Ironman 70.3 Girne – Kıbrıs

09/03/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Yanlış görmediniz, Yavru Vatan Kıbrıs’ta 20 Kasım 2011 tarihinde “Ironman 70.3 Girne, Kıbrıs” (Yarı Ironman) yarışı ilk defa koşulacak. Bildiğiniz gibi bugüne kadar ne ülkemizde ne de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde daha önce Ironman 70.3 organizasyonu gerçekleşmemişti.

 

Geçtiğimiz birkaç gün önce “Türkiye Triatlon Federasyonu”, resmi sitesinde “Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu” (KTTF)’nin 2011 yılı faaliyet takvimi yayınladı. KTTF’nin bu yıl ki faaliyet takviminde; biri ironman, iki duatlon, iki XT duatlon*, iki aquatlon*, 3 sprint, 2 olimpik triatlon olmak üzere toplam 12 yarış mevcut.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Triatlon Federasyon Genel Sekreteri Nasuh KİRİT ile yaptığımız görüşmede; “ Faaliyet takvimi, KTTF tarafından federasyonumuza gönderildi. Bahsi geçen yarışlara katılmayı arzu eden atletler, öncelikle lisanslı triatlon sporcusu olmalı ve kendi federasyonumuza kısaca spor geçmişlerini belirten bir yazı ile başvurmaları gerekiyor. Diğer yandan henüz yarışma şartları kesinleşmedi. Hali hazırda herhangi bir kontenjan ve katılım ücretinin söz konusu olup olmadığı belli değil, bu türden tasarruflar KTTF’ ye ait olacaktır. Önümüzdeki günlerde yarışma talimatnamesinin kesinleşmesi ile birlikte federasyonumuzun sitesinde gerekli şartlar duyurulacaktır.” Şeklinde bilgi vermiştir.

 

Geçtiğimiz aylarda görevi Pembe ABAHORLU’ dan devralan Ahmet V. ÇELİK, Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonun yeni başkanı. Başkan Ahmet ÇELİK’le, konuyla ilgili olarak yaptıkları  çalışmaların içeriği hakkında kısa bir şöyleşi yaptık.

Bşk. A. ÇElİK: “Bu yıl ki faaliyet takvimimizde yer alan Ironman 70.3  tarafımızdan ilk defa gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl Güney Kıbrıs’ta yapılamak istendi ama gerçekleştirilemedi. Yarışmanın finansmanı için sponsor anlaşmasını yaptık ve gerekli hazırlıklara başladık. Ironman yarışı için herhangi bir kayıt ücreti söz konusu değil. Gelecek olan sporcularımıza konaklama konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Yarışmada dereceye giren sporculara çeşitli ödüllerimiz olacak. Yarışmaya Türkiye’den “Kara Kuvvetleri Komutanlığı Takımı ile İngiltere’den katılacak sporcular var. Başta Türk sporcular olmak üzere farklı ülkelerden katılımcılara da açık bir yarışma. Yarışma parkuru şimdiden belirlendi. Girne merkeze yaklaşık 10 dakika uzakta bulunan doğu sahili olarak anılan kumsalda gerçekleşecek. Bisiklet ve koşu parkuru eğimsiz düz bir zeminden oluşuyor. Ironman 70.3 yarışı,  atletler için mevsim itibariyle en uygun hava şartlarının olduğu zaman olan kasım ayında gerçekleştireceğiz. Henüz resmi internet sitemiz hazırlık aşamasında önümüzdeki günlerde hazır olacak.” Şeklindeki açıklamaları ile bizleri bilgilendirmiştir.

Diğer yandan, KTT Federasyonunun faaliyet takviminde yer alan ve 2011 sezonun ilk yarışı olan Lefkoşa Ercan Duatlonu geçtiğimiz pazar günü koşuldu.

 

6 Mart 2011’de gerçekleşen Ercan Duatlonu, 5000m koşu-20km bisiklet-2500m koşu etaplarından oluşuyordu. Toplamda, 6 triatlon takımı ile 1 ferdi katılımcının iştiraki ile gerçekleşen yarışa 23 sporcunun katılırken, 22 sporcu finişe ulaştı.

Genel Klasman ve Büyük Erkekler 1.grupta Tüfekçi Triatlon Takımı’ndan İnsel ÜSTÜNER 1:20:41 birincisi olurken, yine aynı takımda yer alan Ali DÜKYANCI 1:22:11 ikinci, Sermet BURAN 1:22:47 ile üçüncü oldu.

 

 

Büyük bayanlar kategorisinde Ferdi katılımcı Melek ŞEVKET 1:49:28 ile birinci olurken, Göçmenköy takımından Derya ÇELİK 2:00:23 ile ikinci, Tüfekçi takımından Bilge KÜÇÜK 2:07:12 ile üçüncü oldu. Ercan Duatlonu sonuçlarının excel listesine sayfanın en altında yer alan ilişikten ulaşabilirsiniz.

 

Bu arada kısa bir hatırlatmada fayda var. KKTC’nin uluslararası arenada resmi olarak tanınmaması sebebiyle Ironman 70.3 ne Avrupa ne de Dünya Şampiyona’sına puan vermiyor. Kısacası özel yarış statüsünde yer alan bir yarışma. Her ne kadar puan vermese de özel yarış statüsü ile çok önemli bir yarış olduğunu düşündüğüm bu organizasyonun önümüzdeki zamanlarda gelenekselleşerek kategorisindeki şampiyonalara puan vermesini ve bizlere örnek teşkil etmesini diliyorum.

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ nu ve Başkan Ahmet V. ÇELİK’i organizasyonlara dair verdiği bilgi, fotoğraf ve çabalarından ötürü teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Aquatlon: Yüzme ve koşu disiplinlerini içerir. Etapları, 2500 koşu-1km yüzme-2500 koşu şeklindedir.

XT duatlon: toprak parkurda gerçekleştirilen duatlon yarışması. Etapları, 3000m koşu-10km bisiklet-3000m koşu şeklindedir.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın