Kütahya Triatlonu Yaklaşırken

07/05/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

Bildiğiniz gibi 11-12 Mayıs tarihleri arasında Kütahya Triatlonu koşulacak. Geçmişte adı duatlon yarışları ile özdeşleşmiş olan Kütahya, bu yıl, triatlon yarışlarına ikinci kez ev sahipliği yapacak. 

 

Mayıs ayının ilk günlerinde yayınlanan yarışma talimatnamesine göre puanlı koşulacak olan yarışlar, gençler, elitler ve yaş gruplarının tamamı sprint mesafe olarak koşacak. Yarışların online kayıtları ise 09.05.2013 Perşembe günü mesai bitimine kadar açık kalacak.

 

Faaliyet takviminde beşinci sırada yer alan Kütahya Triatlonu, sezonun puanlı koşulacak olan ikinci triatlon yarışı. Sprint mesafe koşulacak olan yarış, yüzme etabının olimpik bir havuzda yüzülmesi ile ülkemizde koşulan diğer triatlon yarışlarından oldukça farklı bir yapıya sahip. 

 

 

Teknik Toplantı ve Yarış Başlama Saatleri

 

 

Teknik toplantı, Dumlupınar Üniversitesi kampüsü içerisindeki olimpik yüzme havuzun karşısında yer alan toplantı salonunda saat 18’ de yapılacak. Ardından her zaman olduğu gibi geleneksel makarna partisi verilecek. Yarış günü olan Pazar sabahı Dumlupınar kampüsünde Ales sınavları yapılacak olması sebebiyle değişim alanına giriş saat 13:00-13:45 arası gerçekleşecek ve günün ilk start’ ı 14:00’ te genç erkekler, 14:15’ de genç kadınlar ardından 15:00’ de elitler ve son olarak 15:45’ de yaş grupları start alacak. Ödül töreni ise 18:00’ de.

 

Parkur Bilgileri

 

Yüzme Parkuru

 

2013 yılının ilk ve tek havuz start’ lı triatlon yarışı olan Kütahya Triatlonu, Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsü’ nde yer alan olimpik yüzme havuzunda koşulacak. Sporcular dokuz kulvarlı olimpik havuzda, suyun içinden start alacaklar. Geçtiğimiz yılki ilk Kütahya Triatlonu yarışında, sporcuların en iyi 750m’ lik yüzme zamanları esas alınarak kulvarlara yerleştirme yapılmıştı. Bu yıl, daha önce yarışmış oldukları Taşucu Triatlonu’ ndaki yüzme zamanları baz alınarak kulvarlara yerleştirilecek. Birden çok sporcunun yarışacağı her kulvarda trafikteki gibi sağdan gidiş sağdan geliş şeklinde yüzülecek. Kulvar başlarında sporcuların turlarını sayan birden çok hakem bulunmasına rağmen, sporcuların da turlarını çok iyi sayması gerekiyor.

 

 

Bisiklet Parkuru

 

Farklılık sadece yüzme etabında değil. Bisiklet etabı da alışıla gelmiş bisiklet parkurlarından farklı. Teknik bir parkur olan bisiklet parkurunun zorluk derecesi hayli yüksek. Bir tam turda toplam 8 kez 90 derecelik dönüş ve iki kere de 180 derecelik “U” dönüşü içermekte. Bir turu 5km olan parkurda toplam 4 tur atacağı düşünülürse, 32 kez 90 derecelik viraj geçilecek anlamına geliyor. Haritada mavi çatısı bulunan yer havuz ve yanındaki otopark alanı da değişim alanı. Buradan çıkışta “A” yönündeki oku takip ederek yaklaşık %2 eğimli yolu yukarı tırmanarak başlangıç yapılıyor. Yukarıda 180 derecelik bir “U” dönüşü yapıldıktan sonra aynı yolu “B” istikametinde oldukça hızlı bir şekilde aşağıya doğru iniş başlıyor. Yolun sonunda sağa sert ve dar bir 90 derecelik dönüş var.  Dönüşün ardından yaklaşık 150m’ lik bir düzlük olan “C” de atak yapmak durumundasınız. Ardından bu sefer sola 90 derece bir dönüş ile “D” hattı boyunca hızlı bir şekilde yaklaşık %1.5 eğimli yolda atak yapılıyor. Bu yolun sonuna gelince geniş bir 90 derecelik viraj ile sola doğru yay çizerek “E” hattı boyunca hızlanmak için tekrar atak yapılıyor. Son olarak sağa geniş bir 90 derece ile döndükten sonra “F” hattı boyunca gidip “U” dönüşü gerçekleştiriliyor. Bu şekilde parkurun yarısına gelen sporcu aynı güzergahı tersinden çıkış yapmaya başlıyor. Sık sık fren ve atak çekmek gereken bisiklet parkurunda kişisel güvenliğinizi riske atmadan dikkatli yarışmakta fayda var.

 

Fotoğrafın üstüne tıklayarak çok daha büyük haliyle inceleyebilirsiniz.

 

Koşu parkuru 

 

Bisiklet değişim alanında çıkan sporcular yine kampüs içinde olmak kaydı ile sola dönerek uzun bir “L” hattı boyunca koşuyorlar. Parkur sıcak asfalt ve çok az bir eğime sahip sorunsuz bir parkur.

 

 

 

Göğüs Numarası

 

Bildiğiniz gibi Nisan ayının ilk haftasında gerçekleşen Taşucu Triatlonu’ yarışan katılanlar 2013 yılında kullanacakları göğüs numaralarını almışlardı. Puansız koşulan Antalya Triatlonu’ nda da aynı uygulama geçerli oldu ve ilk kez bu yarışa gelen sporcularda 2013 yılı göğüs numaralarına kavuştular. Halen numara almamış olanlar ise Kütahya’ da yeni numaralarına kavuşacaklar ve bu numaralar yıl boyu geçerli olacak. Kurallar gereği yıl boyu kullanılacak olan bisiklet numaralarını kaybedenler aynı kalite ve boyutta temin etmek zorundalar. Küçük bir hatırlatma yaparsak; eğer numaranızı kırıldı ya da kayboldu ise küçük bir ipucu verelim. Numaranızı, büyük puntolar ile bold olarak bilgisayar çıktısı aldıktan sonra PVC kimlik kaplaması yapan bir kırtasiyede kaplama yaptırıp, dosya delgeçi ile iki delik açarak bu sorunu giderebilirsiniz.

 

Yarışlar, tıpkı geçen yıl olduğu gibi Bozcaada Maratonu yarışı ile aynı haftasonuna denk geliyor. Geçtiğimiz yıl bu sebepten ötürü Kütahya Triatlonu’ na katılım beklenenin altında olmuştu. Bu yıl da aynı durum yaşanabilir. Diğer yandan Pazar sabahı Dumlupınar kampusunde Ales sınavını yapılacak olması, yarış start’ ını öğleden sonraya kaymasına sebep oluyor ki bu da bir başka istenmeyen durum.

 

Bu yıl konaklama konusunda ise oldukça fazla seçenek mevcut olmasına rağmen tüm seçenekler kampüse oldukça uzakta. Ulaşım için bir anlaşmada yapılmamış olması şehirler arası toplu taşıma araçlarını tercih edecek olanlar için zorluk yaratacak gibi görünüyor. Bu da birçok sporcunun kampüse ulaşımı konusunda sıkıntı yaratma ihtimalini ortaya çıkarmakta.

 

Küçük bir bilgilendirme de hava durumuna dair. Yarış günü hafif yağmur olma ihtimali söz konusu. Aman dikkat! Umarız katılımı bol ve sorunsuz bir yarış olur. Tüm sporculara başarılar dilerim.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın