Bahar Saygılı Ironman Dünya Şampiyonasına Katılan İlk Türk Kadın Sporcumuz

14/12/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Bahar Saygılı, 29 Eylül 2011’ de katıldığı “Ironman 70.3 Pays d’Aix  Fransa” yarışı ile Türkiye’ den ironman yarışlarına katılan ilk Türk kadın sporcu unvanını elde ederek bir ilke imza atmıştı.

 

Iron Girl Bahar, geçtiğimiz ay Las Vegas’ da koşulan “Ironman Dünya Şampiyonası” da ülkemizi başarıyla temsil ederek bir ilke daha imza atmış oldu. “Weisbaden Avrupa Şampiyonası” dan kazandığı slot ile Dünya Şampiyonası katılmaya hak kazanan Bahar, katıldığı şampiyonada elde ettiği 5 saat 38 dakikalı zaman ile kendi yaş grubunda 89 katılımcı arasında 21 inci olarak oldukça önemli bir ilke ve başarıya da imza atmış oldu.

 

 

Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse; Bahar, geçtiğimiz yıl Fransa’ da katıldığı ilk 70.3 yarışından sonra spor kariyerindeki yükselişini 2012 yılında katıldığı Abu Dhabi Triatlonu ve Ironman 70.3 yarışlarıyla devam ettirdi. Bu yıl ülkemizi Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’ nda temsil etmeyi hedefleyen Bahar, sezon açılışını Mart ayında koşulan fakat Dünya Şampiyonasına puan vermeyen Abu Dhabi Triatlonu’ ile yaptı. Abu Dhabi’ de 4 saat 11 dakika ile yaş grubunda birinci olan Demir Kız Bahar, ardından katıldığı Ironman St. Pölten 70.3’ de elde ettiği 5:17: 54’ lük zaman ile 21 katılımcı arasında sekizinci oldu.  Bahar, St. Pölten ‘ de oldukça iyi bir derece yapmasına rağmen, Las Vegas’ a gitmek için kazanması gereken slot’ u alamadığı için Dünya Şampiyonasına gitme hakkını elinden kaçırmış oldu. St. Pölten’ den Dünya Şampiyonası için gerekli slot’ u alamayan Bahar, artık tüm planlarını Almanya’ nın Wiesbaden şehrinde koşulacak olan Avrupa Şampiyonası’ nda elde edeceği derece ve getireceği slot a göre yapmaya başlamıştı bile. Zorlu bir yarış olan Wiesbaden Avrupa Şampiyonası’ ndan varını yoğunu ortaya koyan Demir Kız, 5:33:45’ lik zamanı ile 25 kişi arasında 11 inci olarak Las Vegas’ a gitmeye hak kazanmış oldu.

 

 

Sezonu Dünya Şampiyonası’ dan elde ettiği başarıyla kapatan Demir Kız Bahar, geçtiğimiz günlerde de ortopedik bir rahatsızlık sebebiyle önemli bir operasyon geçirdi. Kalıtsal bir rahatsızlık olan Halluks valgus (Ayak başparmağı kemik çıkıntısı) ameliyatı sonrasında bugünlerde dinlenmeye ve 2013 sezonu için enerji toplamaya çalışan Demir Kız ile geçtiğimiz günlerde hem başarılarını kutlamak hem de geçmiş olsun demek için görüştük. Her şeye rağmen müthiş enerjisini ve moralini kaybetmeyen Bahar’ dan bizler 2012 yılında yaşadıklarını özetlemesini istedik.

 

2012 Yılı benim için spor adına güzel bir yıl oldu. Sezon hazırlığıma tam anlamıyla aralık ayında başladım ve disiplinli bir antrenman programı ile okul programımı belli bir düzene oturtarak yarışlara hazırlanmaya başladım.

 

Kendi deneyimlerim ve bilgilerim çerçevesinde antrenman programımı hazırlamak yaklaşık bir aylık bir zamanımı aldı. İki zirve yarışı planladığım sezonumda triatlon yarışlarını antrenman yarışları olarak ayarladım. Bu sebepten tam anlamıyla Türkiye Triatlon liginde verimli olarak yarışamadım.

 

2012 yılı hedefim Ironman Las Vegas 70.3 Dünya Şampiyonası’ nda ülkemi temsil etmekti. Dünya Şampiyonası’ na gidebilmek için slot kazanmak gerekiyordu. Sezondaki ilk yarışım Abu Dhabi Triatlonu, benim için antrenman niteliğindeydi. Bu yarış sonrasında Avusturya St.Pölten’ de slot kazanmak için start aldım. Ancak bu yarışa tam anlamıyla hazır olmadığım için 5 saat 17 dakika’ lık iyi bir derece yapmış olsam da slot almaya hak kazanamadım.

 

 Bir sonra ki hedefim ise Avrupa’ daki en zor parkur olarak bilinen Almanya Wiesbaden Avrupa Şampiyonası yarışıydı. Yarışın Avrupa Şampiyonası olması sebebiyle tüm katılımcılara açık olması bu yarışı oldukça zorlu bir yarış haline getirirken, organizasyon da dört dörtlük bir şekilde gerçekleştirilmişti. Burada beklediğim slot’ u zor da olsa kazandım Yaş grubumda son slot alan kadın sporcuydum. Sevincim mutluluğum katlandı. Yalnız beni en çok endişelendiren şey, bu iki yarışın arasında sadece 3 hafta olmasıydı. 

 

 

Yarışma dönüşü ayağımdaki “Halluks valgus”(Başparmak kemik çıkıntısı) problemimi de düşünerek bir haftalık dinlenme süreci geçirdim. Sonrasında ise kişisel programımı biraz daha hafifleterek devam ettim. Yine yarıştan önceki hafta önceki dört gün kala antrenmanı minimuma düşürerek dinlemeye geçtim. Yarışa 13 saat süren bir uçuş sonrasında girecektim. Üstelik ilk defa böyle bir deneyim yaşıyor olacaktım.

 

 

Los Angeles’ tan Las Vegas’ a geçerken hayatımda ilk defa yakınımda olan bir kişiyi bir daha göremeyeceğimi öğrendim. Kemal Merkit abimizi elim bir kaza sonucu kaybetmiştik. Bu benim yaşadığım en kötü tecrübeydi. Üstelik ona son görevimi yapamayacak kadar da uzaktaydım. 

 

Vedalaşmıştık bir gün önce, “Kendine dikkat et demişti!” ama o sözünde durmamıştı. Bu yarışı on hitaf ederek koşmaya karar verdim. Yaptığı son bisiklet ayarlarındaki ellediği yerleri okşayarak, ağlayarak ama güçlü bir şekilde yarıştım. 

 

Hava sıcaklığının 42 santigrat dereceyi bulduğu Las Vegas’ ın bisiklet parkuru da oldukça zorlu, koşu parkuru da yokuşluydu. Tüm zorluklara rağmen yarışı 5 saat 33 dakikada tamam kendi yaş grubumdaki 89 katılımcı arasında 21 inci oldum. İlk kez katıldığım Dünya Şampiyonası’ nda elde etmiş olduğum bu derecenin de hayli başarılı bir derece olduğunu düşünüyorum.

 

 

Aslında kendime koymuş olduğum hedeflerim bununla sınırlı değil elbet. Yaşadığım sağlık problemimi atlatır atlatmaz kendi yaş grubumda zorlu yarışlar ve iyi sporcuların katıldığı organizasyonlarda dereceye girmek istiyorum. Ardından da Pro kategorisinde yarışan ilk Türk kadın sporcu olmak geliyor. Elbette bunlar uzun vadeli hedeflerim. 30-34 yaş grubunda gerçekleştirmeyi planladığım bu hedefleri gerçekleştirebilmek için ayaklarımı ve vücudumu şimdilik dinlenmeye aldım. Onlara çok ihtiyacım olacak gelecekte. 

 

Tabi ki insanoğlu plan, program yapar ve kendine hedefler koyar, gelecek hayalleri kurar. Bu insanın yasama sevinci ve amacıdır. Ama unutulmaması gereken bir şey var ki; o da bir anda göçüp gidebileceği gerçeğidir. Bu bir an meselesidir. Bu yüzden, hedeflerimiz için kimseyi kırmadan ve hayatı da ertelemeden üstelik yasama sevincimizi de kaybetmeden gerçekleştirmek gerektiğini bana öğreten ve de bana idol olan Kemal Merkit’ e sonsuz teşekkürler. 

 

 

Ben dinlenme sürecindeyken daha önceden hazırlayıp sunduğum Adrenalin programı da TRT Okul’ kanalında Aralık ayı sonu Ocak başında yayına girecek. Bu programı hazırlarken farklı, heyecanlı aktiviteleri deneme fırsatım oldu. Bu yıl ayni zamanda Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ nda “Triatlon” derslerine öğretim görevlisi olarak girmeye başladım. 2013 yılında şimdiye kadar edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi genç öğrencilere aktarmayı ve de spora hizmet etmeye devam edeceğim.

 

Bu arada beni destekleyen sponsorlarım Yurbuds, Mac Adidas ve Orbis Bikes’ a amatör ruhumu profesyonelce destekledikleri için sonsuz teşekkürler. Hedeflerime ulaşırken tüm sevinçlerimi ve kaygılarımı benimle paylaşan aileme de sonsuz teşekkürler.

 

 

Bahar, gerek sportif başarıları, gerekse sporsal bilgi birikimi ile ülkemizdeki kadın sporculara oldukça önemli bir örnek teşkil ediyor. Bitmeyen enerjisi ve samimi tavırları ile girdiği her ortamda sıcak dostluklar kurabilen Demir Kız’ ı gelecekte daha büyük başarılar beklediğini düşünüyorum. Bugünlerde birazcık dinlenmeye ihtiyaç duyan başarılı sporcu, eminim ayağa kalkmayı dört gözle bekliyor. Sadece o mu, bizler de onun bir an önce ayağa kalkmasını ve yeni başarılar elde etmesini bekliyoruz…

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın