Kasım Şakası’ nın Ardından

30/11/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz hafta sonunda Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu KTTF, “Kasım Şakası” adı altında “Yarı Ironman” mesafesine eşdeğer yarış organizasyonunu başarı ile gerçekleştirdi.

KTTF tarafından ilk kez gerçekleştirilen “Kasım Şakası”, sezon sonundaki “Uluslararası Alanya Triatlonu” nun tarihinin yer değiştirmesi sebebiyle’ yarışın tarihini 20 Kasım 2011’e zorunlu olarak kaydırmak durumunda kalmıştı. Yarış tarihinin sezon sonuna denk gelmesi sebebiyle Türkiye’ den katılması beklenen birçok sporcu bu yarışta yer alamadığı görüldü.

Toplam sporcu katılımının 41 kişide olduğu bu organizasyonu, hem yarış öncesinde, hem de yarış sonrasında sizlere CTR farkı ile hem duyurduk, hem de haberini yaptık. Yarışın fotoğraflarını da haber yayınımızdan birkaç gün sonra sitemizin galerisine yükledik. Merak edenler galerimizi tıklayarak fotoğraflara ulaşabilirler.

 

 

Psikolojik Bariyer

Geriye dönüp baktığımızda; KTTF’nin bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Türk triatlon sporu ve sporcusu adına önemli bir kapı açtığını söyleyebiliriz. İlk kez gerçekleştirilen “Kasım Şakası” yarı ironman yarışı her şeyden önce bu türden organizasyonların, hem ülkemizde hem de Kıbrıs’ ta rahatlıkla gerçekleştirilebileceğini bize göstererek zihinlerdeki psikolojik bariyeri kırmıştır. Nitekim, “21. Uluslararası Alanya Triatlonu” öncesi Federasyon Başkanımız Hamdi Güneş ile yaptığımız röportajda 2012 yılında ülkemizde de böyle bir organizasyon yapılması için gerekli çalışmaların yapıldığı bilgisini almış ve sizlerle paylaşmıştık.

[View:http://vimeo.com/31497050:550:0]

Diğer yandan, 2011 yılına kadar olan süreçte ülkemizde Ironman yarışlarına katılmış olan sporcu sayısı iki elin parmaklarını geçmez iken “Kasım Şakası” ndan sonra bu sayı toplam 51 sporcuya kadar ulaşmış durumda. Artan “Türk Ironman” lerinin, önümüzdeki zamanlarda triatlon sporuna olan ilgi ve kaliteyi yükselteceğine şimdiden kesin gözü ile bakılabilinir.

 

 

 

 

Medyada Kasım Şakası ve K1 Triatlon Klubü

Dikkatimizi çeken bir diğer konu ise “Kasım Şakası” ile ilgili haberlerin fazlaca medya yer almaması idi. Daha önce hem Kıbrıs, hem de Türkiye’ de bu uzunlukta bir mesafede yarış koşulmuş olmaması aslında “Kasım Şakası” nı yeterince ilginç ve önemli kılmaktaydı. Dolayısıyla böylesine önemli bir organizasyona medyanın ilgi göstermemesi üzücü bir durum oldu.

Aslında KTTF’ nin gerçekleştirdiği bu organizasyonun önemini birçok medya kuruluşundan daha önce fark edenler oldu. Öncelikle geçtiğimiz aylarda KTTF’ nin çalışmalarını fark eden Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Akrotori İngiliz üssündeki “K1 Triatlon Kulübü” oldu. Kıbrıs Rum kesimindeki Akrotori İngiliz üssünde faaliyetini sürdüren “K1 Triatlon Kulübü” nün algılama ve reaksiyonu aynı tarihe benzer bir yarı ironman yarışı koyma şeklinde oldu. K1,  1 Eylül’ de duyurusunu resmi internet sitesinden yaptığı yarı ironman yarışını aynı günlere denk getirdi. KTTF yarışma takvimini 2011 yılı başında belirleyip tüm hazırlıklarını buna göre gerçekleştirirken, K1’in birkaç ay önce aldığı ani bir kararla böyle bir yarış organize etme yoluna gitmiş olması oldukça manidar. Buradaki amacın KTTF’ nin düzenleyeceği bu organizasyona katılmayı düşünen İngiliz üssündeki katılımcılara alternatif sunmak ve kendi organizasyonlarını öne çıkarmak olduğu gayet açık. Nitekim, “Kasım Şakası” na katılması beklenen İngiliz asker ve sporcuların, bu şekilde önü kesilmiş oldu.

 

 

Yalnız burada bir yanlış anlamaya engel olmak için, “Asla Rum kesiminde böyle bir organizasyon düzenlenmemeliydi!” demek istemediğimizi belirtmek isterim. Bizler spor ve sporcunun evrenselliğine inanıyor ve bu türden organizasyonlar her nerede gerçekleşirse destekliyoruz. Söylemek istediğimiz; “Son anda bilinçli olarak aynı tarihe denk getirilmesinin etik bir yaklaşım olmadığıdır.

Diğer yandan “Kasım Şakası” yarışına ilgi gösteren yerli ve yabancı medya kuruluşlarının da hakkını yememek gerek. Bunlardan ilki internet üstünden yayın yapan www.haberkktc.com sitesi. kkktchaber.com sitesinde yarış hakkında özet bir haber ile bilgilendirme yaparken, diğeri Kıbrıs’ ta yayın hayatını İngilizce sürdüren “Cyprus Today” gazetesi, 26 Kasım tarihli yayınında yarışla ilgili olarak “Sue Steel” in yazmış olduğu açıklamalı haberine rastlamak mümkün. Sue Steel haberinde yarış hakkında olabildiğince bilgiye yer vererek birçok basın devini atlatmış.

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu

Dikkatimiz çeken en önemli konu aslında 2011 yılı triatlon federasyonu bütçesi sadece16.000 TL olan KTTF’ nin, Federasyon Başkan’ı Ahmet Çelik sayesinde toplam bütçesini 50.000 TL’ ye çıktığını ve yıl boyu gerçekleştirilen tüm yarışların bu bütçeden karşılandığını öğrendiğimizde çok şaşırdık. 2011 yılı faaliyet takvimine biri yarı ironman olmak üzere toplam 12 yarış sığdıran KTTF’ nin sadece ve sadece çok çalışkan olduğunu söylemek sanırım haksızlık olur.

 

 

Yarış sonrasında Federasyon Başkanı Ahmet Çelik’ ten aldığımız bilgiye göre yarışa muhabir gönderen “Cyprus Today” in organizasyonu gayet başarılı bulduğunu belirtti. Sözlerine “Kasım Şakası” yarışından birkaç gün sonra gerek İngiliz ve gerekse İsrail gruplarının kendisini arayıp, yarış hakkında aldıkları haberlerleri konuştuklarını, gelemedikleri için de çok üzgün olduklarını ve seneye mutlaka katılacaklarını belirttiklerini söyledikten sonra yapılan çalışmaların başarısının herkese ait olduğunu açıklayan Başkan Çelik; “Ben şahsen seneye Türkiye’den de daha fazla katılım bekliyorum. Sizleri burada ağırlamak ve görmekten büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Her zaman yeriniz hazır, seneye büyük sürprizler olacak. Yarış öncesi açıklayacağımı bu süprizlerin herkesin çok memnun edeceğine inanıyorum.” Diyerek sözlerine son verdi.

Özverili çalışmaları ile  başarılı organizasyonlara imza atan Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonunu ve Başkan Ahmet Çelik’ in şahsında emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Hazırlayan:Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın