Federasyon 2011 Faaliyet Takvimi Açıkladı

29/01/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Nihayet Türkiye Triatlon Federasyonu 2011 faaliyet takvimini resmi sitesi olan www.triatlon.org.tr ‘ da açıkladı. Henüz yeni yıla girerken birçok spor federasyonu faaliyet takvimini açıklamışken, federasyonu kati tarihleri belli olmayan 2 ayrı yarışmanın da faaliyet takviminde yer aldığı 2011 takvimini açıklandı.

Geçtiğimiz yıl sezon başında faaliyet takvimini 17 yarışmadan oluşacağını açıklayan federasyon, sezon içinde yarışma sayısını 10’a düşürmüştü. Bu yıl ise açıklanan ilk takvimde 9 ulusal, 2 uluslararası yarışma mevcut.

Bu yıl da sezon açılışı, tıpkı geçen seneki gibi, nisan ayında ülkemizde ikinci kez koşulacak olan Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası yarışı ile başlayacak. Yalnız, geçen yıl 18 Nisan’ da koşulan Avrupa Kupası ayağı, bu yıl 2 Nisan’da gerçekleşecek. Nisan ayı başında deniz suyu sıcaklığının 19 derecenin çok altında olması sporcularımız için dikkate alınması gereken en önemli husus. Hatırlarsanız, geçtiğimiz yıl deniz suyu sıcaklığının 19 derecenin altında olması sebebiyle tüm yabancı uyruklu sporcular wetsuit giymiş, Türk sporcularımız ise soğuk suda wetsuit’siz yarışmak zorunda kalmaları sebebiyle daha yarışmanın başında sudan geç çıkarak yarışmaya dezavantajlı bir şekilde başlamaları ve ardından gelen bisiklet etabının 8 tur üstünden koşulması sebebiyle hiçbir sporcumuzun yarışmayı bitirememesi ile sonuçlanmıştı.

 

    Bu noktada akla gelen, ülkemizde uluslararası düzeyde gerçekleşen iki önemli yarışmadan biri olan ITU Avrupa Kupası’nın tarihinin mayıs ayına alınması ya da eğer takvimde değişiklik yapılamıyorsa, federasyonun, bu yarışmaya davet etmiş olduğu mili takımda yer alan elit sporcularımıza wetsuit temin etmesidir. Sporcularımızın sezona iyi başlangıç yapabilmeleri için bu türden hazırlıkların önceden yapılması moral ve motivasyon açısında faydalı sonuçlar sağlayacaktır.

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl İzlanda’ da patlayan yanardağ yüzünden Avrupa’da hava trafiği felç olmuş ve katılım istenen düzeyde olmamıştı. Bu yıl daha çok sporcunun katılımı beklenen ITU Avrupa Kupasının bir hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor .


(Büyük boyut için fotoğrafı tıklayınız)

 

2.Antalya ITU Avrupa Kupası’nın hemen ardından gerçekleşecek olan iki duatlon yarışında biri, nisan ayı sonundaki Kütahya Duatlonu ile mayıs ayı ortasında koşulacak olan Sivas Duatlonu.

2010 sezonunda faaliyet takviminde geçtiğimiz yıl ilk defa yer alan Karasu ve Yalova Triatlonu yarışmaları takvimdeki yerlerini korurken, Sapanca Triatlonu, yerini Bitlis-Tatvan Triatlonu’na bırakmış görünüyor. Geleneksel hale gelen Hazar ve Kuşadası Triatlonu yarışmaları ise yerel yönetimlerin ilgi ve desteği sayesinde istikrarlı bir biçimde sürdürülmekte. Fakat henüz tarihleri kesinleşmiş değil.

Maalesef, geçmiş yıllarda takvimde yer alan Çeşme, Zeytinli, Akyaka ve Gelibolu Triatlonu gibi bazı yarışmaların bu yıl da faaliyet takvimde yer almıyor olması çok üzücü.

Sezonun Türkiye Kupası Finali Kuşadası’nda yapıldıktan sonra, 2011’in son yarışı olan Alanya ITU Triatlon Premium Avrupa Kupası Finali ise kasım ayının ilk günlerinde ülkemizde gerçekleşecek. Sezon başlangıcının Antalya’da, sezon kapanışı finalinin de Alanya’da gerçekleşiyor olması ise ülkemiz adına ayrı bir gurur kaynağı olduğunu hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum. Şimdiden tüm sporculara başarılar dilerim.

 


(Büyük boyut için fotoğrafı tıklayınız)

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın