Barış Barlas İFOD’ da Triatlon Fotoğraf Çalışmalarından Oluşan Bir Sunum Gerçekleştirdi

16/05/2014  //     //  triatlon, Triatlon Haberleri

Barış Barlas triatlonun ülkemizdeki tanıtımı için bir tuğla daha koydu. Profesyonel fotoğraf sanatçısı Barış Barlas, 15 Mayıs akşamı, son yıllarda çeşitli triatlon yarışlarında çekmiş olduğu özgün karelerden oluşan çalışmalarını İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği, İFOD’ da slayt gösterisi etkinliği olarak izleyiciler paylaştı. Etkinlik “YÜZ-SÜR-KOŞ” ve “YÜZ-SÜR-KOŞ ENGELSİZ” adlı iki ayrı slayt sunumu olarak gerçekleştirildi.

Barış Barlas yüz sür koş (2)

Etkinliğin ilk bölümünde genel anlamda triatlon yarışlarında çekilen fotoğraflardan oluşurken, ikinci bölümü olan “YÜZ-SÜR-KOŞ, ENGELSİZ” de sınır tanımayan paratriatletlerle ilgili çoğunluğu geçtiğimiz yıl Alanya’ da koşulan “Avrupa Şampiyonası” nda dramatik karelerden oluşturulmuş. Slayt gösterimi öncesi izleyicileri triatlon hakkında bilgilendirme yapmayı da konseptin bir parçası olarak katılımcılara sunan Barış Barlas, Triatlet Tolga Makaraç, Kubilay Bal ve Cyclingtr Triatlon Editörü ve TTF Basın Kurulu Başkanı S. Alpay Akhun’ una da tanıtım konuşması yaptırdı. Konuşmacılar, triatlon nedir, nasıl yapılır ve triatlet nasıl olunur gibi en temel konularda izleyicilere bilgilendirme yaparak, çekim ve tanıtım yapmaları için yarışlara davet ettiler.

Barış Barlas yüz sür koş (8)

Hatırlayacağınız gibi Barış Barlas, geçtiğimiz yıl 5 Ekim’ de gerçekleşen Kuşadası Triatlonu yarışları ile aynı haftasonunda İbramaki Sanat Galerisi’ nde 2008-2012 yılları arasında Kusadası Triatlonu’nda çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan “Kuşadası Triatlonu’ndan Seçmeler” isimli bir sergi açmış ve aynı hafta İzmir EFSA’ da “Yüz , Sür , Koş” ve “Yüz , Sür , Koş / Engelsiz” isimli gösterilerinde genel anlamda ve paratriatlonda çekilmiş karelerden oluşan çalışmalarını fotoğraf ve triatlon severlerin beğenisine sunmuştu. EFSA’daki etkinliğe triatletler Onur Calp , Ece Bakıcı ve Caner Algün ‘de destek vermiş ve konuklara triatlon sporu üzerine bilgi vermişti. Barış Barlas, bu yıl Ekim ayında Urla Sanat Galerisi’ nde yine triatlon üzerine bir sergi daha açacak.

Barış Barlas yüz sür koş (7)

Barış Barlas Kimdir?

1976 yılında İzmir’in Selçuk ilçesinde doğan Barış Barlas,. İlk fotoğraf eğitimine ortaokuldaki seçmeli fotoğraf dersiyle başladı. 1994 yılında IFOD “Temel Fotoğraf Eğitimi” kursuna katılarak fotoğraf yolculuğuna devam etmiş. Yüksek öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Çanakkale MYO Fotoğrafçılık bölümünde yapmış ve 1997 yılında mezun oldu.

Sonrasında Kuşadası’nda çeşitli otellerde fotoğrafçılık yapan Barlas, 2004 yılından itibaren önce Bali – Endonezya daha sonra Alanya, Marmaris, Amerika, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, İstanbul, İzmir ve Mısır’da otellerde ve çeşitli firmalarda fotoğrafçılık ve fotoğraf müdürlüğü yapmış, moda çekimlerinde bulunmuş. Kişisel fotoğraf çalışmalarına devam eden Barlas, 2008 yılından itibaren İFOD üyesi bir profesyonel fotoğraf sanatçısı. 2005 yılından bu yana triatlon yarışlarında fotoğraf çeken sanatçı, İngilizce, Hollandaca, Fransızca, İspanyolca ve Almanca biliyor.

Barış Barlas yüz sür koş (1)

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yarışmalarda sergileme ve ödüller almış, karma sergilere katılmış olan sanatçı, ulusal ve uluslararası traitlon yarışlarla milli takım kampları, kulüp ve bireysel antrenmanlarda çektiği fotoğraf sayısı yaklaşık 65.000′i bulmuş. Bu çalışmalarıyla 26 fotoğraf ile uluslararası yarışmalarda iki altın madalya, iki mansiyon ve 70′ i aşkın sergi ile elde etmiş.

Barlas, 2012 yılı sonunda FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) tarafından uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılar ve bunları istikrarla sürdürmesi sebebi ile AFIAP (Artistè FIAP) ünvanı ile onurlandırılmış.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

1 Comment to “Barış Barlas İFOD’ da Triatlon Fotoğraf Çalışmalarından Oluşan Bir Sunum Gerçekleştirdi”

Bir Yorum Yazın