IV. Yalova Triatlonu’ nun Ardından

14/06/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftasonunda, 2013 sezonun puanlı ve en popüler yarışlarından biri olan  “Yalova Triatlonu” koşuldu. Bu yıl dördüncüsü koşulan yarışlara ilgi beklenin çok üstünde gerçekleşti.

 

288 sporcunun kayıt yaptırmış olduğu Yalova Triatlonu, bir ulusal yarıştaki en yüksek kayıtlı lisanslı sporcu sayısına ulaşılmış olan yarış sıfatını elde etmiş oldu. İstanbul’ lu birçok sporcunun Gezi Parkı Eylemi” ne destek vermesi yüzünden yarışlara katılamaması rağmen 220 atletin start aldığı Yalova Triatlonu, katılımcı sayısında da rekor kırdı. Değerli köşe yazarı Yonca Tokbaş’ ın Yalova Triatlonu’ na katılmış olması ise traitlon adına oldukça önemli bir katma değer yaratmış oldu. 

 

 

Yalova’ da ulaşılan rakamlar bize, geçtiğimiz yıllardaki katılımcı sayısının en az yarısı kadar artmış olduğunu gösteriyor. Artan katılımcı sayının, triatlonun tanıtımı ve gelişmesi için olumlu katkı sağlamasına faydası olacağına kesin gözü ile bakılabilir. Elbette bu durum triatlon adına oldukça sevindirici ama diğer yandan da artan katılımcı sayısı ile doğru orantılı olarak organizasyon kapasitesinin de genişlemeye ihtiyacı olduğu açık. 

 

 

Teknik Toplantı

 

İşlerim dolayısıyla şahsen katılmadığım “Teknik Toplantı” için sporcu arkadaşlardan gelen genel bilgiler ışığında; toplantının gereğinden fazla uzun olduğuydu. Yarıştan önceki günlerde federasyonun sitesinde çok kısıtlı bir biçimde verilen ve parkur haritasında yer almayan koşu parkuruna dair bilgi ise bu toplantıda verilmiş oldu. Bir diğer değişiklik ise yaş grupları start saatinde oldu. İlk yayınlanan talimatnamede son sırada start alacağı belirtilen yaş grupları sporcularının genel isteği üzerine sabah saatlerine alındığı bilgisi verildi.  Toplantı sonrası gerçekleşen makarna partisinden verilen makarna hakkındaki genel izlenimler ise “İkram edilen makarnanın pek başarılı olmadığı!” şeklindeydi.

 

 

Lojistik Eksiklikler

 

Yalova Triatlonu, artan sporcu sayısı ile orantılı olarak değişim alanındaki bisiklet askılıkları yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Bisiklet askılıkları sporcu sayısına karşın az gelince bisikletler adeta birbirine yapışık bir şekilde sıralandı. Üstelik sporcuların göğüs numaraları, numaratik bir şekilde dizilmediği için sudan çıkan sporcular, bisikletlerini bulmakta hayli güçlük çektiği görüldü.

 

 

Yetersiz kalan sadece bisiklet askılıkları değildi. Su ve anı madalyasının da yetersizliği söz konusu oldu. Yarışı bitiren elit sporculara su kalmamış olması da bir başka önemli bir konu. Su gibi basit bir ihtiyacın karşılanamaması bir yana, finişt’ e elma dilimi ve benzeri bir parça meyve bulunması birçok sporcuyu oldukça memnun edeceği de kesin. Triatlon yarışlarındaki en önemli simgelerden birisinin madalya olduğu ve bu madalyanın atletlerin gurur ve motivasyon kaynağı olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

 

Teknik Eksiklikler

 

Teknik açıdan yarışta ki en önemli konu ise bisikletini alıp parkura henüz adımını atmakta olan sporcuların, çok kritik, ıslak ve dar bir virajdan çıkan parkur içinde turunu tamamlayan bisikletçilerle karşılaşması idi. Zaman zaman bu bölgede oldukça tehlikeli karşılaşmaların sınırından dönüldüğü görüldü. Bir diğer konu ise parke taşlı yoldaki logar kapağı ve benzeri tehlike yaratabilecek çukurların beyaza boyanmamış olmasıydı. 

 

 

Yukarıda saydıklarımızın yanında önemli bir eksiklik daha yaşandı. O da koşu parkurundaki hakem eksikliği idi. Hakem eksikliğinin atletlere iki olumsuz yansıması oldu. İlki bisikletten inip koşuya geçen atletlerin koşu başlarken yanlış koridordan girerek başlaması, ikincisi ise hakem olmayan ilk dönüşte, bazı sporcuların kestirme yapması oldu. Koşuya yanlış yerden giriş yapan sporcular seyircilerin uyarısı ile geri dönüp doğru yerden başlangıç yaparken, kestirme yapan sporcuların kural ihlali yapılmasına engel olunamaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmış oldu.

 

 

Yüksek bedeller ödenerek satın alınan çip’ li zaman ölçüm sisteminin yarış esnasında sağlıklı işleyememiş olması ise bir başka üzücü noktaydı. Yarış bitiminde ilk çıkan sonuçların hatalı olduğunun fark edilmesi üzerine kronometre hakemlerin manuel olarak tutmuş oldukları zaman kayıtları, sonuçların doğru bir şekilde yayınlanmasında önemli rol oynadığını da söylemekte fayda var.

 

Konaklama 

 

Günler öncesinde online kayıt yapan sporcuların sayısının 300’ lere yaklaşacağı belli olan sporcular için verilen sınırlı sayıdaki konaklama bilgileri ve kontenjan sebebiyle rezervasyon konusunda bazı sıkıntılar yaşandı.

 

 

Genel Değerlendirme

 

Adet olduğu üzere Yalova Triatlonu’ na da genel bir değerlendirme yapacak olursak.

Parkur için “ORTA” ( Oldukça kısa tura sahip bisiklet parkunun çok teknik bir viraj çıkışının değişim alanı çıkışına denk gelmesi. Araç trafiği izolasyonu başarılı ama yaya izolasyonu oldukça zayıf olması sebebiyle)

Katılım için “ÇOK ÇOK İYİ” (Gezi parkı direnişine katılan sporucların, iştirak edememesine rağmen çok iyi)

Ulaşım için “KOLAY” ( Karayolu ile her yerden kolay ulaşım imkanı)

Konaklama için “ORTA” ( Az sayıda konaklama seçeneği verilmiş olması sebebiyle)

Misafirperverlik için “İYİ” ( Değişim alanı çevresindeki kafelerin  hoşgörüsü sebebiyle)

Makarna partisi için “ZAYIF” ( Verilmiş olmak için verilen makarna sebebiyle)

Yarış sonrası beslenme ve dinlenme istasyonu için “KÖTÜ” (Finiş’ te beslenme ve içecek istasyonu olmaması ve elitlere su kalmaması sebebiyle)

 

Tüm bunları bir potada eritirsek, organizasyonun geneli için de “ORTA” denilebilir. Total bir değerlendirme yaparak not verilecek olursak da;  Yalova Triatlonu için 10 üstünden 6 verilebilir. Fakat unutmamak gereken en önemli şeyin ise bizlere ulaşan istek ve şikayetleri bir değerlendirme yazısı altında toplarkenki amacın; sistemi yaralamak olmadığı ve ülkemizdeki triatlon sporunun daha ileriye taşınmasını sağlamak olduğudur. 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın