Chrissie Wellington Ironman’i Bırakıyor

03/12/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Tam dört kez Pro Kadınlar kategorisinde Ironman Dünya Şampiyonu olan güler yüzlü sporcu Christine (Chrissie) Ann Wellington, Ironman yarışlarındaki parlak kariyerine son vermeye hazırlanıyor. Daily Mail, The Mail on Sunday ve Metro Media Group’ un internet partneri olan “Mail Online” dailymail.co.uk  sitesinin verdiği habere göre Demir Kadın Chrissie’ nin önümüzdeki hafta, almış olduğu bırakma kararı kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

 

 

 

Bildiğiniz gibi Wellington,  en son geçtiğimiz yıl 8 Ekim 2011 yılında Ford Ironman Dünya Şampiyonası’ nda yarışmış ve elde ettiği 8:55:08’ lik zaman ile dördüncü kez Dünya Şampiyonu olmuştu. Yaklaşık bir yıldır Ironman yarışlarından uzak kalan Chrissie’ nin yaptığı açıklamada; “Yarışların vızıltısını özlüyorum ama sabahın dördünde antrenman için kalkmayı özlemiyorum açıkcası. Bundan sonra spor için bir şeyler yapmaya çalışacağım. Projelerimin arasında gelişmekte olan ülkelerde bisiklet sporunu teşvik etmek var. Ayrıca İngiletere’ de sporu teşvik eden halk hareketleri içerisinde de yer almak istiyorum.” Şeklinde beyanda bulunmuş.

 

Chrissie, katıldığı yarışlarda, yarış boyunca gülümseyen yüzü ve bitiş çizgisini geçerken sergilediği sempatik tavırları ile dikkat çeken şampiyon sporcu birçok kişiye ilham kaynağı olmuştu.

 

Chrissie 

 

1977 Norfolk-İngiltere’ de doğan Wellington, küçüklüğünde jimnastik yapmış. Dokuz yaşında yüzmeye başlayan sporcu, Briminghan Üniversitesi’ nde de yüzmeye devam etmiş. Üniversitede yüzme takımı kaptanı olan Wellington, üniversitenin sosyal projeler içerisinde yer almış ve deniz aşırı ülkelerde çalışma imkanı sağlayan bir program sayesinde Boston’ da yüzme eğitmenliği  yapmış. Mezuniyetinden sonra dünyanın çeşitli ülkelerini gezen Wellington, boş zamanlarını gönüllü olarak evsizler için çalışarak geçirirken, düzenli olarak da koşmaya başlamış. Bağış toplamak için maraton koşmaya karar veren sporcu, 2002’ de ilk kez katıldığı Londra Maratonu’ nu 3:08:17’ lik zaman ile tamamlamış. 2003 yılında koşu antrenmanlarına devam eden sporcu bir arabanın kendisine çarpması sonucu 2003 yılı maraton planları suya düşmüş. Kazadan bir süre sonra tekrar yüzmeye başlayan Wellington, bir arkadaşı sayesinde triatlonla tanışmış. 300 Pound’a aldığı üçüncü el bir Pegeout bisikletle yol bisikletine binmeyi öğrenen sporcu, aldığı eski bir wetsuit ile ilk kez Eton Supersprint Triatlon yarışına katılmış. 2004 yılında işi gereği Nepal’ e giden sporcu yaklaşık bir buçuk yıl Nepal’ de kalmış. 2006 yılında İngiletere’ ye dönen Wellington, ödünç aldığı ve kendisine uygun olmayan bir wetsuit ile triatlon yarışana katılmış ve boğulmanın eşiğinden dönmüş. Daha sonra ikinci el bir bisiklet alan sporcu, Eylül 2006 Laussane (Lozan) Dünya Yaş Grupları Şampiyonası’ na hazırlanmak için bütün yaz haftada 20 saat bir koç gözetiminde çalışmaya başlamış. Yarış için pek umutlu olmayan Wellington, hem kendine hem de rakiplerine sürpriz yapmış ve yaş grubunda şampiyon olmuş.

 

2007 yılında olimpik triatlon yarışlarına odaklanan Wellington, “Ironman Yeni Zelanda”ya hazırlanan bir sporcuyla tanıştığında, “180 km bisikletin arkasından 42 km tam maraton mu koşacaksın!” diye şaşkınlığını dile getirdiği anı ise hiç unutamamış. 2006 ve 2007 yılında triatlon şampiyonalarında birincilikler elde eden sporcu 2007 UK Ironman 70.3’ de beşinci,  2007 Singapore Ironman 70.3 de de üçüncü olmuş. 2007 yılında Ironman Kore’ de birinci olarak Dünya Şampiyonası’ na gitmeye hak kazanan Wellington, ilk kez 2007 yılında Dünya Şampiyonu ünvanını kazanmış. 2008’ de Ironman Avrupa Şampiyonu ve Ironman Dünya Şampiyonu ve ITU Uzun Mesafe Dünya Şampiyonu olmuş. 2009 Ironman Dünya Şampiyonu olan şampiyon sporcu, 2010 yılında iki tam mesafe iki yarım mesafe ironman yarışında birinci olmasına rağmen rahatsızlığı yüzünden Dünya Şampiyonası’ na katılamamış. 2011’ de katıldığı dört yarışta birinciliği elden bırakamayan sporcu, Dünya Şampiyonası’ da bir kez daha kazanarak spor kariyerini taçlandırmış.

 

Kaynakçadailymail.co.uk  ve Chrissie Wellington.org

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın