İngilizlerin Gururu: Alistair Brownlee

09/08/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Özellikle son 3 yıla damgasını vuran, eski bir kros sporcusu olan ve son olarak başarılı kariyerine Londra 2012 olimpiyatlarının galibi ünvanını ekleyen Alistiar Brownlee ‘yi bu yazımızda yakından tanıyacağız.

 

1988, Yorkshire, İngiltere doğumlu olan Alistair Brownlee spor kariyerine kros koşucusu olarak başladı. Kros yaptığı yıllarda Junior English Cross Country Championships’i 2. bitirdi. Birçok kez de Yorkshire County yarışlarını kazandı.

 

Alistair, kros yaptığı yıllarda yüzme ve bisikletle de ilgileniyordu ancak triatlonla tam olarak tanışması amcası sayesinde oldu.

 

Akademik eğitiminde anne ve babasının izinden giden Alistair, tıp fakültesinde okumaya başladı. Tıp fakültesine başladıktan sonra triatlon kariyerine odaklandı.

 

Aynı zamanda kardeşi Jonathan da başarılı bir triatlet. Londra olimpiatlarında Jonathan 3. olarak bunu da ispatlamış oldu.

 

 

2008 yılında Pekin Olimpiyarlarına katılmaya hak kazanan genç sporcu, 12. oldu ve triatlonda olimpiyat bitiren ilk İngiliz oldu. Aynı zamanda 2008 yılında Madrid’teki Dünya kupasında 3. oldu ve 23 yaşaltı Dünya Şampiyonası‘nda ise 1. oldu.

 

2009 yılında Dextro Energy Triathlon World Championship‘ i serinin 5 yarışında (Madrid, Washington DC., Kitzbuhel, London, Australia) 1. olarak kazandı. Aynı zamanda Junior (2006), Under 23 (2008) ve Elitler (2009) kategorilerinin hepsinde Dünya Şampiyonluğu bulunan tek triatlet olma özelliğini taşıyor.

 

2010 yılı Alistair için pek parlak geçmedi. Femur kemiğindeki stres sendromundan dolayı haziran ayındaki yarışlara katılamadı. Bu dönemde kaçırdığı yarışlardan dolayı 2010 yılında Dünya Şampiyonluğunu tekrar kazanması imkansız gözüküyordu. Daha sonraki aylarda Madrid yarışında gösterdiği performansla 1. oldu. Devamında Avrupa Şampiyonasında yine önde yer aldı. Ancak büyük çekişmeye sahne olan Londra yarışında Javier Gomez’le mücadele etti. Ancak yarışın son km.’sine girildiğinde enerji deoplarının boşalması sonucu büyük tempo kaybetti ve finişi zorlukla gördü. finiş’te kısa süreliğine bilincini yitirdi.  2010 yılının final yarışı olan Budapeşte’de ise yine Gomez’e geçilerek  Dünya Şampiyonluğu ünvanını kaybetti.

 

Londra finişinde yaşadığı sorun

 

2011 yılına gelindğinde ise Alistair yeniden Avrupa Şampiyonu oldu. (Pontevedra). Aynı zamanda kardeşi Jonathan da kürsüde yer aldı. 2 adette Dünya Şampiyonası ayağını da kazandı. (Madrid ve Kitzbuhel) Ayrıca Londra olimpiyat parkuru test yarışlarının da birçoğunu kazandı.

 

2012 yılında ise asıl hedefine ulaşmak için çalışmalarına devam etti ve hedefine ulaşarak adını Olimpiyat Şampiyonu olarak tarihe yazdırdı.

 

 

Sponsorları:

 

BT, adidas, Boardman, Gatorade, Frogmore, VISA, BMW, blueseventy, GARMIN, Chevin Country Park Hotel & Spa.

 

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın