İzmir Duatlonu Yaklaşırken

11/03/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

2013 yılının “Faaliyet Takvimi” nde yer alan ikinci yarış olan “İzmir Duatlonu”, 17 Mart Pazar günü “Sasalı Piknik Alanı” nda gerçekleştirilecek.

 

Mart ayının ilk haftasında Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun resmi sitesinde “İzmir Duatlonu” yarışma yönergesi yayınlandı ve yarışmacı kayıt sistemi açıldı. Online kayıtlarını yaptıran sporcular, kayıt teyitlerini yarışma sabahı 08.30-09.45 saatleri arasında yarışma parkuru  start noktasında yaptıracaklar.

 

 

Online kayıtlarının 13 Mart Çarşamba akşamı mesai bitimi kapanacak olan “İzmir Duatlonu” bu yıl puansız olarak koşulan üç duatlon yarışından ikincisi. Bu yılın son duatlon yarışı ise 22 Eylül’ de Konya’ da koşulacak.

 

“İzmir Duatlonu” geçtiğimiz ay İstanbul’ da koşulan “Çekmeköy Duatlonu” iki noktada farklılık içermekte. Bunlardan ilki İzmir’ de elit sporcuların da start alacak olması. Bir diğeri ise duatlon yarışının alışılagelmiş bir biçimde asfalt parkurda yol bisikletleri ile gerçekleşecek olması.

 

Yıldızlar,(süper sprint: 2.5k koşu-10k bisiklet-1.25k koşu) gençler, elitler ve yaş gruplarının, sprint mesafe (5km koşu-20km bisiklet ve 2.5km koşu) yarışacağı “İzmir Duatlonu” nda il dışından gelen ve dereceye giren yıldız genç ve elit sporculara verilecek harcırah haricinde, Çiğli Belediyesi’ nin yaş grupları hariç, ilk üçe giren sporculara sürpriz para ödülleri söz konusu.

 

Konaklama

İzmir’ e şehir dışından gelecek olan sporcular için Karşıyaka Öğretmen Evi’ nde 90 kişilik kontenjan ayrılmış durumda. Öğretmen Evi’ nde konaklamak isteyenler Genel Kurul Üyesi Mehmet Ulaş ile (532 27749 64) ile iletişime geçmeleri gerekiyor.

Ulaşım

Çiğili Belediyesi’ nin sağlayacağı otobüsler ile Karşıyaka Öğretmen Evi ve Konak’ tan iki ayrı servis ile sporcular yarış alanına ulaşma imkanına sahip olacaklar.

 

Teknik Toplantı

 

Tıpkı “Çekmeköy Duatlonu” nda olduğu gibi İzmir’ de de teknik toplantı gerçekleştirilmeyecek. Gerekli bilgi ve dökümanlar yarışma sabahı sporculara verilecek. Diğer yandan 16 Mart Cumartesi akşam 18:00’ de Karşıyaka Öğretmen Evi’ nde tüm antrenörlere yabancı antrenör Andrea Gabba tarafından bir eğitim semineri verilecek.

Parkur

İzmir Duatlonu parkuru, tamamen araç ve yaya trafiğinden izole bir bölge olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ nın hemen yanında yer alan “Sasalı Piknik Alanı” nda gerçekleşecek. Yarış parkuru bisiklet etabının koşulacağı pist, 5300m’ lik  eğimsiz düz asfalt bir yoldan oluşuyor. Bisiklet parkuru oldukça teknik bir parkur olduğunu vurgulamak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Ege Pedal’ ın yol bisikletleri yarışı için kullanmış olduğu bu pistte beş ayrı noktada sert dönüşler içermesi sebebiyle özellikle bu yıl ilk kez triatlona adım atanların çok dikkatli sürüş yapmasını şart. Koşu ise bisiklet parkurunun yanında yer alan bir kısmı toprak zemini olan bir parkurda gerçekleşecek. Pist toprak olmasına rağmen düzgün ve eğimsiz bir zemine sahip. Koşu parkurunun bir turu ise 1300m.

 

 

İzmir İl Temsilcisi Kutluhan Özkunt ve Triatlon Federasyonu Antrenörü Mert Onaran’ dan aldığımız bilgiye göre; İzmir Duatlonu’ nunu gerçekleştirmesinde Çiğli Belediye Başkanı Av. Metin Solak ve Çiğli Kaymakamı Dr Mustafa Arı’ nın çok büyük katkıları olmuş. Konuya oldukça sıcak yakalaşan Çolak ve Arı,  İzmir Duatlonu’ nun gelecekte de gelenekselleşmesi için çaba göstereceklerini söylemişler.

 

Kutluhan Özkunt verdiği bu bilgiden sonra sözlerine: “İzmir Duatlonu’ na yüksek bir katılım bekliyoruz. Sasalı Piknik Alanı’ nda gerçekleşecek yarışımıza birçok yeni triatletin katılımı söz konusu olacak. İlk kez katılacak olan sporcu arkadaşlarımıza kiralık bisiklet temini yoluna gitmeye çalışıyoruz. Şehir dışından gelecek olan sporcular Karşıyaka Öğretmen Evi’ nde konaklama imkanı sağlanacak. Ayrıca hem Karşıyaka Öğretmen Evi’nden hem de Konak’ tan yarış alanına servis kaldırılacak. Yarış alanı trafikten tamemen izole. Parkur ökaliptüs ağaçları ile dolu. Bisiklet parkurunda birkaç sert viraja azami dikkat edildiği takdirde herkesin çok keyifli bir yarış geçireceğini düşünüyorum. Bizlere katkı ve destek veren Çiğli Belediye Başkanı Av. Metin Solak ve Çiğli Kaymakamı Dr Mustafa Arı’ ya da çok teşekkür ederiz.” Şeklinde açıklamalar ile son verdi.

 

 

İzmir’ de ilk Duatlon yarışı, 2008 yılı Ağustos’ unda koşulmuştu. Oldukça sıcak bir günde Konak Saat Kulesi önünden koşu etabı için start alan sporcular, Mustafa Kemal Paşa sahil bulvarında koşulan bisiklet etabını tamamladıktan sonra son koşu etabını yine Saat Kulesi çevresinde gerçekleştirmişti.

 

 

İlk kez 2008 yılında koşulan “İzmir Duatlonu” nun, dört yıl aradan sonra tekrar güzel İzmir’ imize dönmüş olması tüm traitlon camiasının mutluluk duyacağı güzel bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Önümüzdeki yıllarda puanlı bir triatlon yarışını da ilimizde görmek çok sevindirici olacaktır.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın