Andrea Gabba ve Olimpiyat Vizyonu

29/03/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Türkiye Triatlon Federasyonu bu yıl bir ilke daha imza attı ve 2013 yılının ilk günlerinde tecrübeli İtalyan teknik adam Andrea Gabba ile bir yıllık sözleşme imzaladı. Gabba, Triatlon Federasyonu Baş antrenörü olarak bir yıllık süreçte Türk triatletlerine olimpiyatlara giden yolda teknik destek sağlayacak ve rehberlik yapacak.

 

Türk triatletlerini öncelikle Avrupa Triatlon sahnesinde ön plana çıkarması beklenen Andrea Gabba, sporcularımızı 2016 Rio Olimpiyatları ile 2020 olimpiyatlarına hazırlamak için bu yılın başında Triatlon Federasyonu ile anlaşarak Ocak ayında İzmir’ de yapılan milli takım kampında çalışmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde İzmir Duatlonu için İzmir’ e gelen İtalyan teknik adam, yarıştan bir gün önce triatlon antrenörlerine verdiği seminerde olimpiyatlara giden yolda yapılması gerekenler üzerine bir buçuk saatlik sumun gerçekleştirdi.

 

 

Andrea Gabba’ nin seminer ile ilgili notlarından bilgiler aktarmadan önce kısaca kendisi tanıtalım.

 

Andrea Gabba

 

1973 Torino doğumlu olan Andrea Gabba, İtalya Ulusal Uzun Mesafe Traitlon Antrenörü sıfatına sahip. İtalyan Elit Takım ve Ulusal Gelişim Baş Koçu olan Gabba, İki kez olimpiyatlara katılmış olan başarılı bir sporcu. Avrupa Şampiyonası’ nda da iki gümüş ve iki bronz madalya kazanmış olan Gabba, İtalya’ nın gelmiş geçmiş en iyi olimpik sporcusu Nadia Cortassa ile evli.

 

 

Gabba iki yaşında bir erkek çocuk babası, bir diğeri de yolda. Gabba, olimpik alanlar dışında çok sayıda Ironman yarışına da katılmış. 1999 yılında Ironman Avusturya (10:12:53), 2000’ de Ironman İsviçre (10:24:34), 2001’ de Ironman İsviçre (9:51:51), 2002’ de Ironman İsviçre (8:56:08) ile finiş gören Gabba aynı yıl Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası’ na katılmaya hak kazanmış ve zorlu parkuru 11:03:46’ lık zaman ile yaş grubunda 84 üncü sırada yarışı tamamlamış. 2003 yılında Almaya’ da koşulan Quelle Roth Challenge’ da 10:09:17 ile yarışı tamamlamış. 2007 yılında Gold Coast Traitlonu’ na katılan Gabba yarışı 1:03:56’ lık zaman ile tamamlamış ve yaş grubunda ikinci olmuş. En son 2010 yılında Monaco’ da koşulan Tristra 2010’ da 4:33:30’ luk zamanı ile yaş grubunda 17 inci olmuş.

 

 

Gabba, 1999 yılında Turin Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünden mezun olmuş. 2004 yılından İtalyan Triatlon Federasyonu “En Üst Seviye Koç” luk sertifikası, ile 2010 yılında “Avrupa IV Seviye Koç” luk sertifikası almış. Tüm bunların yanında,Roma- CONI Sport Bilmi Enstitüsü’ nde de görev almış.

 

 

Geçmişte 2003-2004 yıllarında Gatorade Spor Kanalında spor promasyon ve aktivitelerini destekleme sorumlusu olarak görev almış, 2000-2012 yılları arasında elit, yıldız genç ve yaş gruplarında toplam 300 sporcusu bulunan Torino Triatlon Takımı Menejerliği yapmış.  2005-2008 yılları arasında İtalya Olimpik Kadın Traitlon Takımı Koçu olarak, 2009-2012 İtalya Ulusal Uzun Mesafe Takımı Baş Koçu olarak görev yapmasının yanında 2011-2012 arasında İtalya Triatlon Federasyonu Ulusal ve Uluslararası Yıldızlar ve Gençler Menejerliği görevlerinde bulunmuş. Gabba, dünyanın çok çeşitli ülkelerinde sporsal çalışmalar yapmanın yanında, Renato Canova (IAAF Dünyadaki En iyi Kenyalı atletlerin koçu), Luciano Gigliotti (IAAF Olimpik maratoncu  Stefano Baldini’ nin koçu) Claudio Rossetto (FIN 100m serbest Dünya Şampiyonu Filippo Magnini’ nin koçu) ile çalışmış. Ayrıca dünyaca tanınmış süreli yayınlar olan, Runners World, Triathlete, Triathlete Magazine, Men’s Health ve Dona Moderna gibi dergilerinde yazılar yazmakla birlikte Eşi ile birlikte yazdığı “My Triathlon” (Benim Triatlonum) adlı kitabı da yayınlanmış.

 

 

 

Andrea Gabba ve Olimpiyat Vizyonu

 

 

Andrea Gabba, İzmir Duatlonu öncesinde Yrd. Doç Nevzat Mutlutürk ve Federasyon Elit Sporcu Antrenörü Mert Onaran, Gençler Antrenenörü Alper Köksoy, Yıldızlar Antrenörü Zekeriya Yücetürk ve Bisiklet Antrenörü Zülfü Karabulut eşliğinde gerçekleştirdiği Antrenör Semineri’ nde, 2016 olimpiyatları gidebilmek için sporcu, teknik adam ve yöneticilerin yapmaları gerekenlerini, slayt destekli bir sunum yaparak anlattı. Gabba, sunumda Türk sporcularının olimpiyatlara giden yolda yapması gerekenlerden, antrenman sistemlerine kadar geniş bir yelpazede bilgilendirme yaptı. Aşağıda bu sununum geniş bir özetini bulacakasınız.

 

 

Gabba; “Bu seminer, bir başlangıç ve bu seminerin devamı üç-dört günde tamamlanacak bir kurs olarak İstanbul’ da gerçekleştirilecek. Triatlon Federasyonu, 2016 olimpiyatlarına katılabilir fakat 2020’ ye çok daha fazla sayıda sporcu ile katılma şansı olacaktır. Türkiye’ de koşulan uluslararası yarışlar, yurtdışında oldukça popüler ama, bu yarışlar Türk sporcularının olimpiyatlara gidebilmesi için uygun değil ve şimdiye kadar ITU Dünya Şampiyonası’ nda puan alan hiç sporcumuz yok. Ayrıca şu ana kadar elit gençler ve U23 kategorilerinde ne Dünya Şampiyonası’ na ne de Dünya Kupası’ nda yarışan sporcumuz yok. Hali hazırda zaman ve test sonuçları uluslararası atletler kadar iyi değil. Örnek olarak olimpik atlet olan eşim Nadia Cortassa koşudaki bir kilometredeki ortalama hızı 3:25 dakika iken erkek traitletlerin hızı, 3:37 dakika. Ayrıca Ocak ayındaki milli takım kampında haftada 18-20 saat antrenman yapıldı. Bu, antrenman hacmi olarak yetersiz bir süre. Profesyonel atletlerin haftalık olarak ortalama 30 saat antrenman yapması gerekiyor. Bu yüzden bir atletin profesyonel olabilmesi için yapmış olduğu spor dışında bir işte çalışmaması gerekiyor. Bunun için de sporcular için güçlü sponsor desteği şart.

 

 

Şu an bizler en alt basamaktayız ama en üst seviyeye adım adım tırmanacağız.En üst seviyeye ulaşmak için üç hedef söz konusu. Birincisi; koçu ve takımı desteklemek. İkincisi; Yeni yetenekler keşfetmek ve altyapıyı güçlendirmek. Bu ilk iki hedef çok çok önemli. Üçüncü ve son olarak da çok çok çalışmak gerekiyor.

 

Olimpiyatlara gidebilmek için puan almak şart ama en az bunun kadar önemli bir diğer konu ise A’ dan Z’ ye herkesin buna inanıyor olması. Bu çok önemli bir psikolioji. Olimpiyatlara giden yolda yapılan çalışmaların merkezinde sporcu olmalı. Onun etrafında, federasyon, olimpik komite, koç, doktor, fizyo, sponsor ve medya olmalı. Bunlardan hiçbiri asla sporcunun merkezdeki yeri ile kendi yerini değiştirmemli.

 

 

Atleti Nasıl Destekleriz

 

Birinci adım: Öncelikle düşünce sistemimizi değiştirmeli ve konuya uluslararası düzeyde bakmalıyız.

İkinci Adım: Başkandan tutun da doktor ve atlete kadar herkesin başarıya inanması gerekiyor. Ekip olarak inanılmalı ve konsantre olmak şart.

Üçüncü Adım: Antrenmana önem vermek.

Dördüncü Adım: Atletleri test etmek ve uluslararası parametrelere sahip atletlerle çalışmak.

Beşinci Adım: Atlet, antrenör ve teknik direktör puan alınabilecek uluslararası yarışları belirlemeli.

Altınca Adım: Atletler, uluslararası yarışlarda elde ettiği başarıya göre parasal ödül almalı. Bu ödüller federasyon ve sponsorlar tarafında verilmeli. Örnek olarak: 2/3 sporcuya, 1/3 antrenöre.

Yukarıda saydığımız adımlar gerçekleştirilirse uluslararası organizasyonlarda başarı elde edilebilir.

 

2013 Hedefleri

 

2013 yılının hedeferi arasında Londra Dünya Şampiyonası’ nda bir genç sporcu yarıştırmak. 2013 Alanya Avrupa Şampiyonası’ nda Gençler kategorisinde ilk 36’ da yer almak. Londra 2013 U23 Dünya Şampiyonası’ nda bir sporcu yarıştırmak ve erkeklerde en az birincinin %5, kadınlarda %8’ lik zaman dilimi arkasında yer almak. Son olarak da ITU Dünya Şampiyonası’ nda bir erkek bir kadın sporcunun yer almasını sağlamak.

 

2014-2016 Hedefleri

 

2014 Nanjıng Genç Olimpiyatları’ na gidebilecek en iyi 11 Avrupalı atlet arasına girmek. 2015 ‘ de Bakü’ de gerçekleşecek Avrupa Oyunları’ na gitmek için henüz belirlenmemiş olan ETU kriterleri beklemek gerekiyor.

2016 Rio Yaz Olimpiyatları için de dünyanın en iyi 55-65 atleti arasına girebilmek şart. Bunun için kualifikasyon yarışları 2014 yılında başlayacak.

 

 

Antrenman Gelişimi

 

Antrenmanla atletlere özel planlanmalı. Küçük yaştaki çocuklara eğlenceli antrenmanlar yaptırılırken, yıldızlara nasıl antrenman yapılacağı öğretilmeli. Genç sporculara antrenman için antrenman yapmayı öğretmek gerekir. Burada derece önemli değildir. 23 yaş altı için yarışmak için nasıl antrenman yapılacağı gösterilirken, elit sporculara kazanmak için antrenman yapmayı öğretmek gerekir. Yıldız sporculara yeterince teknik antrenman verilmezse elit sporcu oldukları zaman başarı elde edemezler. Yıldız sporcu iken sadece kazanmaya odaklanan sporcuların, elit sporcu oldukları zaman spor kariyerlerinin sona erdiğini gördüm.

 

Yüzmede iyi bir çıkış ardından iyi bir yarış hızı ve grupla beraber yüzmek şart. Bisiklette ise ilk 5-10km çok hızlı olmak, iyi bir temposuna sahip olmak, değişken ritme ayak uydurmak şart. Koşuda ise yine iyi bir yarış hızına sahip olmak, yüzme ve bisikletin arkasına neromuscular ve teknik olarak uyumlu olabilmek gerekiyor.

 

 

Dikkat edilmesi gereken en önemli kurallar

Sporculara kişisel antrenman verilemeli

Her antrenmanın kendi içinde ayrı hedefi olmalı

Bazı günler yoğun bazı günler hafif antrenmanlar yapılmalı

Her yarış aynı derecede öneme sahip olmaz. Yarışlar stratejik olarak seçilebilir.

Sezon boyunca farklı yarışlara göre farklı hedefler ve ona uygun antrenmanlar belirlenmeli

Eğitim ve yarış gelişimi için dört ve sekiz yıllık gelişim planlaması yapılmalı. Bir yılık süreçte bu gelişimin olması beklenemez.

Kış döneminde kuvvet ve aerobik, bahar döneminde anaerobik, yazın yarış döneminde ise yarış hızında antrenman yapmak gerekir.

 

 

Antrenman limitleri

Yüzme, haftada 25-30 km yüzmek gerekir. 3000-3500m aerobik set, 2000-2500m anaerobik set,  1500 – 2000m yarış hızı, 1200-800m VO2 max. da olmalı ve bol bol el pedalı çalışılmalı

Bisiklet, haftada 250-300km olmalı. Bunun 3-4 saati uzun sürüşü, 1 saati grup sürüşü ya da motor arkası antrenmanı, 30 dakika hız antrenmanı, ve kuvvet drilleri yapılmalı.

Koşu ise haftada 60-80km arasında olmalı. 1-1.30 saat uzun koşu, 8-12 km arası tempo koşusu( yarış hızı ya da değişken tempo), 4-8km hızlı koşu (8x1000m), 2-4km hız çalışmaları ile kısa ve uzun tepe koşuları yer almalı.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Andrea Gabba, dışarıdan bakıldığında tipik Akdenizli profiline sahip. Oldukça sıcakkanlı ve sempatik bir insan. Tıpkı bizden biri gibi. Kendisi ile iletişeme geçmeye çalıştığınız anında yanıt buluyorsunuz. Katılmış olduğu olimpiyat ve ironman yarışlarında oldukça fazla bilgi ve birikim elde etmiş tecrübeli bir spor insanı olduğu her halinden belli. Halihazırda bir yıllık sözleşmesi olmasına rağmen çalışmalara uzun vadeli bakıyor. Sporcularımızın şu an bulunduğu pozisyonun henüz yeterli olmadığını ama çok çalışmak şartı ile gelecekte arzu edilen başarıların elde edilebileceğine inanıyor. Kendisine yeterli imkan ve zaman sağlanırsa olumlu sonuçlar elde edecektir. Çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın