III üncü Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası Yaklaşırken

03/05/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

 

 

[View:http://vimeo.com/22070164:550:0]

 

[View:http://vimeo.com/22064015:550:0]

 

 

Bildiğiniz gibi önümüzdeki haftasonu 5-6 Mayıs tarihlerinde Antalya’ da “Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası “ nın üçüncüsü koşulacak. Federasyon, bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yarışmaları iki ayrı günde gerçekleştiriyor. Yarışların ilk gününde ulusal kategoride yarışacak olan Türk sporcular, ikinci gününde ise uluslararası kategoride yarışcak olan yerli ve yabancı elit sporcular yarışacak.

 

 

Yarışların ilk günü olan cumartesi günü, katılımının ücretsiz olduğu “Halk Traitlonu” ve “Yaş Grupları” kategorileri gerçekleştirilecek. Yarışlar, sabah saat 10’ da, 150m yüzme, 5km bisiklet ve 1 km koşudan ibaret olan “Halk Triatlonu” kategorisinin start’ ı ile başlayacak. Halk Triatlonu, lisansı olmayıpta katılmak isteyen herkese açık bir kategori. Bu kategoride yarışa katılmak isteyenlerin, sağlık raporu ile birlikte bisiklet, kask, bone ve gözlüğünü getirmeleri yeterli.

 

 

Bu yıl Antalya’ da ikinci kez koşulacak olan “Halk Triatlonu” kategorisinde sürpriz bir katılımcı da olacak. Eski Bakan Kürşat Tüzmen “Halk Triatlonu” kategorisinde yarışmacı olarak yer alacak. Hatırlayacağınız gibi Bakan Tüzmen İstanbul Boğazı Açık Deniz Yüzme yarışlarına da katılarak amatör sporlarına olan ilgiyi arttırmak ve kitlelere sevdirmek isteyen önemli bir isim.

 

 

Halk Triatlonu” yarışından sonra saat 10:45’ de yıldızlar, 11:15’ de 16-19 yaş gurubu sprint mesafe için start alırken saat 12:30’ da ise 20 yaşından büyük tüm yaş grupları olimpik mesafe yarışı için start alacak. Cumartesi günü yapılacak olan ulusal kategorideki yarışlar sezonun ikinci olimpik mesafe traitlon yarışı olmasının yanında sezon başında kesinleşen faaliyet takvimine göre puansız olarak koşulacak. Puansız olmasına rağmen gerek ulaşım kolaylığı gerekse parkurun düz oluşu sebebiyle 140 kadar amatör sporcunun kayıt yaptırdığı ve sporcuların önemli bir antrenman yarış olarak gördüğü bir yarış. Hatırlayacağınız gibi puanlı olarak koşulmasına rağmen “Taşucu Triatlonu” na 112 sporcu kayıt yaptırmıştı.

 

 

Yarışların ikinci günü olan Pazar günü ise “III üncü Antalya ITU Triatlon Antalya Triatlon Kupası” koşulacak.  Olimpik mesafede yarışacak olan sporcuların “Elit Kadınlar” kategorisi saat 10:45’ de, “Elit Erkekler” kategorisi ise 14:15’ de start alacak. Katılım ücretinin 50 euro olduğu yarışlarda ilk 10 sporcuya toplam 12.500 euro para ödülü dağıtılacak. “Elit Kadınlar” da 48, “Elit Erkekler” de 67 sporcu ile birlikte toplamda 115 sporcunun katılacağı yarışların “Elit Kadınlar” kategorisinde altı kadın, “Elit Erkekler” de sekiz erkek sporcumuz yer alıyor.

“Elit Kadınlar” da numara sırasına göre Bahar Ertürk, Çiğdem Gülgeç, Berrak Mutlu, Ceren Orhanlı, Ebru Doğan, Ece Bakıcı yer alırken, “Elit Erkekler” de Zülfü karabulut Mert Onaran, Onur Fevzi Saydam, Bahadır Tama, Zekeriya Yücetürk, Fatih Azrak, Onur Calp, Altay Öygüç yer alıyor.

 

Yüzme parkuru

 

Teknik Delegasyonunu İspanyol delege David Garcia’ nın yaptığı yarışların çıkışı kumsaldan verilecek. ITU’ nün resmi sitesinde deniz suyu sıcaklığının 22 santigrad derece olarak verildiği yarışlar için wetsuit kullanılması söz konusu değil. Yüzme etabı 2 tur, bisiklet etabı 8 tur, koşu ise 4 tur üstünden olimpik mesafede koşulacak yarışların oldukça çekişmeli geçmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının haftasonunda 23-24 santigrad derece arasında beklendiği Antalya’ da rüzgar Cumartesi günü Güney’ den 14 km/s, Pazar günü ise Güney Doğu’ dan 10 km/s hızla bekleniyor.

 

Bisiklet parkuru

 

Kısaca hatırlayacak olursak kupanın Antalya’ da başladığı ilk yıl olan 2010 yılındaki yarışta, “Elit Erkekler” kategorisinde Ukraynalı sporcu Andriy Glushchenko birinci, İspanyol atlet Jose Miguel Perez ikinci, Rus Ivan Tutukin ise üçüncü olurken, “Elit Kadınlar” da Rus Olga Dmitrieva birinci, Macar Szandra Szalay ikinci, Rus sporcu Irina Abysova üçüncü olmuştu.

2011 yılınında koşulan ikinci yarışta “Elit Erkekler” birincisi Fransız atlet Yohanne Vincent, ikinci yine Fransız bir sporcu olan Frederic Belabure, üçüncü de Ukraynalı atlet Rstyslav Pevtsov olurken, “Elit Kadınlar” ın birincisi İrlandalı sporcu Aileen Morrison, ikinici Slovak Mateja Simic, üçüncü, Alman Anne Haug olmuştu.

 

 

Bu yılki “Elit Erkekler” start listesinde, geçtiğimiz yılın birincisi Yohanne Vincent, 2010 Alanya Junior Kupası birincisi Andrey Bryukhankov, 2008 Eğridir Avrupa Şampiyonası birincisi Oleksiy Syutkin gibi başarılı sporcular yer alırken, “Elit Kadınlar” da, 2011 Eliat Avrupa Kupası ikinicisi Olesya Prystako, yine aynı yarışta üçüncü olan Inna Tsyganok ve 2011 Kokshetau ITU Asya Triatlon Kupası üçüncü olmuş Kseniia Levkovska gibi iyi sporcuların yer aldığı görülüyor.

Diğer yandan son iki yıldır Antalya’ ya gelen başarılı bazı atletlerin start listesinde yer almadığı dikkatlerden kaçmadı.

Fotoğraflar: 2011 II. Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası/ cyclingtr.com

 

Hazırlayan. Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın