KTTF Başkanı Ahmet Çelik’le Kasım Şakası Üstüne Söyleşi

13/10/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Bildiğiniz gibi 20 Kasım 2011’de Kıbrıs Girne’ de  “Kasım Şakası” adı altında, yarı ıronman mesafesine eşdeğer bir yarış koşulacak. Bugüne kadar ne ülkemizde ne de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde daha önce böyle bir organizasyon düzenlenmediği için kısa adıyla “KKTF” olarak bilinen  “Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu” nun bir ilki gerçekleştirecek olması çok önemli. Konuyla ilgili olarak bu yılın başlarından “KTTF” nin yayınlamış olduğu “Faaliyet Takvimi” ve organizasyon içeriği hakkında sizlere sitemizde daha önce kısaca bilgi vermiştik.

KKTC’ nin uluslararası arenada resmi olarak tanınmıyor ve bu sebepten ötürü KTTF,  WTC’(Dünya Triatlon Şirketi) üyesi bir federasyon değil. Dolayısıyla bu yıl ilk kez Girne’ de gerçekleşecek olan bu yarışın isim hakları satın alınamadığı için dünyaca bilinen adıyla “Ironman 70.3” olarak değil, “Kasım Şakası” adı altında koşulacak. Ayrıca ne Avrupa, ne de Dünya Şampiyona’ sına puan vermiyor. Yani burada alacağınız başarılı bir derece Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ na gitmenizi sağlayamayacak. Kısacası özel yarış statüsünde yer alan bir yarış. Her ne kadar herhangi bir şampiyonaya puan vermese de bir ilk olması sebebiyle çok önemli bir yarış olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu yüzden “Kasım Şakası” na hem ülkemizden hem de yurtdışından çok sayıda sporcunun katılması bekleniyor.

Hatırlayacağınız gibi sezon başında Federasyon Başkanı Ahmet Çelik’ ten konuyla ilgili olarak aldığımız ilk bilgiler şöyleydi:

 “Bu yıl ki faaliyet takvimimizde yer alan Ironman 70.3  tarafımızdan ilk defa gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl Güney Kıbrıs’ta yapılamak istendi ama gerçekleştirilemedi. Yarışmanın finansmanı için sponsor anlaşmasını yaptık ve gerekli hazırlıklara başladık. Ironman yarışı için herhangi bir kayıt ücreti söz konusu değil. Gelecek olan sporcularımıza konaklama konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Yarışmada dereceye giren sporculara çeşitli ödüllerimiz olacak. Yarışmaya Türkiye’den “Kara Kuvvetleri Komutanlığı Takımı ile İngiltere’den katılacak sporcular var. Başta Türk sporcular olmak üzere farklı ülkelerden katılımcılara da açık bir yarışma. Yarışma parkuru şimdiden belirlendi. Girne merkeze yaklaşık 10 dakika uzakta bulunan doğu sahili olarak anılan kumsalda gerçekleşecek. Bisiklet ve koşu parkuru eğimsiz düz bir zeminden oluşuyor. Ironman 70.3 yarışı,  atletler için mevsim itibariyle en uygun hava şartlarının olduğu zaman olan kasım ayında gerçekleştireceğiz. Henüz resmi internet sitemiz hazırlık aşamasında önümüzdeki günlerde hazır olacak.”

Bildiğiniz gibi “Kasım Şakası” yarışına bir aydan biraz fazla zaman kaldı. Son zamanlarda Kıbrıs Girne’ de gerçekleşecek olan bu yarışmaya katılmayı isteyen birçok sporcu tarafından gelen sorular üzerine yarışmaya az bir zaman kala Fedarasyon Başkanı Ahmet Çelik ile organizasyonun durumunu ve son gelişmeleri öğrenmek için son bir kez daha görüştük.

 

 

 

Alpay AKHUN: Başkanım, bizler biliyoruz ama merak eden sporcular için soruyorum “Kasım Şakası” koşulacak mı?

Ahmet ÇELİK:
Evet,  kesinlikle bu sene yapacağız.

A.A: Kısaca “Kasım Şakası” fikri nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

A.Ç:
Seneler önce İngiltere’de “Half Ironman” yarışına katıldık ve ilk kez orda yarı demir adam ünvanını aldık. Ben başkan olduktan sonra arkadaşlarla bu fikri paylaştım ve ilk kez Kıbrıs’ta böyle bir organizasyon gerçekleştirmeye karar verdik.


A.A:
Konuyla ilgili olarak ne kadar zamandır çalışma içerisindesiniz ve ne kadar yol katettiniz?

A.Ç:
Yaklaşık altı aydır çalışıyoruz ve tüm hazırlıklar bitmiş durumda.

A.A: “Kasım Şakası” yarışma kural ve prosedürleri nasıl olacak? Bu yarışta “Yarı Ironman” yarışma kuralları uygulanacak mı? Örnek olarak “drafting” vb.

A.Ç: Evet uygulanacak. “DRAFTING” kesinlikle yasak.

 

Fotoğraf: Yarışmanın startının verileceği kaplıca plajı

 

 

A.A: Yarışmanın gerçekleşeceği tarihte kısaca Kıbrıs’ taki iklim özellikleri ve yarışma parkuru hakkında bilgi verebilir misiniz?

A.Ç: İklim yönünden bir sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Kıbrıs’ ın iklimi belli. Sıcaklık 28 civarlarında olur. Parkur Kıbrıs’ta olabilecek en iyi ve uygun parkurlardan biridir. Yol yeni bitmiş bir yol, yokuşu ve düzlüğü ile gayet güzel. Koşu parkuru eski yolda olacak, trafiğin olmadığı bir yol. Sporcuların güvenliği açısından bu ço könemli.


A.A:
Yarışma katılmak isteyenlerin yapması gerekenler neler? Nereye başvurmaları gerekir ve ne tür belgelere ihtiyaç var bir de sizden öğrenebilir miyiz?

A.Ç: Yarışmaya katılacak olanlar, federasyonumuzun mail adresi olan  “ttfederasyonu@gmail.com” a mesaj yolu ile başvurabilirler. Yarış ile ilgili broşürümüz hazırlanıp, gerekli yerlere ulaştırıldı. Bu hafta içerisinde web sitemiz de tamamlanıyor. Bundan böyle online kayıtlar da mümkün olabilecek. Sadece kimlik ve lisans kopyası gerekiyor.


A.A:
Katılım ücreti söz konusu mu?

A.Ç: Evet, katılım ücreti 100TL olup, Türkiye İş Bankası veya Kıbrıs Vakıflar Bankasında federasyonumuzun hesabına yatırılacak.

A.A: Geçtiğimiz günlerdeki görüşmemizde yarışma için gereken bütçeyi resmi makamlarca onaylattığınızı belirtmiştiniz, bunu haricinde sponsor desteğiniz var mı?

A.Ç:
İhtiyacımız olan bütçeyi bakanlıktan aldık. Buradan tekrar Sayın Bakan Kemal DÜRÜST Beye teşekkür ederim. Ayrıca sponsorlarımızda mevcut.


A.A:
Kıbrıs’ a dışarıdan gelen sporcular için konaklama ve benzeri konularda ne gibi kolaylıklar sağlayacaksınız?

A.Ç:
Konaklama konusunda, yarışın yapılacağı yer olan Kaplıca, Tatlısu’da bulunan Kaplıca Oteli ile görüşüp, özel fiyat aldık. Gelen sprocular ve aileleri burada kalabilirler. Gerekli bilgileri broşürümüzde yayınladık. Ayrıca web sitemizden de yayınlanacak.

 

Fotoğraf: Kaplıca-Tatlısu arası bisiklet parkuru ve eğim grafiği

 

 

A.A: Seyirci ve basın için ne tür düzenlemeler olacak?

A.Ç: Basın için ayrı bir yer düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

 

A.A: Yarışmada dereceye girenlere ödül verilecek mi ve bu ödül ne olacak?

A.Ç:
Genel klasmana para ödülü, yaş gruplarına kupa ve madalya verilecek.

A.A: Tüm bunların dışında sizin katılımcı ve seyircilere söylemek istediğiniz bir şey var mı? Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Kolaylıklar diliyoruz.

A.Ç:
Herkesi bu yarışı seyretmeye davet ediyorum. Bir ilk olacak ve eminim çok zevkli bir yarış olacak. Sporcularımız için kazasız bir yarış olmasını dilerim. Ben teşekkür ederim

Sayın Başkan Ahmet Çelik’ ten aldığımız bilgilerin yanında “Kasım Şakası” na gitmeyi planlayan sporcular için konuyu toparlamak gerekirse; “Kasım Şakası” 20 Kasım 2011 Pazar günü Girne yakınındaki Kaplıca mevkiinde koşulacak.

Öncelikle bu yarışa gidebilmek için 2011 yılı vizesi olan triatlon lisansına sahip olmanız ve “Türkiye Triatlon Federasyonu” na başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ardından da “KTTF” nin resmi sitesinden “online” kayıt yaptırmanız gerekiyor. “Online kayıt” yapılan bu sayfada, yarışma kaydı için yatırmanız gereken 100TL’ lik ücretin hangi banka ve hesap numaralarına yatırmanız gerektiği açıkça belirtilmiş. Bankaya kayıt ücretini yatırırken adınızın ilk harfi ile  soy isminizin yanına “’KASIMTRI” referansını vermeniz gerekiyor. Örnek: “A.KOŞAR.KASIMTRI” şeklinde olmalı. Son kayıt tarihi ise 31 Ekim 2011

Diğer Yandan konaklama ile ilgili olarak federasyon “Kaplıca Beach Otel” ile anlaşmış. İki gece tek kişi oda-kahvaltı 55 TL ya da 3 gece tek kişi oda-kahvaltı 50 TL şeklinde. Gerekli olan iletişim bilgileri otlein internet sayfasında mevcut.

Yarış, Kaplıca plajından sabah 08:00 start alındıktan sonra 1.9km’lik yüzme etabı tamamlanarak, Kaplıca-Tatlısu arasındaki yeni yolda toplam 3 tur üzerinden 90km bisiklet çevirdikten sonra, yine Tatlısu mevkiine doğru eski yolda toplam 4 tur üzerinden 21km koşularak tamamlanacak. Yarışın bitiş saati 15:00,

 

Fotoğraf: Koşu parkuru ve eğim grafiği

 

 

Tüm verdiğimiz bu bilgilerin dışında önemli bir konu ise ulaşım. Ulaşım için birkaç seçeneğiniz mevcut. 12 Ekim 2011 tarihinde yaptığım araştırmalara göre havayolu ile ulaşım seçenekleri aşağıdaki gibi. Unutmamanız gereken konu ise rezervasyon tarihiniz geciktikçe bilet fiyatlarında artış olacağıdır.

Türk Hava Yolları: İzmir-Lefkoşa aktarmalı tüm ücret ve vergiler dahil 315 TL artı olarak bisiklet için kilo başına 3 TL bagaj ücreti var.

Gidiş: 18 Kasım 2011 Cuma, İzmir kalkış 11:30-Ankara- Lefkoşa varış 15:10 (Ankara üzerinden aktarmalı)

Dönüş: 21 Kasım Pazartesi 07:00 Lefkoşa kalkış-Ankara-İzmir varış 10.40 (Ankara üzerinden aktarmalı) Dönüş için pazartesi akşamı tercih edilirse 20 TL daha ucuza uçmak mümkün. NOT: Bisiklet kargo ücreti için THY’ ye önceden lisanslı sporcu olduğunuzu bildirip bedelsiz olması yönünde talepte bulunuyorsunuz. Eğer THY talebinizi onaylarsa uçağa “check in” yapılırken bisiklet kargo bedelinin alınmaması söz konusu olabilir. Bisikletin kutulanmış olması, ağırlık ve hacim bilgilerinin önceden bildirilmiş olması da şart.

Toplam bedel: 315+ 72 TL (gidiş-dönüş bagaj ücreti;12kg bisiklet ve kutusu X 3 TL)=387 TL


Pegasus Hava Yolları
: İzmir-Lefkoşa direkt uçuş tüm ücret ve vergiler dahil 201 TL artı olarak bisiklet için 40 Euro( Yaklaşık 100 TL)  zorunlu ücret söz konusu.

Gidiş: 19 Kasım 2011 Cumartesi İzmir Kalkış 09:40-Lefkoşa varış 11:05

Dönüş: 21 Kasım 2011 Pazartesi Lefkoşa kalkış 20:25-İzmir varış 21:55

Toplam bedel: 201+200 TL (gidiş-dönüş bagaj ücreti)= 401 TL


Onur Air
: İstanbul-Lefkoşa direkt uçuş (İzmir’ den uçuşu yok! Dolayısıyla İzmir İstanbul ulaşımı için extra ücreti hesaba katmak gerekiyor!) tüm ücret ve vergiler dahil 153 TL artı 20 TL bisiklet bagaj bedeli söz konusu. Onurair.com’ dan 7 TL daha ucuza bilet alınabiliniyor.

Gidiş: 19 Kasım 2011 Cumartesi İstanbul kalkış 8:55-Lefkoşa varış

Dönüş: 21 Kasım 2011 Pazartesi Lefkoşa kalış 11:30-İstanbul varış.

Toplam bedel: 153+ 40 TL (gidiş-dönüş bagaj ücreti)-14 TL( web’ den bilet alış)=179 TL

 

Diğer önemli bir konu ise yurtdışına çıktığınız zaman sağlık hizmetlerinden faydalanma konusu.  Konuyla ilgili olarak SGK Bölge Müdürlüğü‘ nden aldığımız bilgiye göre Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti SGK kurumları arasında çalışanlar ve aileleri için ücretsiz sağlık hizmeti sağlanması yönünde bir anlaşma mevcut. KKTC’ ye trustik amaçlı ya da iş icabı görevli olarak gittiğiniz zaman herhangi sebeple sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyor ve de tedavi masraflarınızı bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumu karşılamasını istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç prosedür var. Öncelikle işyerinizden turistik amaçlı yapacağınız bu gezi için “Ücretli izin” yazınızı ve “Günlük vizite kağıdı” almanız şart.  Ardından SGK Bölge Müdürlüğü’ nden “Hizmet dökümü” nüzü almanız gerekiyor. Daha sonra tüm bu belgelerle bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Müdürlüğü ‘ nün Yurtdışı Servisine başvurarak TC/KKTC 3 adlı belgeyi almanız gerekiyor. İşte bu belge ile  sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmanız mümkün olabiliyor. Bu işlemler KKTC’ ye gideceğiniz tarihten 1 ay öncesinden itibaren gerçekleştirilebiliniyor. Kısacası, 20 Ekim’ den itibaren işlemlere başlayabilirsiniz. Bunları yapmazsanız ne olur? KKTC’ de karşılaşabileceğiniz herhangi bir sağlık sorununuzun faturasını kendi cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız. Dileğimiz kimsenin hiçbir sağlık sorunu yaşamaması elbet.

Derlediğimiz bu bilgilerin ışığında, tüm uçuşlar Lefkoşa Ercan Havaalanı’ na olmakta. Yarışın yapılacağı yer olan Girne, Lefkoşa’ ya 26km uzaklıkta. Lefkoşa’ dan Girne’ ye ulaşım, konaklama vb. ücretleri de hesaba katarsak “Kasım Şakası” na katılmak için ihtiyacınız olan minimal bütçe 500 ila 600 TL civarında olabilir. Diğer yandan Avrupa’ da bize en yakın yarış olan “Ironman Regensburg, Avusturya” ya katılmak isterseniz yarışma kayıt ücreti, ulaşım, konaklama, transferler, pasaport, vize harcı vb. masraflar dahil olmak üzere ortalama 3000TL ve üzeri bir bütçeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden Yavru Vatan Kıbrıs’ ta gerçekleşecek bu çok özel organizasyonu kaçırmamakta fayda var…

 

Yarış hakkında bilgi ve fotoğrafların bizlere ulaşmasını sağlayan başta Başkan Ahmet Çelik, Cem Dağdelen, Şebnem Dağdelen, Ali Dükyancı, Serkan Yürür’ e çok teşekkür ederiz.

 

NOT: Uçuş öncesi bisikletinizin lastiklerini söküp havasını indirmeniz
şart. Ayrıca bisikletinizi taşımak için özel bir çantanız yoksa
bisikletlerin fabrikadan mağazaya sevkiyatında kullanılan karton
kutusunu kullanmakta fayda var. Böyle bir kutunuz yoksa bir bisiklet
satıcısından temin etme yoluna gidebilirsiniz. Temin ettiğiniz kutunun ebatları ve bisikletinizle birlikte toplam ağırlığını bilmenizde de fayda var!

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın