Chigago’ da Gomez Dört, Jorgensen Üçledi

07/07/2014  //     //  Triatlon Haberleri

del_7427__medium

 

Dünyanın en önemli triatlon yarışı Haziran ayının son haftasında Chigago’ da gerçekleştirildi. Sekiz ayaktan oluşan Dünya Triatlon Serisi’ nin beşinci ayağı olan Chicago Triatlonu’ nun yıldızları İspanyol Triatlet Gomez ve Amerikalı Jorgensen oldu.

Elit Erkekler

Tecrübeli İspanyol atlet Javier Gomez Noya “2014 Chigago Dünya Triatlonu” yarışlarına damgasını vurdu. Gomez, elde etti 1:47:21‘ lik zamanı ile altın madalyaya ulaştı. Onun yedi saniye ardından gelen Portekizli Triatlet Joao Periera oldu. Periera 1:47:29 ile yarışı ikinci sırada tamamlarken, bir diğer İspanyol atlet Mario Mola, 1:47:40 ile bitiş çizgisini üçüncü sırada geçti. Bitiş çizgisini 1:48:00’ lik zamanı ile dördüncü sırada geçen Rus Dmitry Polyanskiy’ inin beş saniye ardından yine bir İspanyol Atlet olan Fernando Alarza takip etti.

Elit Erkeklerde Puan Durumu

Gomez, Mayıs ayındaki Londra Triatlonu haricindeki diğer dört (Auckland, Capetonw, Yokohoma ve son olarak Chigago) yarışta tüm altın madalyaları topladı. Şampiyonadaki iddiasını en üst seviyede sürdürmeye devam eden tecrübeli triatlet Javeir Gomez Noya, toplamda 3742 puanla lider konumda. Gomez in en yakın takipçisi artık vatandaşı Mario Mola. Mola, 3322 puanla liderin ardından ikinci sırada yer alıyor. Mola, Londra Triatlonu sonrasındaki elde ettiği üçüncü sıradaki yerini, J. Borownlee’ nin Chigago’ ya gelmemesinden istifade etti ve bir üst sıraya taşıdı. Chigago’ dan puan alamayan Brownlee, 2652 puanla üçüncü sıraya gerilerken, Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşı olan Richard Muray, 2325 puanla halen dördüncü sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Joao Periera ise Chigago’ dan aldığı çok değerli puanlarla alt sıralardan beşinci sıraya kadar yükselmiş oldu. Periera, toplamda 2067 puanda.

 

del_5751__medium

 

Elit Kadınlar

Elit kadınlar Birleşik Devletler sporcusu Gwen Jorgensen ve İngiliz Helen Jenkins’ in kapışmasına sahne oldu. Ev sahibi Gwen Jorgensen, kendi topraklarında bitiş çizgisini 1:55:33’ lük zamanla önde geçen atlet olurken, Helen Jenkins, 1:53:53’ lük zaman ile yarışı ikinci sırada tamamladı. Japon atlet Juri Ide ise 1:56:00’ lık zamanı ile üçüncü oldu.Onu iki İtalyan triatlet izledi. Annamaria Mazetti, 1:56:56 ile dördüncü, Charlotte Bonin ise sekiz saniye ardından beşinci oldu.

Elit Kadınlarda Puan Durumu

Elit kadınlarda son üç yarıştır (Yokohoma, Londra ve Chigago) altın madalya sahibi olan Gwen Jorgensen, toplamda 3424 puanla lider konumda. İkinci sırada toplamda 2666 puanla Helen Jenkins yer alıyor. Jenkins, Vatandaşı Jodie Stimpson’ un Chigago’ ya gelmemesini değerlendirerek bir üst sıraya çıkmış oldu. 2396 puana gerileyen Jodie Stimpson ise üçünüc sıraya inmiş oldu. Geçtiğimiz Londra Triatlonu’ na kadar üçüncü sırada olan Sarah Groff 1959 puanla dördüncü sıraya gerilerken, alt sırlarda yer alan Japon Juri Ide, topladığı 1800 puanla beşinci sıraya kadar yükselme imkanı bulmuş oldu. Tecrübeli trialtet Avustralyalı Emma Moffat ise ilk beşteki yerini Ide bırakarak altıncı sıraya geriledi.

Serinin geriye kalan son üç yarıştan ilki, 12-13 Temmuz’ da Hamburg, Almanya’ da koşulacak. Sezondaki yarışlarını yarısından çoğunun koşulduğu şu günlerde heyecan gitgide artmakta. Bir sürpriz olmadıkça hem elit erkeklerde hem de elit kadınlarda favori isimler seriyi önde götürecek gibi görünüyor. Diğer yandan içinde birçok değişkeni barındıran tiratlon, süprizlere açık zorlu bir çoklu branş. Bundan sonraki günlerde öncelikle Hamburg sonrasında Stockholm ve Edmonton’ da yarış pistleri giderek daha da ısınacağa benziyor.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın