Antalya Triatlonu Yaklaşırken

23/04/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

 

Antalya, 27-28 Nisan tarihlerinde “Avrupa Triatlon Kupası” na dördüncü kez ev sahipliğini yaparken, aynı zamanda ikinci kez de hem ulusal hem de Halk Triatlonu yarışlarını gerçekleştirmiş olacak.

 

Geçtiğimiz yıl uygulamaya alındığı üzere yarışlar iki ayrı günde gerçekleşecek. 27 Nisan Cumartesi günü, puansız koşulacak olan olimpik mesafe ulusal triatlon yarışı, tüm yaş gruplarındaki sporculara açık olacak. Halk Ttriatlonu’ nda koşucak olan lisansız amatör katılımcılar ise resmi sağlık kurumlarından alacakları sağlık rapor ile süper sprint mesafe yarışında yarışabilecekler. Lisansız katılımcıların, sağlık raporu haricinde yüzmeyi bildiklerine dair bir belge imzaması da söz konusu. Halk triatlonu mesafeleri 300m. yüzme, 5km. bisiklet ve 2.5km’lik koşu şeklinde gerçekleşecek.

 

Yüzme parkuru

 

28 Nisan Pazar günü ise “Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası, ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası” na puan verecek olan yarışlar koşulacak. Pazar günkü yarışlara milli takımlar seviyesinde Olimpik Milli takım elitler ve gençler kategorilerinde koşulacak.

 

Değişim alanı

 

 

Kayıt

 

 

Triatlon Federasyonu’ nun “Taşucu Triatlonu” nun hemen ardından aktif hale getirdiği online “Yarışmacı Kayıt Sistemi”, 24 Nisan 2013 Çarşamba mesai bitimine kadar başvurulara açık tutuluyor. Halk Triatlonuna katılacaklar için kayıt sisteminde özel bölüm açık tutulmakta. Ayrıca müsabaka teknik toplantısında ve müsabaka bölgesinde saat:09,15’e kadar kayıt olabilme imkanı da tanınmakta.

 

Ulusal kategoride yarışacak olan sporcular başvurularını federasyonun resmi sitesinden yaptırmakla yükümlü. Cumartesi günü koşulacak olan ulusal ve halk triatlonu yarışlarının teknik toplantı ve kayıtları Cuma akşamı yapılacak. Herhangi bir mazeret sebebiyle Cuma akşamı yapılacak teknik toplantı ve kayıt işlemlerine katılamayanlar için yarış sabahı yardımcı olunacak.

 

Bisiklet parkuru

 

Gögüs Kayıt Numarası

 

Hatırlayacağınız gibi Nisan ayının ilk haftasında gerçekleşen Taşucu Triatlonu’ yarışan katılanlar 2013 yılında kullanacakları göğüs numaralarını almışlardı. Öncesinde numara almış olanlar Antalya hali hazırdaki numarayı kullanırken, bu yıl ilk kez olimpik bir yarışa katılacak olanlar yeni numaralarına kavuşacaklar. Kurallar gereği yıl boyu kullanılacak olan bisiklet numaralarını kaybedenler aynı kalite ve boyutta temin etmek zorundalar. Eğer numaranızı kırıldı ya da kayboldu ise küçük bir ipucu verelim. Numaranızı, büyük puntolar ile bold olarak bilgisayar çıktısı aldıktan sonra PVC kimlik kaplaması yapan bir kırtasiyede kaplama yaptırıp, dosya delgeçi ile iki delik açarak bu sorunu giderebilirsiniz.

 

Koşuya geçiş bölümü

 

Teknik Toplantı ve Yarış Başlama Saatleri

 

Teknik toplantı, 26 Nisan saat 18’ de yarış start yerine çok yakın olan Konyaaltı Belediye binasında gerçekleşecek. Makarna partisi yine aynı yerde 19:30’ da olacak. Yarış Cumartesi sabahı saat değişim alanına giriş 09 ila 09:45 arasında. İlk yarış, 10’ daki Halk triatlonu startı ile olacak. Ardından saat 11’ de yaş grupları start alacak. Ödül töreni ise 14’ de gerçekleşecek.

 

Tur dönüşü

 

Parkur

 

 

Yarışma başlangıç bölgesi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Konyaaltı Sealife Otel’ inin yanındaki kent meydanın olduğu yerde. Deniz’ de dubaların etrafında iki tur yüzen atletler, bisiklet etabını yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi Konyaaltı’ nda eğimsiz sıcak asfaltta koşacaklar. Koşu etabı ise bisiklet parkurunun tam ters istikametinde, yine eğimsiz ve sıcak asfaltta gerçekleşecek. Deniz suyu sıcaklığının 20 santigrat derencin altında olması halinde wetsuit kullanımı serbest olacak. Yaklaşık üç hafta önce Taşucu’ nda 18 santigrat derecelik suda wetsuit giymeden yüzen sporcuların herhangi bir sorun yaşamadığını da hatırlatmakta fayda var.

 

Koşu parkuru

 

Antalya Triatlonu’ nun ulusal yarışma kısmı, olimpik fakat puansız. Yarışın puansız olması katılımcı sayısını olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer yandan katılımcılar için bir çeşit antrenman yarışı niteliğinde olacak hızlı ve keyifli bir yarış. Antalya’ nın hem eğimsiz ve temiz bir parkuru sahip olması, hem de ulaşım ve konaklama kolaylığı açısından çok rahat bir yer olduğu hatırlamakta fayda var. Katılımcılara madalya haricinde herhangi bir parasal ödül verilmeyecek.

 

Bir diğer unsur ise aynı günlerde Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ nun organize ettiği “Nisan Şakası” orta mesafe triatlon yarışı. İlk iki yıl boyunca Kasım ayında koşulan yarış, planladığı gibi üçüncü yılında Nisan ayına çekildi. Aynı anda iki önemli ve güzel yarışın, aynı haftasonuna denk gelmesi ise üzücü elbet.

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın