Çeşme Triatlonu Yaklaşırken

15/07/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

Bildiğiniz gibi iki yıl gibi kısa bir aradan sonra 2012 yılında tekrar koşulmaya başlanan Çeşme Triatlonu, bu yıl da benzer şekilde gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de puansız olarak koşulacak olan Çeşme Triatlonu,  yıldızlar, yaş grupları ve halk kategorilerinde koşulacak. En son 6 Eylül 2009 yılında puanlı olarak koşulan Çeşme Triatlonu, 2010 ve 2011 yıllarında kısa bir süre ara verdikten sonra geçtiğimiz yıl federasyonun faaliyet takvimine tekrar girmişti.

2012 yılında puansız sprint mesafe olarak koşulan Çeşme Triatlonu, yaş grupları ve yıldızların haricince lisansı olmayan amatör katılımcılara da açılmıştı. Geçtiğimiz yıl Çeşme’ de koşulan Halk Triatlonu’ nda ilk kez 10 yaşından büyük lisansız katılımcıların bir triatlon yarışına katılması sağlanarak triatlon sporunun kitlelere tanıtımı ve bu sayede alt yapı oluşturulması amaçlanmıştı. Geçtiğimiz yıl 55’ i lisanslı, 52’ si, lisansız (halk) amatör ve bir paratriatlet katılımcı olmak üzere toplam 108 sporcunun yarıştığı Çeşme Triatlonu’ na bu yıl daha fazla katılımcının ilgi göstermesi umuluyor.

2009 yılına kadar Eylül ayında, son yazın uygun hava koşullarında koşulan Çeşme Triatlonu, geçen sene Temmuz ayının son haftasında, 40 dereceyi bulan bir havada koşulmuştu. Çeşme Triatlonu, bu yıl da yine Temmuz ayının üçüncü haftasında koşulacak. Yarışa katılacak olan sporcuların yarıştan önceki günlerde ve yarış esnasında sıvı alımına çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Yarışlar, tıpkı geçen sene olduğu yıl olduğu gibi bu yıl da yaş grupları, yıldızlar (puanlı) ve Halk Triatlonu kategorilerinde koşulacak olan Çeşme Triatlonu’ nda elitler ve gençler olmayacak. Her iki kategorideki sporcular, aynı günlerde Stara Zagora (Balkan Grandprix) yarışında ülkemizi temsil etmeye gidiyorlar.

Parkur

Bu yılki yarışların geçtiğimiz yıllardan en büyük farkı yarış lokasyonunda. Geçtiğimiz yıllarda alışıla geldiği şekilde Çeşme limanında yapılan yüzme etabını takiben, bisiklet parkuru olarak Çeşme ilçesinin etrafından dolaşan karayolunda tur yapılarak gerçekleşirdi. Bu yıl Çeşme merkez trafiğini etkilememek için Çiftlikköy mevkiinde gerçekleştirilecek. Rüzgara ve dalgaya biraz daha açık olan Çiftlikköy koyu hava şartlarının biraz rüzgarlı olması halinde sporcuların hem yüzme etabında hem de bisiklet etabından zorlanması ihtimali gündeme getirecek. Değişim alanının bulunduğu yerde beş kafeterya mevcut. Sporcular bu kafeteryalardan kendi imkanları ile istifade edebilecek.

 

Özellikle kuzeyli rüzgarlara açık olan Çiftlikköy koyunda gerçekleşecek olan yüzme etabında sporcular Rüzgar olduğu takdirde dalgalarla mücadele etmek zorunda kalabilir.
Ardından Çiftliköy etrafında gerçekleşecek olan bisiklet etabının zemini oldukça düzgün. Eğim ise yok denecek kadar az. Yalnız çıkışta bir ters kapan mevcut. Yerdeki bu kapan’ ın üstü halı ile örtülerek yarış günü emniyete alınacak. Bisikletin bir turu 2500m ve 8 tur üstünden koşulacak. Bisiklet dönüşleri ise geniş ve rahat.
Koşu, bisiklet yolu ile aynı güzergahta fakat beton zeminde gerçekleştirilecek. Koşu parkurunun uzunluğu da bisiklet parkuru gibi 2500 ve 2 tur üstünden koşulacak.
Ulaşım ve Konaklama
Ulaşım, İzmir’ e hangi yönden yaklaşırsanız yaklaşın, İzmir’ i çevreleyen otobana girdikten sonra Çeşme istikametine doğru yol almanız yeterli. Otoban, Çeşme ilçesinde son buluyor. Çiftlikköy ise ilçenin batıya doğru çıkışında yer alıyor. Şehirlerarası otobüsle gelenler İzmir Otogar’ ından servislerle Üçkuyular’ daki semt garajına giderek oradan Çeşme otobüslerine binebilirler. Konaklama konusunda ise federasyon önceden yaptığı gibi alternatif sunmadığı görülüyor. Sporcular, internet üstünden araştırma ve rezervasyonlarını kendilerinin yapması gerekiyor.
Teknik Toplantı ve Makarna Partisi
Teknik toplantı her zaman olduğu gibi bir gün önce Cumartesi günü saat 18’ de Çeşme Çakabey Kültür Salonu’ nda gerçekleştirilecek. Ardından verilecek olan makarna partisi ise toplantı salonuna yaklaşık 7-8km ileride Şifne Termal Otel’ de gerçekleştirilecek. Toplantı ve parti birbirine uzak lokasyonlarda olduğu için Çeşme Belediyesi ulaşım desteği sağlayacak.
Bu yıl Kütahya Triatlonu’ nda Baş Hakem Aydoğan Ulaş’ ın açıkladığı yeni uygulama gereği; yarıştan bir gün önce saat 15:00’ de yarış parkuru fiziki olarak tanıtılmasının yanında teknik toplantı öncesi teknik toplantı tutanağına imza attırılacak. Burada amaçlanan; sporcuların bir gün önceki teknik toplantıya katılımının sağlanması. Çünkü teknik toplantılarda parkur ve yarışma ile ilgili en son ve en önemli açıklamalar yapılmakta. Teknik toplantının bir diğer faydası ise sporcuların birebir soru sorma ve fikirlerini belirtme şansı yakalamaları. Bu yüzden tüm katılımcıların önemli bir mazeretleri olmadıkça teknik toplantıya katılmaları oldukça önemli.
Halk Triatlonu
 
Halk Triatlonu katılımcılarının yarışlara katılabilmesi için öncelikle sağlık raporu almaları şart. “Halk Triatlonu” kayıtları, saat cumartesi günü 16:30’ da teknik toplantı salonunda gerçekleştirilecek. 18 yaşından küçük olanların, velilerinden aldıkları müsaade yazısını da yanında getirmeleri gerekiyor. 18’ den büyük olanlar ise sağlık raporu ve kimlikleri ile birlikte kayıt yaptırabilecek. Yarışa katılacak olan lisansız katılımcılar kendi bisikletleri ile yarışa katılacaklar. Elbette bisiklet etabı güvenliği için kask şart. Yüzme gözlüğü ve bone ise yarışmacının konfor ve güvenliği açısından da oldukça önemli aksesuarlar. Halk Triatlonu’ na katılanlar,  kendi yaş gruplarına göre sınıflandırılarak start verilecek. Yaş gruplarına göre koşulacak mesafeler de değişkenlik gösteriyor.
10-11-12 yaş  (2001-2002-2003)  : 50 m.Yüzme  –  1   km bisiklet  –  200 m. Koşu
13-14-15 yaş  (2000-1999-1998)  :100 m.Yüzme  –  2.5 km bisiklet  –  400 m. Koşu
16-17-18-19-20 ve üzeri 
(1997-1996-1995-1994-1993 …)  :200 m.Yüzme  –  5   km bisiklet  –  800 m. Koşu
Haberin hazırlanmasında yardımcı olan İzmir İl Temsilcisi Kutluhan Özkunt’ a teşekkür ederiz.
Hazırlayan: Alpay AKHUN
 
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın