Gomez Altın Madalyaya Mola Verdi, Jorgensen Duble Yaptı

03/06/2014  //     //  Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları, Videolar

Haftasonunda triatlon dünyasının en önemli yarışı olan Dünya Triatlon Serisi WTS’ nin “2014 Dünya Triatlonu Londra” ayağı gerçekleştirildi. Mario Mola ilk altınını alırken, Gwen Jorgensen bu sezon WTS’ deki ikinci altın madalayasını alarak duble yaptı. Dünyanın en hızlı triatletlerinin kapışmasının yaşandığı Londra Triatlonu sprint mesafe olarak koşuldu.

 

74567-640x36London Triathlon (2)

 

Elit Erkekler

Sezonun heyecanla beklenen ve serinin dördüncü yarışı olan Londra Triatlonu’ nda elit erkeklerde İspanyol triatlet Mario Mola çizgiyi ilk geçen atlet oldu. Mola böylece “2014 Dünya Triatlonu Londra” da ilk altın madalyasını kazanmış oldu. 64 elit atletin start aldığı yarış hayli çekişmeli geçti. Sudan 24 üncü sırada çıkan Mola, bisiklet etabında orta grupta yer aldı. Koşuda en hızlı zamanı yapan Mola yarışı 49:46’ lık zamanı ile lider olarak tamamladı. Onun hemen bir saniye arkasından bitiş çizgisini geçen sporcu ise Güney Afrika Cumhuriyeti’ nde Richard Murray oldu. Portekizli Joao Pereiera ise 46:49’ lık zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Dört ve beşinci sıralar ev sahibi Brownlee kardeşlerin oldu. Alistair, 49:52 ile finişe gelirken, Jonathan, 49:58 ile çizgiyi geçti. Serinin ilk üç yarışında altın madalyayı elinden bırakmayan İspanyol Javier Gomez Noya, elde ettiği 50:00’ lik zaman ile ancak beşincilikle yetinmek zorunda kaldı.

 

Elit Erkeklerde Puan Sıralamasında Son Durum

Elit erkekler sıralamasının ilk sırasında halen Javier Gomez Noya var. Gomez, Londra’ da beşinci olmasına rağmen 2942 puanla WTS’ puan sırlamasında lider konumda. Gomez’ in İlk üç yarışta elde ettiği birincilik halen yerini korumasına yardımcı oluyor. Jonathan Brownlee, şimdiye kadar toplamda elde ettiği 2652 puanla sıralamadaki ikincilik pozisyonunu muhafaza etmesini sağlıyor. Mario Mola aldığı top puanla 2637 puana ulaşarak Jonathan’ a hayli yaklaşmış durumda. Üçüncü sıradaki Mola’ nın ardından dördüncü sırada 2011 puanla Richard Murray geliyor. Beşinci sırada ise 1647 puanla Avustralyalı Ryan Bailie yer alıyor.

 

74567-640x36London Triathlon (1)

 

Elit Kadınlar

“2014 Dünya Triatlonu Londra” elit kadınlar kategorisinde ise Amerikalı traitlet Gwen Jorgensen ikinci altın madalyasını alarak duble yapmış oldu. Hatırlayacağınız gibi Jorgensen WTS’ in üçüncü yarışı olan Yokohoma Triatlonu’ nda ilk altın madalyasına almıştı. Jorgensen ve vatandaşı Sarah Groff yüzme etabından ön grupta beraber çıkıp bisiklet çevirmelerine rağmen, sudan orta grupta çıkan Avustralyalı Emma Jackson, bisiklette farkı kapatmayı başardı. Koşu etabına gelindiğinde en hızlı koşu zamanına imza atan tecrübeli triatlet Jorgensen yarışı 54:45 ile lider olarak yarışı tamamlarken yarış boyu onun peşini bırakmayan Sarah Groff, 55:12 ile ikinci, Emma Jackson da 55:19’ la üçüncü oldu. İtalyan Alice Betto, 55:35 ile dördüncü, Yeni Zelandalı Nicky Samuel ise 55:36 ile beşinci oldu. İlk iki yarışın şampiyonu Jodie Stimpson ise Yokohoma’ daki dokuzunculuktan sonra bu yarışta 16 ıncı sırada yarışı tamamlayarak kendisinden beklenin çok altında kaldı.

 

Elit Kadınlarda Puan Sıralamasında Son Durum

Elit kadınların puan sıralamasında ilk sırada artık Gwen Jorgensen var. Jorgensen 2624 puanla lider durumda. Onu 2396 puanla eski lider Jodie Stimpson izliyor. Stimpson’ u 1959 puanla üçüncü sıradaki Sarah Groff takip ediyor. Helen Jenkins 1926 puanla dördüncü, Emma Jackson 1679 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Şimdi gözler 28-29 Haziran da Birleşik Devletler’ in Chicago şehrinde koşulacak olan serinin beşinci yarışında. Bakalım sezona hızlı başlayan triatletler mi yoksa sonradan oyuna ortak olan atletler mi Şikago’ da ipi göğüsleyecek…

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın