Federasyon, Duygun Yurteri, Soner Oralkasım ve Melih İlker Gücüyener’ den Savunma İstedi.

25/06/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından, yaş grupları sporcusu Duygun Yurteri, Soner Oralkasım ve elit erkekler sporcusu Melih İlker Gücüyener’den savunma istendi.

 

Türkiye Triatlon Federasyonu geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Duygun Yurteri, Soner Oralkasım ve Melih İlker Gücüyener hakkında soruşturma başlattı ve savunmalarını istedi. Disiplin kurulunun istemiş olduğu savunmaların konusu, sprorcuların, IV. Yalova Triatlonu ödül töreninde giymiş oldukları “ #direngeziparkı” yazılı tişörtleri ve Yurteri’nin madalya törenindeki davranışıydı.

 

 

Hatırlayacağınız gibi bu yıl dördüncüsü koşulan Yalova Triatlonu’ nda, hem yarış öncesi hem de yarış sonrası bazı sporcuların, 31 Mayıs’ta İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan halk hareketine destek verdikleri görülmüştü. Çeşitli yaş gruplarında start esnasında “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” şeklinde nidalarda bulunarak yarışa başlayan bazı sporcuların yanı sıra Duygun Yurteri, Soner Oralkasım ve Melih İlker Gücüyener, yarış sonrası kürsüye “ #direngeziparkı” yazılı tişörtleri ile çıkmışlardı. Duygun Yurteri, ödül töreninde Yalova Emniyet Amiri Tevrat Yazar’ın elini sıkmayarak madalyasını elden almıştı. 

 

Son günlerde sosyal medyada oldukça yoğun bir biçimde tartışılan konunun içeriğini tam ve doğru olarak öğrenmek için hem sporcuların hem de Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’in görüşlerini aldık.

 

Melih İlker Gücüyener

 

“Benden, neden üzerimde #direngeziparkı tişörtü ile kürsüye çıktığıma dair savunma yazmam istendi. Ben de savunmamda; “Tüm Türkiye’’yi derinden etkileyen, çevreci bir girişim olan Gezi Parkı olaylarına çok üzüldüm, bu olaya kendimce tepkimi koydum ve kimseye zarar vermeden böyle bir eylemde bulundum,” şeklinde açıklamada bulundum. Savunmamı yazdım, gönderdim; bekliyorum.”

 

 

Soner Oralkasım

 

Beni kulüp yöneticilerinden Alp Bey abi aradı. Seremonide giydiğim tişörtten dolayı Triatlon Federasyonu disiplin kurulundan savunma yazısı istendiğini söyledi. Beni sonuna kadar desteklediğini, yazıyı kendisinin mi yoksa benim tarafımdan mı yazılmasını tercih ettiğimi sordu. Ben de kendisinin yazmasında bir sakınca olmadığını söyledim.

 

“Ben, kendi özgür irademle gezi protestosu olayında aktif olarak bulunamadığım için (işimden ötürü otelde kalıyorum) tepkimi ve ailemin, arkadaşlarımın, diğer insanların yanında olduğumu göstermek için o tişörtü giydim.”

 

 

Duygun Yurteri

 

“Gezi olaylarının patlak verdiği ilk cuma ve ertesi cumartesi günü destek için Taksim’deydik. Her Atatürkçü genç gibi görevimizi yerine getiriyorduk. Pazar günü de Yalova Triatlonu’na katıldık. Yaş gruplarında birinci olduktan sonra ödül töreninde Gezi Parkı Direnişi’ne destek vermek amacıyla ve Gezi Parkı olaylarına dikkat çekmek amacıyla kürsüye “#direngeziparkı” yazan tişörtle çıktım. Soner Oralkasım ve Melih İlker Gücüyener de aynı tişörtle kürsüye çıktılar. Ödül veren emniyet amirinin elini özgür irademle sıkmadım. Gerekçesini savunmamda açıkladım.  Bu hareketim o kişinin kendisine ya da kurumuna saygısızlık olarak algılanmamalı. Bana açılan soruşturmada iddia edilenin aksine, madalya takmasına engel bir durum yoktur. Ödül veren kişi madalyayı elime uzattı, ben de onu boynuma taktım. Kurallar gayet açıktır: Ödül alan sporcu kürsüye çıkmalı ve madalyasını takmalıdır. Ben sorumluluğumu yerine getirmiş bulunuyorum ve onun için içim rahat. “

 

 

Konuyu resmi ağızdan öğrenmek için Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneşe de sorduk. Kendisinden aldığımız bilgi ise; yapılan işlemin prosedür gereği olduğu ve şu ana kadar sporculara herhangi bir cezai işlem uygulanmadığı yönünde oldu.

 

 

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın