Ironman 70.3 Asya-Pasifik Şampiyonası Laguna Phuket, Tayland

07/03/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

1 Mart tarihinde kayıtları açılmış olan ” Ironman 70.3 Asya-Pasifik Şampiyonası “’na başvurmak için 100 kişilik kontenjan kaldığı haberi geçtiğimiz gün, Dünya Triatlon Şirketi’nin (WTC) resmi sitesi olan www.ironman.com ‘da duyuruldu. Yarışma, toplamda 800 kişilik başvuru kontenjanına sahip ve yeter sayıya ulaşıldığı anda giriş kayıtları kapanacak.  Diğer yandan, şampiyonanın giriş kayıtlarının açılmasından birkaç gün sonra toplam kontenjanın %90’ının katılımcılar tarafından doldurulmuş ülkemizde bu spora gönül vermiş olanlar için hayli ilginç bir durum olsa gerek.

Ironman 70.3 Asya-Pasifik Şampiyonası’nın kökeni geçmişte “Laguna Phuket Triatlonu” olarak düzenlenen yarışa dayanmakta. Aslında günümüzde halen “Laguna Phuket Triatlonu koşulmakta. Tek fark ise traitlon yarışının Asya pasifik Şapiyonası’ndan bir hafta önce gerçekleşmesi. Uzun yıllardır, elit atletlerin favori organizasyonlarının başında gelen Asya-Pasifik Şampiyonası, günümüzde birçok sporcunun ilgisini çeken ve önem derecesi hayli yüksek olan bir yarışma olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir.

Asya-Pasifik Şampiyonası, “Açık Bölüm ve Şampiyona” olmak üzere iki ayrı bölüm altında koşuluyor. Açık bölüm, Dünya Şampiyonası’nı kapsamıyor. Bu yüzden bu kategoriye katılmak için herhangi bir derece yeterliliği şartı da yok. Diğer yandan açık kategori katılımcılarına, yaş gruplarında ödül dağıtımı söz konusu değil.

 

Şampiyona bölümünü ise “Yaş gurupları(nitelikli) ve Elitler” olmak üzere iki ayrı kategoride koşulacak. Yaş grupları kategorisinde Ironman yaş grupları kuralları geçerli olacak. katılmak isteyenler içinse derece yeterliliği şartı aranıyor. 15 Kasım 2011’den önce dünya çapındaki Ironman 70.3 yarışlarından birinde yaş gruplarında bitirenler arasında ilk %50’ye girenler Asya-Pasifik Şampiyonası’na katılabilecekler. Ayrıca 2010 yılında herhangi bir Ironman 70.3 “Açık bölümünde” yaş grupları kategorisinde ilk %50’ye girenler, açık bölümden şampiyona bölümüne ücretsiz olarak transfer yapabilecekler.

Asya-Pasifik Şapiyonası’na katılıp yeterlilik derecesi elde edebilenlerin ödülü ise bir önceki yazımızda bahsetmiş olduğumuz, dünya çapındaki en önemli organizasyon olan Ironman 70.3 Henderson, Nevada Dünya Şampiyonası’na  katılma hakkı elde etmiş olmak.


Kısaca yarışların yapılacağı çoğrafyadan bahsedecek olursak; Phuket, Tayland’ın güneyinde yer alan egzotik bir ada. Tayland’a ait 50’den fazla adanın en büyüğü ve önemli bir turizm merkezi. Ülkemiz vatandaşlarından vize istemeyen Phuket’e Singapur ya da Bangkok üstünden birkaç saati aşmayan uçuşlarla ulaşmak mümkün.

Ulaşım, konaklama vb. giderlerin haricinde sadece kayıt ücretinin 250$ (400 TL) olduğu yarışmaya, kayıt yaptırırken nakit ya da çekle ödemeler kabul edilmiyor. Sadece kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün. Yarışma katılım bedelini de hesaba katarak, birkaç günlük konaklama, uçuş bedeli ve diğer masraflarnın yaklaşık 1250-1500$ civarında olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Dolayıs ile ülkemizde sınırlı imkanlarla spor yapanların bu türden orgaznisazyonlara katılabilmesi için iyi bir sponsor bulmasında fayda var.

Sanırım böylesine büyük organizasyolara katılma şansı yakalamak arzusu, benim gibi birçok triatlon sporcusunun hayallerini süslüyordur. Ülkemizde de en kısa zamanda bu türden organizasyonların gerçekleştiğini görmek dileğiyle…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın