Final Yaklaşırken Dextro Energy Triatlon Serisi Sıralaması’nda Son Durum

27/08/2011  //     //  Triatlon Haberleri

Lozan’daki sprint triatlonun ardından 3 farklıDünya Şampiyonluğu gerçekleşti. Ancak Lozan yarışının bir önemi daha vardı.O da Pekin’deki büyük final yarışından önceki son Dextro Energy yarışıolmasıydı.

 

Bu yıl ITU (International Triathlon Union), PekinDextro Energy Büyük Final Triatlon Yarışı‘ndan birkaç hafta önceLozan yarışının Dextro Energy yarışı olmasına karar verdi ve dünyasıralamasında daha çok puan veren bir yarış haline gelmesini sağladı.

 

Bayanların yarışında BarbaraRiveros Diaz (Şili)Lozan’da kazanan isim olmuştu. Ancak Helen Jenkins’in (İng) genel sıralamadaliderliğe oturmasına engel olamadı. Çünkü ITU, Final Dünya Şampiyonasıöncesi sıralamayı en iyi 4 sonuca göre düzenliyor. Bu durumda da RiverosDiazSprint Dünya Şampiyonu olsada genel sıralamada en iyi 4 sonucu HelenJenkins‘ten kötü olduğu için sıralamada onun arkasına düştü. Budurumda Diaz 2712 puanda kalırken, Jenkins 2913 puana sahip.

Kanadalı PaulaFindlay 2673 puanla 3.sırada ve hala genel sıralamada madalya alabilmesi için büyük bir şansı var.Findlay ilk 3 yarışta resmen durdurulamıyordu. Madrid, Kitzbühel ve Sydneyyarışlarını kazanmıştı. Ancak sezonun 2. yarısında kalçasındaki sakatlıktandolayı istediği yarışları çıkaramamış ve Londra’yı 29. bitirmişti.Lozan’daki Sprint Dünya Şampiyonası’nda yarışmamıştı. Ancak şimdi sakatlığıdüzeldi ve geçen hafta Kanada Şampiyonası’nda yarıştı.

Yeni Zelandalı Andre Hewitt’i de unutmamak lazım. 2636 puanla Findlay’insadece 1 puan gerisinde ve sezon boyunca birçok kez podyuma çıktı. En sonLozan’da bronz madalyaya sahip olmuştu. Emma Jackson (AUS) ise genelsıralamada şu anda 5. bulunuyor ve Pekin’de eğer iyi yarışırsa, genelsıralamada podyuma çıkabilir.

 

Erkekler’de ise JavierGomezAlistair Brownlee ve JonathanBrownlee arasındakiamansız mücadele devam ediyor. Şu anda genel sıralamada Bayanlar’da HelenJenkins’in ilk sıraya yükselirken gerçekleşen faktörün aynısı AlistairBrownlee için gerçekleşerek ilk sıraya yükselmesini sağladı. Alistair bu yıl5 tane Dünya Şampiyonası bitirdi. Bu da 1 en kötü sonucunun yani Sydney’deki29.’luğunun silinmesi anlamına geliyor. Lozan’da da 3. olduğu için 3085 puanlailk sıraya yerleşmiş bulunuyor. Jonathan 2965 puanlaikinci, İspanyol Javier Gomez ise 2858 puanlaüçüncü.

 

Geçen yıl Javier Gomez 3789 puanla, tam 650 puanlık farkla Almantriatlet Stefen Justus’ın önünde şampiyon olmuştu.

Bu üçlü için ise en büyük tehlikeyi Rus tiratlet AlexanderBrukhankov oluşturuyor.Bu sezon 2 adet gümüş madalyası var. İkinci gümüş madalyayıLondra’da bisikletteki kaçışıyla kazanmıştı. Ve genel sıralamada 2699 puanla4. sırada. Fransız David Hauss ise 2405 puanla 5. sırada yer alıyor.

Eylül ayında yapılacak olan DextroEnergy Beijing Grand Final World Triathlon Championshipyarışı en çok puan veren yarış olma özelliği taşıyor. Buna göre 1.olan triatlet1200 puan, ikinciolan triatlet1100 puan, üçüncüolan triatlet ise 1027 puanalacak. Yani aslında her şeyin belli olacağı yarış için Pekin’igösterebiliriz. Ancak Büyük Final Pekin yarışıyla sezon kapanmıyor.Yine Eylül ayı içerisinde Yokohoma yarışı yapılacak. Aslında yarışMayıs ayında yapılacaktı ancak Japonya’da gerçekleşen tsunamifelaketinden dolayı yarış Eylül ayına ertelenmişti.

Kaynak: triathlon.org

 

Hazırlayan: AliFurkan GÜR

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın