Kasım Şakası’ na Saatler Kala Son Durum

16/11/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ de 20 Kasım’ da ilk kez gerçekleşecek olan yarışa sayılı günler kaldı. Bildiğiniz gibi daha önce ne Türkiye’ de ne de Kuzey Kıbrıs’  ta Yarı Ironman mesafesine eşdeğer bir resmi ya da özel yarış koşulmamıştı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan bu organizasyonu, başta Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu “KTTF” Başkanı Ahmet V. Çelik ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz yıl KKTF başkanlığı Pembe Abahorlu’ da devralan Başkan Çelik, bu yıla hızlı bir başlangıç yapmış ve 2011 yarış takvimini toplam 12 yarış olarak açıklamış ve ardından yıl boyunca takvimde yer alan yarışları sırasıyla gerçekleştirmişti. 

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi faaliyet takviminde yer alan bu yarış özel yarış statüsünde.  20 Kasım Pazar günü Girne yakınındaki Tatlısu mevkiinde gerçekleşecek olan ve mesafe olarak yarı ironman mesafesine eşdeğer olanbu yarış, özel bir yarış olduğu için “Dünya Triatlon Şirketi”  WTC’ nin “Ironman 70.3” isim hakkını kullanmıyor. Ironman 70.3 yerine “Kasım Şakası” adı altında koşulacak olan yarış, 1.9km yüzme, 90km bisiklet ve 21km’ lik yarı maraton mesafesinin koşulması ile gerçekleşecek.  Koşulacak olan mesafenin gerçek Ironman 70.3  yarış mesafesi ile aynı olması sebebiyle özellikle daha önce böyle bir yarışa katılmamış katılımcılar için iyi bir tecrübe olacağı kesin.

 

 

KKTF, böyle bir yarışa ilk kez katılanlar için bireysel katılımların yanı sıra bir kolaylık getirerek  “Bayrak Takım” kategorisi uygulamasını da getirdi. Katılımcılar, isterlerse takım halinde katılarak, her bir etabı farklı bir sporcunun tamamlaması ve bayrağı diğer arkadaşına vermesi şeklinde koşabilecekler.

“Erkekler Genel Klasman” birincisine 3000, ikincisine 2000, üçüncüsüne 1000 TL, “Kadınlar Genel Klasman” birincisine 2000, ikincisine 1000, üçüncüsüne 500 TL para ödülü verilecek.  Bayrak yarışı şeklinde gerçekleşecek olan bir diğer kategoride ise “Takımlar” halinde birinci olanlara 500, ikinci olan takıma 300, üçüncü olan takıma 150 para ödülü dağıtılacak. Yukarıda saydığımız kategorilerin dışında 20-29; 30-39; 40-49; 50-59 yaş aralığındaki “Yaş Grupları” nda ilk üçe giren ve yedi buçuk saatin altında bitiren sporculara madalya ve katılım belgesi verilecek.

 

 

KKTF’ nin bu yıl ki yoğun faaliyet takviminde yer alan en önemli farklılık ise ilk kez koşulacak olan bir Yarı Ironman yarışıydı.  Yıl boyunca hazırlıkları süren yarışın kayıtları 10 Kasım gününe kadar uzatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde kayıt başvuruları kapanan yarışın katılımcı listesi de KTTF’ nin resmi sitesinde açıklandı.

Toplam katılımcı sayısının 37 olduğu yarışta maalesef kadın katılımcı sayısının iki sporcuda kalmış olması üzücü. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’  nden ikisi kadın olmak üzere toplam 12 yarışmacı katılırken, Türkiye’ den kadın sporcu katılımının olmadığı yarışa toplam 25 erkek sporcu katılacak.

Özellikle Türkiye’ den katılımın daha yüksek olacağını beklediğimiz ama tahminlerimizin biraz altında kalan liste, aslında hayli renkli simalarla dolu. Listeye şöyle bir göz atarsak Ironman’ lerden milli kürekçilere, ünlü yüzücülerden, Türkiye Triatlon Şampiyonlarına ve sıkı maraton koşucularına kadar çok tecrübeli birçok atletin ismi ile karşılaşmak mümkün.

 

 

Listeye ilk bakıldığında gözümüze çarpan isimlere ve spor geçmişlerine kısaca değinmek gerekirse; Oğuz Omur, dokuz kez Ironman ve iki kez Kona Hawaii’ ye Dünya Şampiyonası’ na katılmış olan ve 2010 Arizona Ironman 40-45 yaş gurubu beşincisi ayrıca 2011 Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ nda 10 saatin altında koşan başarılı bir sporcu. Birçok kez Ironman olan Kıbrıs’ın gururu Cem Dağdelen. Duygun Yurteri, 2009 Büyük Erkekler Türkiye Şampiyonu. Aynı zamanda 2011’ de Masterlar yüzme birincisi ve Büyük Erkekler kategorisinin iddialı triatleti. Zülfü Karabulut 2011 Büyük Erkekler Türkiye Şampiyonu başarılı bir sporcu. 2011’ de iki kez Ironman’ a katılmış olan Selçuk Bertan Büyük Erkeklerin ümit vaat eden triatletlerinden. Caner Aspava  tıpkı Cem dağdelen gibi Kıbrıs’ ın gururu başarılı bir yüzücü. Suavi Noyan Kıran 4 kez tam maraton bitrimiş olan sağlam maraton koşucusu. Runantalya 2011’ de tam maratonu 3:06 da koşmuş olan ve yine bu yıl Büyük Erkeklerde bir duatlon  iki sprint triatlon başarı ile tamamlamış olan bir atlet. Eski yüzücü ve triatlet olan M. Can Kosay 2011’ de +40 Türkiye Triatlon Şampiyonası ikincisi. Eski atlet Hasan İşbilen 2011 +50 Türkiye Triatlon Şampiyonası birincisi. Ali Rıza Bilal eski Türkiye Kürek Şampiyonu, Patagonya Expedition Dünya üçüncüsü ve 2011’ de  Andwerb Ironman 70.3 bitiren başarılı sporcu. Nikola Marinçiç, 2011’ de Andwerb Ironman 70.3 katılmış olan başarılı bir diğer triatlet. Lütfija Menduh, tecrübeli atlet ve antrenör. İbrahim Çağlar Taş, 2011 Provence İronman 70.3 katılımcısı. Fatih Pekin eski kürekçi ve triatlet. Ve daha sayamadığımız değerli bir çok sporcu…

Görülen o ki; bu hafta sonunda Kıbrıs’ ta çok ciddi ve çekişmeli bir yarış olacak. İlk kez gerçekleşecek olan böylesine büyük bir organizasyonun sorunsuz bir şekilde geçmesini temenni ediyor, organizasyona gönül verenlere ve katılımcılara başarılar diliyoruz.

Hazırlayan. Alpay AKHUN

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın