Brownlee Edmonton’ unun Gomez ve Jorgenson WTS’ in Şampiyonu

05/09/2014  //     //  triatlon, Triatlon Haberleri

Edmonton Grand Final (5)

Geçtiğimiz günlerde ITU’ nün kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde Edmonton Kanada’da dört gün boyunca süren yarış etkinlikleri son buldu. Dünya Aquatlon Şampiyonası Yaş Grupları Şampiyonası, Gençler, U23, Paratriatlon ve Dünya Triatlon Serisi WTS’ in son ayağının da koşulduğu yarışlar, adeta bir triatlon festivali şeklinde gerçekleşti.

Dünyanın en önemli triatlon yarışı olan Dünya Triatlon Serisi WTS’ in son yarışı olan Edmonton Büyük Final triatlon devlerinin kapışmasına şahit oldu. Edmonton Büyük Final yarışı elit erkekler kategorisinde bitiş çizgisini ilk geçen İngiliz atlet Alistair Brownlee olurken İspanyol Javier Gomez Noya, 2014 sezonunda toplamda en yüksek puana ulaşan atlet olarak 2014 WTS Şampiyonu olmaya hak kazandı.

Edmonton Grand Final (7)

Diğer yandan elit kadınlar kategorisinde sezon başından bu yana sergilediği üst düzey performansla en yüksek puana ulaşan Birleşik Devletler sporcusu Gwen Jorgensen, hem Edmonton’ un hem de WTS’ in şampiyonu oldu.

 

Elit Erkekler

WTS şampiyonasının düğümünün çözüldüğü son yarış olan Edmonton Büyük Final yarışı tahmin edildiği gibi oldukça heyecanlı geçti. Yarışı Brownlee kardeşler donime ederken Alistair Brownlee rahat bir birincilik alarak altın madalya ile sezona noktayı koymuş oldu. Geçtiğimiz yılın ITU Şampiyonu olan Javier Gomez Noya, Edmonton’ da birincilik kürsüsünü rakibi Alistair Brownlee’ ye kaptırmasına rağmen WTS toplam puanında açık ara öne olduğun için 2014 Şampiyonu sıfatını elde etmiş oldu. Gomez, 2014’ de katıldığı sekiz yarıştan sadece birini(Stockholm) tamamlayamamasına karşın Auckland, Cape Town, Yokohoma ve Chigago’ dan elde ettiği birincilikler sayesinde topladığı puanlarla tüm rakiplerini geride bırakarak 2014 WTS Şampiyonu’ luğunu kazandı.

Sezon başından bu yana katıldığı yarışlarda yükselen başarı grafiği ile dikkat çeken bir diğer İspanyol atlet ise Mario Mola’ ydı. Mola 2014 sezonunda sekiz WTS yarışında finiş görerek istikrarlı çizgisini sürdürdü. Mola, sezon başındaki Auckland ve Hamburg yarışlarında sekizinci ve dokuzuncu sırada finiş görmesine karşın Londra’ da birinci, Edmonton ve Yokohoma’ da ikinci, Chigago’ da üçüncü, Cape Town ve Stockholm’ de dördüncü oldu ve çok değerli WTS puanlarına sahip oldu. Mola, sezon sonunda topladığı puanlarla WTS Şampiyonası sıralamasında kendine ikinci sırada yer bulmuş oldu.

Bu yıl sadece WTS yarışlarına odaklanan Jonathan Brownlee katıldığı yedi yarıştan elde ettiği puanlarla seson sonunda WTS Şampiyonası’ nda üçüncülüğü hak etmiş oldu. J. Brownlee, Büyük Final öncesindeki Stockholm yarışında her ne kadar birincilik kürsüsüne çıkmış olsa da Yokohoma ve Londra’ dan aldığı beşincilik, Edmonton finalinde aldığı dördüncülük, Hamburg’ da aldığı üçüncülük ve de Auckland ile Cape Town’ dan aldığı ikincilikler onu WTS sırlamasında ancak üçüncü yapmaya yetti. Alistair Brownlee ise serideki sekiz yarıştan ancak beşine katılarak iki birincilik, bir ikincilik ve iki dördüncülükle toplamış olduğu puanlar sayesinde WTS Şampiyonası’ da ancak dördüncü olabildi. Bu yıl dikkat çeken bir diğer triatlet ise Portekizli Joao Periera idi. Sezonun ilk yarışı Auckland’ da 18 inci olan Periera ardından gelen Cape Town’ da dokuzuncu olduktan sonra geriye kalan yarışlarda ilk altı içinde yer almayı başardı. Periera toplamış olduğu puanlarla WTS Şampiyonası’ nda beşinci sırada yer almayı başardı.

10624711_261002297443088_4226335193053163727_n

Bu yıl Dünya Triatlon Serisi WTS yarışlarını takip eden ve bizler için bir diğer önemli atlet olan Jonas Schomburg’ du. Edmonton büyük Final yarışına katılan Schomburg 69 atlet arasında 49 uncu oldu. Yurtdışında yoğun bir yarış takvimi takip eden (2014 yılında Dünya çapında toplam 14 yarış) Schomburg, ITU Dünya Kupası yarışlarından ikisine, WTS yarışlarından da üçüne katıldı. Schomburg, katılmış olduğu WTS yarışlarından toplamda elde ettiği 206 puanla genel sıralamada 183 atlet arasında 111 inci sırada Dünya Triatlon Serisi sezonuna noktayı koymuş oldu.

 

Elit Kadınlar

2014 Dünya Triatlon Serisi WTS’ in elit kadınlar kategorisindeki tartışmasız en iyi atleti Birleşik Devletler sporcusu Gwen Jorgensen oldu. Sezon başlangıcında tıpkı Mario Mola gibi gerilerden başlayan Jorgenson, Auckland’ da 12 inci sırada ardından gelen Cape Town’ u da üçüncü sırada tamamladıktan sonra bir daha birincilik kürsüsünü kimseye kaptırmadı ve sezon sonunda WTS’ Şampiyonası’ ndaki hak etiği kupaya kavuştu.

Edmonton Grand Final (6)

2014 WTS Şampiyona sıralamasında ikincilik, bir diğer Amerikalı atlet olan Sarah Groff’ un oldu. Groff sezon boyunca katıldığı altı yarıştan beşinde, ilk beş arasında yer alırken sadece Hamburg yarışını 15 inci sırada tamamladı. Groff, 2014 yılı boyunca toplamış olduğu puanlarla şampiyonada hak ettiği ikincilik kupasını almış oldu.

Yeni Zelandalı triatlet Andrea Hewitt ise bu yıl oldukça istikrarlı bir çizgi izledi. Hewitt, katılmış olduğu altı yarışta iki altıncılık, bir dördüncülük ve iki ikincilik sayesinde elde ettiği toplam puanla Dünya Triatlon Serisi WTS’ de kendine üçüncü sırada yer bularak üçüncülük kupasının sahibi olmayı başardı.

Sezon başında ITU Dünya Kupası’ nda aldığı birincilik ve üçüncülüklerin yanı sıra WTS Auckland ve Cape Town’ da aldığı birinciliklerle adından sıkça söz ettiren Birleşik Krallık sporcusu Jodie Stimpson, Yokohoma’ dan itibaren performansında düşüş yaşadı. Sezon başında elde ettiği puan averajını iyi kullanamayan Stimpson, sezon sonunda WTS Şampiyonası’ nda elde ettiği puanlarla ancak dördüncülüğe razı olmak zorunda kaldı. Yeni Zelandalı triatlet Nicky Samuels ise 2014 yılı boyunca oldukça iniş çıkışlı bir performans izleyen sporculardan biri oldu. Samuels, Sezon başında Auckland’ da 16 ıncı, Yokohoma’ da 24 üncü, Londra’ da beşinci, Chigago’ da 13 üncü, Hamburg’ da 18 inci, Stockholm ve Edmonton’ da üçüncü oldu ve elde ettiği puanlarla WTS sıralamasında beşinci sıraya oturdu.

Tüm yıl boyunca oldukça çekişmeli geçen Dünya Triatlon Serisi WTS yarışları Edmonton’ daki Büyük Final yarışı ile son bulmuş oldu. Son yarışla birlikte 2014 yılının şampiyonları Gomez ve Jorgenson olarak tescillendi. Bakalım gelecek yıl kimler favori olacak? Bekleyelim görelim…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın