Kasım Şakası Anket Sonuçları Açıklandı

23/02/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl 20 Kasım 2011’ de Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu KKTF, Girne Tatlısu mevkisinde “Kasım Şakası” adında yarı ironman mesafesine eşdeğer bir yarış gerçekleştirmişti. 50′ ye yakın sporcunun katılmış olduğu bu orta mesafe triatlon yarışı bir ilk olma özelliğini taşıyordu.

Geçtiğimiz yıl bir ilke imza atan KTTF,  yıl boyunca çalışmalarını gayet sistematik bir biçimde sürdürerek organizasyonu sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Aynı çalışmalarını yarış sonrasında da devam ettiren KTTF,  yarışmaya katılanlar için resmi sitesinde bir anket düzenledi. 20 Kasım- 20 Şubat arasında gerçekleştirdiği bu anketin sonuçlarını geçtiğimiz günlerde resmi sitesinde yayınlayarak bu konuda da bir ilke imza attı.

Bu türden organizasyonların bireysel çalışmalar neticesinde değil, takım çalışması ile ortaya çıktığını gayet iyi bilen Başkan Çelik ve ekibi, yapmış oldukları hazırlık ve çalışmaların sadece yarış öncesi ve yarış anından ibaret olmadığını ve yarış bittikten sonra da yapılan çalışmaların gelecekteki organizasyonlara ışık tutacağının farkında olduklarını gerçekleştirdikleri anket çalışması ile göstermiş oldular.

Yapılan anket çalışması, KTTF’ nin 4 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığı II. Kasım Şakası yarışı için faydalı kaynak oluşturacağı kesin.

Geçtiğimiz günlerde sonlanan anket çalışmasında sporculara, “Yarışma hakkındaki duyurulara nasıl ulaştığı, bu duyuruları yeterli bulup bulmadığı, en çok zorlandıkları etabın hangisi olduğu ile organizasyon hakkında ne düşündükleri” gibi temel sorular soruldu ve gelen cevaplar, istatiksel grafik çalışması halinde ilgilenenlerin bilgisine değerlendirmeye açılmış oldu.

Birkaç gün önce yayınlanan anket ve sonuçlarını şöyle bir göz atalım.

2011 KAPLICA KASIM ŞAKASI TRİATLONU

Çoğunuzun bildiği üzere 2011 yılında yarı demir adam mesafesi olan, Kasım Şakası Orta Mesafe Triatlon yarışı, Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez Kaplıca bölgesinde gerçekleştirildi. Kıbrıs Türk Triatlon Federasyon’unun bu çapta ilk organizasyon’u olan Kasım Şakasına olan ilgi beklenildiği düzeyde oldu. Yarışmaya Türkiye ve KKTC’den olmak üzere 50’ye yakın triatlet katıldı.

Yarışma’da Türkiye’den milli sporcu Zülfü Karabulut (Atlantik Spor) bitirme çizgisini birinci geçen triatlet oldu. ENKA’ dan Duygun Yurteri ve İbrahim Çağlar Taş takiben ikinci ve üçüncü olmuşlardır. Tüm listeye Triatlon Federasyonunun resmi web adresi www.ncytriathlonfed.org ‘dan ulaşabilirsiniz.

Yarışma’nın kendi alanında Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olması itibari ile organizasyon’u daha ileriye götürebilmek ve başarısını sürdürebilmek için, katılımcılarımıza ve organizasyonda katkısı bulunanlar arasında bir anket düzenleyip görüşlerini aldık. Sonuçlar şu şekilde.

 

DUYURULAR

Yarışma 2011 yılı aktivite takviminde sezon başında yerini almıştı. Yurtdışındaki triatletlere ulaşabilmek ve hali hazırda yarışmayı duymuş olanlar için ekim ayı içerisinde web sitemizde yarışma ile ilgili detayları yayınladık.

Nitekim, anketimize katkıda bulunanların 25%’i organizasyon’u web sitemiz aracılığı ile duyarken 42%’ lik bir oranla arkadaş çevresinden duyanlar ankette ilk sırada yer aldılar.

Duyuruların yeterliliği konusunda ise anket katılımcılarının görüşleri şu yönde:

 

PARKUR VE GEÇİŞ NOKTALARIGeçiş noktaları birçok katılımcı tarafından başarılı bulundu

 

Katılımcılar içerisinde, parkurun zorlu ve bir o kadar da zevkli olduğu konusunda görüş birliği görülüyor. Yüzme, bisiklet ve koşu etaplarının zorlukları konusundaki anket sonuçları ise şu yönde:

 

 

Bisiklet ve koşu parkuru zorluk derecesini ilk sırada paylaşmalarına ilaveten denizdeki günün koşullarından oluşan dalgalar yarışmacıların dayanımını test etti.

 

 

Bisiklet parkurunun eğimli olmasını avantaj ve dezavantaj olarak birlikte, yol asfaltının yeni serilmiş olması sürüş kalitesinin üst seviyede olmasını sağladı. Koşu parkuru trafiğe kapatılmış eski sahil yolunda gerçekleştirildi.

 

ÖDÜLLER VE İKRAMLAR

İkramlar çok başarılı ve yeterli bulunurken teşvik edici nitelikte bulundu. Hatırlanabileceği üzere ödüller şu şekildeydi.

 

 

YORUMLAR

Yarışmacılar dalgaların yoğunluğunun performans konusunda dezavantaj yarattığını ancak yarışın tümünde çok zevk aldıklarını belirttiler. Organizasyonun geneli ile ilgili katılımcıların görüşleri şöyle:

 

Triatlon federasyonu başkanı Ahmet V. Çelik’in yarışma ile ilgili görüşleri şu yönde

 

 

‘‘Katılım beklediğimiz gibi 45 – 50 arası oldu. ilk yarış için gayet iyi bir rakamdır. Bu mesafede bir yarış ilk kez düzenlendi. Her türlü detayı gözden geçirdik, gerek yarış öncesi,
gerekse yarış sonrası, gayet güzel tepkiler aldık. Herkes çok memnun ayrıldı ve seneye mutlaka tekrar gelmek istediklerini beyan ettiler. Kaplıca’ yı seçmemizdeki en önemli faktör, bölgenin yeni yapılanma içerisinde olduğundan, yol yeni bitti. Sahil triatlon için gayet uygun. Eski yol, sahil boyu trafiğe kapalı olduğundan, koşu parkuru için büyük bir şans.  Bu yarışı gelenekselleştirip, her yıl yapacağız. 2012 yılında Kasım ayında ancak başında olacak. 2013 den itibaren nisan aylarında devam edeceğiz. Katılan sporculara, emeği geçen hakem ve diğer tüm arkadaşlara teşekkür ederim.’’

SONUÇ

Anket sonuçlarına göre; katılımcılar ve organizasyonda katkısı bulunanlar yarışmadan büyük bir zevk aldılar. Kasım Şakası orta mesafe triatlonda bir ilk olmuştur ve buna rağmen öylesine olumlu tepkiler almak bizleri çok mutlu etmiştir. İlettiğiniz görüşler doğrultusunda eksikliklerimizi gidermek için çalışıyor, triatlon sporunu hep birklikte ileriye götürmeyi hedefliyoruz. Kıbrıs Türk Triatlon Federasyon’u 2012 takviminde Kasım Şakası, 4 Kasım tarihinde yer alıyor. Tüm spor severleri ve triatletleri bizlerle birlikte bir güzel organizasyon daha yaşamak için çağırıyoruz. 2011 Kasım Şakası Triatlonunda yer alan herkese teşekkür ederiz.

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu
Şubat 2012

Not: Anket 20 Kasım 2011 ile 20 Şubat 2012 tarihleri arasında girilen bilgilere göre düzenlenmiştir.

Paylaşım için Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ na teşekkür ederiz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın