Antalya Triatlonu Ardından

10/05/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

 

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz haftasonunda Avrupa Kupası’ na puan veren hem uluslararası hem de ulusal Antalya Triatlonu koşuldu. İki ayrı günde koşulan yarışların oldukça renkli geçerken Antalya Konyaaltı sahili her yönüyle triatlon festivali yaşadı.

 

Organizasyonun Halk Triatlonu bölümü üçüncü kez, ulusal bölümü ikinci kez, uluslararası bölümü ise dördüncü kez koşulmuş oldu. 

 

Halk Triatlonu

 

Cumartesi günü sabahı ilk koşulan yarış Antalya Halk Triatlonu oldu. Son yıllarda Triatlon Federasyonu’ nun triatlon sporunu tabana yaymak ve yeni katılımlar sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği Halk Triatlonu yarışları gelenekselleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıl 23 sporcunun katıldığı yarışlara, bu yıl dördü kadın, 11’ i erkek, toplam 15 sporcu, süper sprint kategorisinde yarışarak güne renk kattılar. Oldukça kısa mesafeler içeren süper sprint triatlon yarışına ilgi, aslında beklenin biraz altında kaldı. 

 

 

 

 

Ulusal Yarış

 

Halk Triatlonu’ nun ardından, önce paralimpik, sonrasında ise yaş kategorileri start’ ı verildi. Geçtiğimiz yıl 93 sporcunun katıldığı ulusal yarış bölümüne, bu yıl biri paralimpik, 7’ si kadın, 55’ i erkek toplam 63 sporcunun katıldı. Az sayıda sporcu ile hayli çekişmeli geçen ulusal yarışa katılımcıların ilgisinin az olmasının kısaca özetlemek gerekirse; Kuzey Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ nun aynı haftasonuna denk gelen geleneksel orta mesafe triatlon yarışı olan Nisan Şakası’ nın koşulmuş olması. Bazı sporcular için ödüllü Nisan Şakası yarışı, puansız koşulan Antalya Triatlonu’ nuna oranla daha cazip geldiği açık. Aslında ulaşım ve konaklama kolaylığının yanında hızlı ve keyifli bir parkur sahip olan Antalya Triatlonu, birçok sporcunun arayıp da bulamadığı türden bir yarış organizasyonu. AntalyaTriatlonu’ nun puansız koşulması ve de aynı tarihte ulaşım ve konaklama maliyetleri oldukça cazip olan Kıbrıs Türk Triatlon federasyonu’ nun ciddi bir organizasyonu ile çakışması yüzünde dezavantajlı bir konuma düşmekte.

 

 

Az sayıda sporcu katıldığı Antalya Triatlonu’ nda renkli simalar da vardı. Ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil etmiş Demir Adam’ lardan Boni Salis, Ali Rıza Bilal, Çağlar Çiftçi’ nin yanında yarı mesafe Demir Adam yarışlarına katılmış olan Okan Ulaş, Aytuğ Akar, Mehmet Akif Ertürk ve Alpay Akhun’ da organizasyonda yer aldı. Az sayıda sporcu katılmasına rağmen oldukça çekişmeli geçen yarışlar, bu yılın puanlı yarışlarının çok daha renkli simalarla dolu olacağının işaretini veriyordu. Yaş gruplarında hem erkekler hem de kadınlar genel klasman birinciliklerini, Çelmak Spor Kulübü’ nün başarılı sporcuları Okan Ulaş ve Seher Kocatepe alarak takımlarını sevindirdiler. Genel sırlamada Ulaş’ ın ardından bitiş çizgisine gelen Kara Kuvvetleri’ nin güçlü sporcusu Ali Ulus ve geçen yıl kurulan Antalya Triatlon’ dan Eren Akdağ, elde ettikleri başarı ile bu yıl  ilk sıraları zorlayacaklarının işaretlerini verdiler. Geçtiğimiz yıl triatlona dönüş yapan İpek Onaran ise yarışı lider götürürken aldığı zaman cezası için “Penalty Box” da bekleme yapmadığı için diskalifiye olurken, en yakın rakibi Seher Kocatepe rahat bir şekilde birinci olurken, Altay’ dan Bilge Ergin ikinci oldu. Geçtiğimiz yıl kurulan bir diğer takım olan İstanbul Triatlon Spor’ dan Neslihan Güngör de üçüncü oldu.

 

 

Uluslararası Yarışlar

 

Yarışların Pazar günü koşulan uluslararası kısmına, 28 ülkeden toplam 212 sporcunu katılımı, ikinci günü adeta triatlon festivaline dönüştürdü. 

 

Genç Erkekler

 

Sabah ilk verilen start genç erkekler ve genç kadınlar kategorilerinde oldu. ETU Avrupa Kupası’ na puan veren yarışta 59 sporcu start aldı. Triatlon milli takımımızdan 8 erkek sporcunun katıldığı yarışta tüm sporcularımız finiş gördü. Yarışın şampiyonu olan 1994 doğumlu Norveçli Kristian Blummenfelt, 2012 yılında Tabor’ da koşulan ETU Triatlon Gençler Avrupa Kupası’ nda yine bir birinci olmuş olan başarılı bir sporcu. Türk sporcularından en iyi dereceyi yarışı 22 inci sırada bitiren Ali Atlan alırken, Sarp Öncü de 36 ıncı sırada yarışı tamamladı. Her iki sporcu da %80’ lik dilime girerek Avrupa şampiyonası’ na gitmeye hak kazandılar. 1995 doğumlu olan Ali Atlan’ nın bundan önceki en iyi derecesi 2012 yılında Penza’ da koşulan ETU Triatlon Gençler Avrupa Kupası’ ndaki 25 incilik olmuştu. Atlan son yıllarda katıldığı uluslararası yarışlarda elde ettiği başarılı derecelerle oldukça dikkat çeken bir sporcu. 1994 doğumlu Sarp Öncü ise 2012 Alanya ETU Gençler Avrupa Kupası’ nda 35 incilik elde etmiş olan ve gelecek vaat eden bir diğer başarılı atletimiz.

 

 

 

 

Genç Kadınlar

 

Genç Erkeklerden sonra Genç Kadınlar kategorisinde 29 kadın sporcu start aldı. Oldukça çekişmeli geçen yarışın birincisi 1996 doğumlu Alman sporcu Laura Lindeman oldu. Katıldığı ilk uluslararası yarış olan Antalya Triatlonu ETU Avrupa Kupası’ nda birinci gelen sporcu önemli bir başarı elde etmiş oldu. 1994 doğumlu olan İpek Öztosun, yarışı 17 inic sırada bitirerek %80’ lik dilim içerisinde yer almayı başaran bir diğer sporcumuz. Son zamanlarda yükselen başarı grafiği ile dikkat çeken Öztosun, geçtiğimiz Alanya ETU Avrupa Kupası’ nda yine 17 inci olmuştu. Diğer sporcularımız yarışı tamamlamasına rağmen %80’ lik dilimde yer alamadılar.

 

 

 

 

Elit Erkekler

 

Yarışların öğleden sonraki bölümünde 70 elit erkek sporcu start aldığı yarışta 1983 doğumlu Rus sporcu Vladimir Turbayevski birinci oldu. Turbayevski’ nin bu yıl ikinci kez bir yarışı daha lider olarak tamamlıyor. Turbayevski, Chengdu ITU Triatlon Premium Asya Kupası’ nda da şampiyon olmuş başarılı bir sporcu. 7 Türk atletin de mücadele verdiği yarıştaki en iyi dereceyi yarışı 52 inci sırada bitiren Melih İlker Gücüyener elde etti. Gücüyener, geçtiğimiz yıldan bu yana elde ettiği başarılar ile oldukça dikkat çekiyor. Bahadır Tama 56 ıncı, Fatih Azrak 58 inci, Altay Öygüç 60 ıncı sırada yarışı tamamladılar ama bu kategoride hiçbir sporcumuz %80’ lik dilime giremedi. Zülfü Karabulut, Nuri Acar ve Onur Calp, bisiklet etabında tur yedikleri için kurallar gereği diskalifiye oldular. 

 

 

 

 

 

 

Elit Kadınlar

 

44 atletin katılıdğı Elit Kadınlar kategorisinin birincisi Rus sporcusu Arina Shullina oldu. Shullina’ nın şimdiye kadar elde ettiği en iyi derece ise geçtiğimiz yıl katıldığı U23 Aguilas ETU Triatlon U23 Gençler Avrupa Şampiyonası dördüncülüğü. Üç sporcumuzun yarıştığı elit kadınlarda Ece Bakıcı yarışı 35 inci sırada tamamladı fakat %80’ lik dilimde yer alamadı. Berrak Mutlu Irmak ve Ceren Orhanlı bisiklet etabında tur yedikleri için kurallar gereği diskalifiye oldular. Elitler kategorisinde yarışı bitirip te %80’ lik dilime giremeyen sporcularımız, Haziran ayında Alanya’ da koşulacak olan Avrupa Şampiyonası’ na ülke kontenjanından girmeye hak kazanacaklar. Aksi takdirde yarışamamaları söz konusuydu. Diğer yandan bitiremeyen sporcular teknik kurul kararını beklemek durumundalar.

 

 

 

 

 

 

İki ayrı güne yayılan Antalya Avrupa Kupası yarışalarını genel olarak değerlendirmeye alacak olursak; her şeyden önce son dört yıldır Antalya Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş ile çok başarılı organizasyonlara imza attığını söyleyebiliriz. Elbette Belediye çalışanları ile federasyon yarış organizasyonunda yer alan başta Melih Işıkçı’ nın da aynı oranda emekleri söz konusu. Avrupai standartlarda güvenlik ve organizasyon başarısı dikkat çekiyor. Organizasyonu kısım kısım  incelersek; 

 

Parkur için çok İYİ ( sıcak asfalt, çift yönlü bulvarda mazgal ve bozuk yol olmaksızın iyi izole edilmiş güvenli bir yarış ortamı)

Katılım için ulusal bölüm için ORTA, uluslararası bölüm için İYİ (Ulusal için orta çünkü Nisan Şakası yarışı ve puansız olması sebebiyle beklenin altında sporcu sayısı)

Ulaşım için İYİ ( Antalya’ ya ister hava ister karayolu ile rahat ve kolay bir ulaşım imkanı)

Konaklama Oldukça İYİ ( Yarış start alanı yakınında birkaç dakika yürüme mesafesinde çok sayıda beş yıldızlı ya da uygun fiyatlı konaklama seçeneği mevcut olması)

Misafirperverlik için İYİ ( Hem Konyaaltı Belediyesi hem de yarış günü sporculara hizmet veren kafeteryaların yaklaşımları sebebiyle)

Yarış sonrası beslenme ve dinlenme istasyonu OLDUKÇA İYİ ( Yarışı bitiren sporculara ikram edilen, yiyecek, çay, su,  enerji içeceği gibi ikramların yanında şezlonglarda dinlenme imkanı )

Makarna partisi yaş grupları için ORTA, elitler için OLDUKÇA İYİ ( Bir gün önce yaş grupları için verilen makarna partisi Konyaaltı Belediyesi’ nin alt katında sadece markana ve içecekten ibaret iken, elitler, yine belediye binasında fakat üst katta makarna, patates, köfte, ketçap, mayonez ve içecek çeşitlerinden ibaret idi. 

 

Tüm bunların bir potada eriterek genel bir değerlendirme yapacak olursak organizasyon için OLDUKÇA İYİ diyebiliriz. On üstünden puanlarsak, Antalya Triatlonu DOKUZ puanı hak ediyor.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın