Julie Moss ve Kathleen McCartney Kona’ ya Dönüş Yapıyor

18/05/2012  //     //  Triatlon Haberleri

İki eski rakip olan Julie Moss ve Kathleen McCartney bu yıl Ekim ayında koşulacak olan “Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası” na da birbirlerine yeniden rakip olacaklar.

Kısaca hatırlamak gerekirse; Moss ve McCartney, bundan tam 30 yıl önce 1982 yılında “Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası” nda ilk kez birbirlerine rakip olmuşlardı. Ironman tarihinin öncü kadın atletlerinden olan Moss ve McCartney, o yıl katılmış oldukları dünya şampiyonasında oldukça dramatik bir şekilde yarışı tamamlamış ve dünya ironman tarihine geçmişlerdi. Bknz: Dünyada Triatlon’un Orijini ve Kısa Tarihçesi

 

 

 

Yarışın dramatik bir hal almasının sebebi, Moss’ un yarışın son metrelerinde aşırı dehidrasyona (aşırı su kaybı) uğraması sonucu emekleyerek bitiş çizgisine ulaşma çabası ve o anlarda McCartney kendisini geçerek kategorisinde birinci olmasıydı.

 

Nitekim, bu dramatik mücadelenin 30 uncu yılı yaklaşırken McCartney, uzun zamandır hayalini kurduğu “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” nın “30 uncu yılında tekrar yarışa katılmak” düşüncesini hayata geçirmek için çalışmalara başlamış. McCartney, geçtiğimiz yıl ilk iş olarak,  yarışın 30 uncu yıldönümü olan 2012 yılında, Kona’ da tekrar eski günleri anmak ve eski rakibi olan Julie Moss’ la yarışmak için Moss’ u aramış ve onu ikna etmiş. Böylelikle, tarihi mücadelenin iki eski rakibi olan Moss ve McCartney, bu yıl Ekim ayında koşulacak olan dünya şampiyonasında yeniden bir araya gelerek birbirleri yarışma fırsatını yakalamışlar.

 

1982 Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası ve Julie Moss

Julie Moss, o yıl 1982 yılında mezun olacağı üniversite için hazırladığı bitirme tezi olan “Egzersiz Fiyolojisi” araştırma tezine katkıda bulunmak için “Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası” na katılmaya karar verir. Aslında yarış için özel bir antrenman hazırlığı yapmamış olan Moss, başlangıçta yarışı pek de fazla ciddiye almamıştır.

Yarış günü geldiğinde yeterince iyi hazırlanmamış olan Moss, yarış esnasında da yeterli su alımını gerçekleştirememiş ve yarışın son kilometrelerinde aşırı dehidrasyona sonucunda adeta duvara çarpar. Moss, o yıl ilk kez katıldığı yarışı son ana kadar önde götürmesine rağmen yarışın son iki kilometresinde yaşadığı dehidrasyon problemi yüzünden yürümekte bile güçlük çekmeye başlar. Son bir kilometreye girerken Moss’ un bacakları artık jöle gibi olmuştur. Bitiş çizgisine metreler kala yürüyemez hale gelen Moss, zaman zaman düşe kalka emeklemeye başlar. Moss, bitiş çizgisine yaklaşık 10 metre kala yerde emeklemeye çalışırken arkasından gelen rakibi olan Kathleen McCartney tarafından geçilmesi ise bir diğer dramatik andır. Moss, yerde acı içinde kıvranarak emekleye devam eder ve yarışı güçlükle tamamlar. McCartney ise o yıl Kona Hawaii Dünya Şampiyonası kadınlar kategorisinde birinci elde eden kadın atlet olur.

 

 

 

Moss’ un o yıl bitiş çizgisine metreler kala yaşadığı dramatik görüntüleri, Birleşik devletler’ de yayın yapan ABC televizyonu ”Wide World of Sports” programında naklen yayınlanır. Moss’ un bitiş çizgisine birkaç metre kala verdiği etkileyici mücadele canlı yayında milyonlar tarafından izlenir. O yıl ABC televizyonun yayınında yayınlanan bu etkileyici görüntüler daha sonra birçok insanın spora başlaması için ilham kaynağı olur.

 

Julie Moss, daha sonra 1989 yılında Ironman Dünya Şampiyonu Mark Allen ile evlenir. Mark Allen, aslında triatlon ve ironman dünyasını yakından takip edenlerin çok iyi tanıdıkları bir isim. 1958 doğumlu olan şampiyon atlet Allen, 1989 ile 1995 yılları arasında 6 kez dünya şampiyonu olmuş ve 1996 yılında aktif yarış kariyerini sonlandırmıştır. 1989 yılında evlenen Allen ve Moss çifti, 2002 yılında evliliklerine son vermiştir. Allen, hali hazırda www.markallenonline.com adlı sitesinde ironman’ a hazırlanmak isteyenlere ücretli üyelik karşılığında çalışma programları vererek online koçluk yapmaktadır.

 

 

Yazarın notu: Julie Moss’ un yarışın son metrelerinde kendisi ile vermiş olduğu insan üstü mücadelenin videosunu mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

 

Kaynakça: ironman.com, wikipedia.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın