Kütahya Triatlonu’ nun Ardından

22/05/2013  //     //  Triatlon Haberleri

Bildiğiniz gibi Cyclingtr.com olarak ülkemizde koşulan triatlon yarışlarının ön tanıtımı ve yarış haberlerini yapmaktayız. Bu yıl, şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar bir yenisini daha ekledik. Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun faaliyet takviminde yer alan yarışların sadece yarış öncesi ön tanıtımı ile yarış sonrası haberini yapmakla kalmayıp, ardından gelen haftada “…Triatlon’ unun Ardından” adlı bir yazı dizisini de hayata geçirdik. Böyle bir yazı dizisini hayata geçirmekteki amacımız; yarışlara katılan sporcuların, gerçekleştirilen organizasyonlar hakkında iyi ya da kötü yorumlarının bizlere ulaşması oldu. Bizler de bu yorumların kaybolup gitmesi yerine ülkemizdeki triatlon çıtasının daha yükseğe taşınması amaçlayarak görüş ve önerileri bir potada eriterek, bizi takip eden herkes ile paylaşmaya başladık.

 

 

Bu kısa bilgilendirmeden ardından geçtiğimiz haftasonunda koşulan II. Kütahya Triatlonu’ nu analiz etmeye başlayabiliriz. 2011 yılına kadar 6 kez duatlon yarışlarına ev sahipliği yapan Kütahya, iki yıl önce önemli bir değişim geçirerek triatlon yarışlarına ev sahipliği yapmaya başladı. Bu değişim önceleri yadırgansa da şimdilerde kanıksanmaya başlamış durumda. Hatta hatta, bu yıl geçen yıla göre iki kat daha fazla sporcunun yarıştığı Kütahya’ daki katılımcı sayısının, ülkemizdeki taritlon yarışlarında katılan ortalama sporcu sayının üstüne çıktığı bile söylenebilir. Üstelik daha önce de söylediğimiz gibi bazı sporcuların aynı haftasonunda koşulan Bozcaada Yarı Maratonu’ nu tercih etmeleri yanında, Anneler Günü ve de olumsuz hava şartlarına rağmen katılım hayli yüksek olduğu söylenebilir.

Diğer yandan yarışların, iki yıldır üst üste ALES sınavlarına denk gelmesi yüzünden, günün ilk yarış olan gençler start’ ının saat 14’ te başlaması ve de en son sırada start alması gereken elit sporcuların, yaş gruplarından önce start alması da yurtdışındaki yarış start’ ları ile tezat oluşturdu. Saat 18’ de başlaması gereken ödül töreni ise biraz gecikmeli başladı. 

 

Teknik Toplantı


Kısa ve bilgilendirici bir yapıda geçen teknik toplantının en büyük sıkıntısı, seçilen toplantı salonunun küçük oluşuydu. Teknik toplantıya gelen sporcuların bir kısmı toplantıyı ayakta izlemek zorunda kalırken, yer darlığı sebebiyle bazı sporcular toplantı salonuna dahi giremedi. Teknik toplantıda son anda yapılan parkur içindeki değişiklik konusunda bilgilendirme yapıldı. Aslında günler öncesinden federasyonun resmi sitesinde yayımlanmış olan ve geçtiğimiz yıl tecrübe edilmiş olan parkurun bir kısmı son anda değişikliğe uğratılmıştı ama parkurun zorluk derecesi ile yarış güvenliğine olumlu yönde bir katkı sağlamadığı görüldü. Toplantı salonunun yanında yer alan kafeteryada verilen makarna partisi ise bolca oturma yeri sayesinde birçok sporcunun sohbet ederek kaynaştığı hoş bir ortam oluşmasına yol açtı.

 

 

 

Yarışma Günü


Kütahya’ da denizi olmadığı için yüzme etabı doğal olarak Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Merkez Yerleşkesi’ nde yer alan olimpik havuzda koşulmakta. Hem geçtiğimiz yıl koşulan ilk yarışta hem de bu yıl, havuzda start alma fikri birçok sporcuya tuhaf gelmekle beraber, yüzmede kaos yaşanacağı korkusuna kapılmasına yol açtı. Aslında hiç de korkulduğu gibi olmadı ve herhangi bir kaos yaşanmadı. Sporcular, yüzme derecelerine ve yaş gruplarına uygun olarak 5-6 kişinin yüzdüğü kulvarlarda, trafikte olduğu gibi sağdan gidip, sağdan dönerken hiçbir sorun yaşamadılar. Yarışma günü sporcuları sert hava şartları beklemekteydi. Sporcuları dışarıda serin ve rüzgarlı bir hava beklerken içeride havuz suyu sıcaklığı 24 santigrat derece ile oldukça iyi dengelenmişti. 

 

 

Havuz çıkışında ise oldukça uzun bir “S” çizerek değişim alanına giriş-çıkış yapan sporcular, oldukça teknik olan ve zorluk derecesi hayli yüksek bir bisiklet parkurunda birbirleri ile mücadeleye giriştiler. Yarıştan önceki gün yapılan teknik toplantıda bisiklet ve koşu parkurunun değiştiğine dair bilgilendirme yapılmasına rağmen konuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştı.. Oysa ki birkaç gün öncesine kadar federasyonun sitesinde yer alan yarışma talimatmesinde belirtilmiş olan parkur geçtiğimiz yılki parkurun aynısıydı ve bir kısmı güncellenen yeni parkurda herhangi bir kolaylık ya da sporcu emniyeti açısından bir yenilik olmadığı görüldü. Aksine eski parkur yerleşke içerisinde çok kullanılan ve sıcak asfalttan ibaret bir parkur iken, yeni parkurun zemini, daha az kullanılan ve yüzeyi oldukça pütürlü, üstelik daha hızlı uzun bir inişe sahip, sonunda da 90 derecelik dönüşü olan riskli bir güzergahtan oluşmaktaydı. Hal böyle olunca yedi kadar sporcu, bozuk zemin ve işaretlenmemiş ızgara yüzünden lastik patlattı. Böyle kısa bir sprint yarışta lastik patlatan sporcu sayısının çok olması parkur zemininin yanlış seçildiği ve sıkıntılı olduğunun bir göstergesi olduğu söylenebilir.

 

 

Yarışların bisiklet etabındaki en keyifli yanı ise sık sık dönüş ve tırmanışlar içeren parkurun, draft’ a pek müsaade etmemesiydi. Sporcular adeta “Demir Adam” yarışındaymışçasına draft’ sız sürüş yapmak durumunda kaldılar.


Koşu etabı ise tamamı ile değişmiş olan bir diğer sıkıntılı bir parkurda koşuldu. Eğimli koşu parkuru, bisiklette bacakları yorulmuş olan sporcuları oldukça zorladı. Elbette eğim traitlonun doğasında yer alan bir kavram ama yer yer kazılıp öylesine toprak ile kapatılmış bölümler ve yol boyunca etrafa saçılmış mıcırlar üstünde koşmak sporcular için pek de keyifli olmadı. Özellikle Göztepe Triatlon’ dan Emrah Karaboğa’ nın küçük bir çukur yüzünden ayağını burkması koşu parkuru zeminin emniyetinin sorgulanmasına yol açtı.

 

Konaklama


Dumlupınar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi, Kütahya’ dan Tavşanlı’ ya giderken 12 inci km’ de konumlandırılmış. Yürüyüş mesafesinde konaklama yapma imkanı. Federasyon, yarıştan önce yayınlamış olduğu talimatnamede konaklama için herhangi bir yönlendirmede bulunmamıştı. Federasyon, yarışa birkaç gün kala Kütahya ve Yoncalı’ da yer alan tüm konaklama yerlerinin isim ve telefonlarını yayımlayarak konuya noktalamak istese de bu konudaki sıkıntıyı tam olarak gidermiş olduğu söylenemez.

 

İki Önemli Eksik


Yarışlarda eksikliği hissedilen iki çok önemli şeyden bahsetmeden geçmemek gerekiyor. İlki son iki yıldır federasyon organizasyon komitesinde yer alan Melih Işıkçı’ nın Kütahya Triatlonu’ ndaki organizasyonda yer almaması, ikincisi ise çipli zaman ölçüm sisteminin kullanılmamış olmasıydı. Öncelikle çipli sistem üstünde durmak istiyorum. Geçtiğimiz yılda bu yana puanlı ulusal yarışlar ile uluslararası yarışların tümünde kullanılan çipli zaman ölçüm sisteminin, bu yıl oldukça önemli bir yarış olan Kütahya Triatlonu’ nda kullanılmadığı görüldü. Yılın ikinci ve önemli bir puanlı yarışı olan Kütahya Triatlonu’ nda çipli sistemin kullanılmamasına pek anlam verilememesinin yanında yarış esnasında manuel kayıtlarda yapılan hatalı kayıt,  +30 yaş gurubunda hatalı kürsü yapılamasına yol açtı. Yapılan inceleme sonucunda yarışı üçüncü sırada bitirmesine rağmen dördüncü görünen Mavi Karga’ dan Kutluhan Özkunt’ un, manuel sonuçlardaki hatalı sırlaması düzeltilerek üçüncülüğü kendisine iade edilmiş olması günü kurtarmış oldu. Bu yıl hayata geçirilen yeni puanlama sistemi yüzünden çok daha önemli hale gelen Türkiye Şampiyonası için özellikle çipli zaman ölçüm sisteminin kullanılmasının şart olduğu, yaşanan sıkıntı ile bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

 

 

Melih Işıkçı


Melih Işıkçı’ nın son yıllarda triatlon yarış organizasyonlarına sağladığı oldukça önemli katkı ve çabaları göz ardı edilemez. Yarış organizasyonlarının belli bir standarda oturmasını sağlayan Işıkçı, fiziki şartları ve parkur güvenliğini en üst seviyeye getirmeyi başarmış olan organizasyondaki kilit isimdi. Geçtiğimiz günlerde emekli olan ve yeni kişisel çalışmalara yelken açan Melih Işıkçı’ nın iki yıldır üstlenmiş olduğu bu önemli görevi bıraktığı bilgisini kendisinden öğrendik. Şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmaların belli bir disipline kavuşmuş olması sebebiyle Kütahya Triatlonu’ nun da benzer yapıda gerçekleşmiş olması oldukça memnuniyet vericiydi. Diğer yandan da Kütahya’ da kendisinin eksikliğini hissetmedik desek yalan olur. Parkurun 1 cm’ nin bile kısa ya da uzun, riskli ya da değiştirilmiş olmasına tahammül edemeyen titiz bir görev adamı olan Melih Işıkçı’ dan öğrendiğimiz en önemli disiplin; “ Eğer bir görevin %99’ u başarılmış ve %1’ inde hata olmuşsa, o görev başarısız olmuştur” oldu. Kendisine yeni hayatında her şeyin gönlüne göre olmasını diliyoruz.

 

 

 

Genel Değerlendirme


Adet olduğu üzere Kütahya Triatlonu’ na genel bir değerlendirme yapacak olursak.

Parkur için “ORTA” ( Oldukça teknik ve zor bir parkur olmasına rağmen trafikten izole fakat son anda yapılan değişiklik yüzünden güven hissi zayıf)

Katılım için “OLDUKÇA İYİ” ( Geç start, Bozacada Maratonu, Anneler Günü’ rağmen)

Ulaşım için “KOLAY” ( Karayolu ile her yerden kolay ulaşım imkanı)

Konaklama için “ORTA” ( Tüm konaklama yerlerinin parkura uzak olması sebebiyle)

Misafirperverlik için “İYİ” (Kütahya mülki erkanının triatlona pozitif yaklaşımı sebebiyle)

Makarna partisi için “ORTA” ( Sadece makarna ve içecek sebebiyle)

Yarış sonrası beslenme ve dinlenme istasyonu “KÖTÜ” (Finiş’ te beslenme ve içecek istasyonu olmaması sebebiyle)

 

Tüm bunları bir potada eritirsek, organizasyonun geneli için de “İYİ” denilebilir.  Total bir değerlendirme yaparak not verilecek olursa;  Kütahya Triatlonu için 10 üstünden 7 verilebilir.

 

 

Hazırlayan. Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın