Andrea Gabba İle Milli Takım Üzerine Röportaj

30/05/2014  //     //  triatlon, Triatlon Haberleri

Sanırım traitlonla ilgilenip de Andrea Gabba ismini duymayan kalmamıştır. Olimpik sporcu ve İtalyan Milli Takım Uzun Mesafe Antrenörü olan Gabba, 2013 yılının ilk günlerinde Türkiye Triatlon Federasyonu ile bir sözleşme imzaladı ve Milli Takımlar Teknik Danışmanı ve Koordinatör olarak göreve başladı. Gabba’ nın ülkemize getiriliş amaçlarından ilki ülkemizdeki triatlon sporu ve sporcusunu bulundukları yerden daha ileriye taşımak ve triatletlerimizin 2016 ile 2020 olimpiyatlarına gidebilmesini sağlamak.

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl kendisi ile iki ayrı röportaj yaparak ülkemizdeki triatlon sporu ve sporcusu hakkındaki görüş, izlenim ve gidişatı sormuştuk. Bu yıl da Bahar aylarında açılan uluslararası triatlon sezonu ile sporcularımızın son yarışlardaki durumu ve yarışlar hakkındaki görüşlerini öğrenmek istedik. Kendisi ile yaptığımız çok özel röportaja geçmeden ve görüşlerini öğrenmeden önce Gabba hakkında biraz bilgi verelim.

Aslında kendisini ülkemize geldiği ilk zamanlarda sizlere tanıtmıştık ama kısaca kim olduğunu ve neler yaptığını hatırlatmakta yarar var. İtalyan Teknik Adam Gabba, 1973 Torino doğumlu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi İtalya Ulusal Uzun Mesafe Traitlon Antrenörü. İtalyan Elit Takım ve Ulusal Gelişim Baş Koçu olan Gabba, İki kez olimpiyatlara katılmış. Ayrıca Avrupa Şampiyonası’ nda da iki gümüş ve iki bronz madalya kazanmış olan Gabba, İtalya’ nın gelmiş geçmiş en iyi olimpik sporcusu Nadia Cortassa ile evli. Gabba’ lar iki çocuk sahibi.

 

Andrea Gabba (1)

 

Andrea Gabba’ nın ilgi alanı ve başarıları sadece olimpik triatlon ile kalmamış. Çeşitli 6 ironman ve bir ironman 70.3 yarışına katılmış. Ironman İsviçre’ de elde ettiği 9 saatin altındaki finiş zamanı oldukça dikkat çekici. IM İsviçre ve yanı sıra IM ve HIM yarışlarında elde ettiği zamanlar ise şöyle:

1999’ da Ironman Avusturya (10:12:53),
2000’ de Ironman İsviçre (10:24:34),
2001’ de Ironman İsviçre (9:51:51),
2002’ de Ironman İsviçre (8:56:08)Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası’ na katılma hakkı.
2002’ de Kona Hawaii Dünya Şampiyonası (11:03:46) yaş grubunda 84 üncü.
2003’ de Quelle Roth Challenge Almanya (10:09:17)
2007’ de Gold Coast Traitlonu (1:03:56) yaş grubunda ikinci.
2010’ da Monaco Tristra 70:3 (4:33:30) yaş grubunda 17 inci.

Gabba, triatlonu yanı sıra eğitimini de ihmal etmemiş. 1999 yılında Turin Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünden mezun olmuş. 2004 yılından İtalyan Triatlon Federasyonu “En Üst Seviye Koç” luk sertifikası, ile 2010 yılında “Avrupa IV Seviye Koç” luk sertifikası almış. Tüm bunların yanı sıra Roma- CONI Sport Bilmi Enstitüsü’ nde de görev almış. Ayrıca 2003-2004 yıllarında Gatorade Spor Kanalında spor promasyon ve aktivitelerini destekleme sorumlusu; 2000-2012 yılları arasında elit, yıldız genç ve yaş gruplarında toplam 300 sporcusu bulunan Torino Triatlon Takımı Menejerliği; 2005-2008 yılları arasında İtalya Olimpik Kadın Traitlon Takımı Koçu olarak, 2009-2012 İtalya Ulusal Uzun Mesafe Takımı Baş Koçluğu; 2011-2012 arasında İtalya Triatlon Federasyonu Ulusal ve Uluslararası Yıldızlar ve Gençler Menejerliği yapmış. Tüm bunların yanında dünyaca tanınmış süreli yayınlar olan, Runners World, Triathlete, Triathlete Magazine, Men’s Health ve Dona Moderna gibi dergilerinde yazılar yazmakla birlikte Eşi ile birlikte yazdığı “My Triathlon” (Benim Triatlonum) adlı kitabı da yayınlanmış olan başarılı bir spor insanı.

 

Andrea Gabba (2)
A.A: Sayın Gabba, bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Çin’ ini Nanjing şehrinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Gençlik Olimpiyatları’ nın elemeleri Weert; Hollanda’ da yapıldı. Bize bu yarışı ve katılan sporcularımız Kutluhan Konuk, Caner Algün, Emirhan Altıntaş, Sinem Özdil ve İlayda Kara’ nın performansları ve yarışı yorumlar mısınız?

A.G: Öncelikle Weert yarışı bize 16-17 yaş grubundaki atletlerin arasındaki rekabetin çok yüksek olduğunu gösterdi. Özellikle çok yüksek kalitede malzemelere sahip olan (Bisiklet, wetsuit, kask vb.) rakiplerle mücadele etmek hiç kolay değil. Ben Kutluhan’ ın performansından çok memnunum. Eğer şöyle şimdiye kadarki Avrupa Şampiyonası sonuçlarına bakacak olursak sıralamanın ilk yarısında yer alan genç Türk sporcu yok. Kutluhan’ın elde ettiği bu sonuç tarihi bir sonuçtur. Kutluhan Avrupalı atletlere çok yakın bir derece yaptı. 75 atletten 33 üncü oldu. İlk 20’ ye ise saniyeler kadar yakındı. Yüzmesi iyi, bisikleti de gayet iyi. Sadece koşusunu biraz geliştirmesi gerekiyor. Kutluhan’ ın geliştirmesi gereken diğer şey ise uluslararası yarışlardaki yarışla ilgili detaylara dair tecrübeler. Kutluhan, Jonas ve bu ay yarışlarda izlediğim diğer sporcularımızın 2020 Olimpiyatları için güçlü bir takım oluşturacağından eminim. Uzun vadeli düşünmeliyiz, bu bizim kazanma stratejimizin temelini oluşturacaktır. Caner, yarışta iyi bir bisiklet ve koşu gerçekleştirdi. Yalnız yüzmesini geliştirmesi gerekiyor. Emirhan ise bana kalırsa şanslı gününde değildi sanırım. İyi bir atlet olmasına rağmen Weert’ te kötü bir yarış çıkardı. Emirhan için endişelenecek bir durum yok. Kızlara gelince, çok değerli bir uluslararası yarış tecrübesi elde ettiler fakat uluslararası yarışlarda çok daha fazla rekabetçi olmaları ve bu yanlarını geliştirmeleri gerekiyor. Ben bu olimpiyat elemelerini geçemediğimiz çok fazla üzülmedim. Yüzme ya da koşuda kaçan birkaç saniye yüzünden kualifikasyona giremedik. Bununla birlikte federasyonun çalışmalarının yeni yeni meyve verdiği gördüğüm için mutluyum. Federasyonumuzun, Hollanda için en iyi atletler ve en iyi antrenörleri desteklemesinden ötürü çok mutluyum. Genç sporcularımız için bundan sonraki yarışlar, Kitzbuhell ve Penza Avrupa Şampiyonası olacak…

 

Andrea Gabba (5)
A.A:Geçtiğimiz haftasonudan Elit sporcularımız Ece Bakıcı, İpek Öztosun ve Ali Atlan, Ukrayna’ da koşulan “Dnepropetrovsk ETU Sprint Triatlon Avrupa Kupası” nda yarıştı. Bize bu yarış ve sporcularımızın durumunu da yorumlar mısın?

A.G: Ukrayna’ daki yarış haberleri bizi oldukça sevindirdi. Ece çok iyi bir yarış çıkardı. Elde etmiş olduğu 15 incilik onun şimdiye kadarki en iyi başarısı. İyi bisiklet çevirdi ve koşu etabında da çok iyi koştu. En iyi derece sahip atletten 2:30 dakika daha yavaştı. Ece’ nin elde ettiği başarı da tarihi bir başarıdır. Ece, ITU Dünya puan sıralama listesine giren ilk Türk kadın atlet oldu. Ne yazık ki 3 saniye ile sırlamayı kaçırdı. Kötü şans. İpek, kötü bir sakatlığa rağmen Türkiye dışında koştuğu ilk elit yarışında 21 inci oldu ve oldukça iyi bir derece yaptı. Ali ise halen çok genç bir atlet. Katıldığı bu yarışta elit atlet olarak çok güzel bir tecrübe edinmiş oldu. Koşusu en iyi atletten sadece 1:20 dakika daha yavaş. Bu yarış üç sporcu için de çok iyi bir tecrübe oldu. Özellikle uluslararası yarışta yüzmenin çok önemli olduğunu ve yüzmelerini geliştirmeleri gerektiğini gördüler.
A.A: Berrak Mutlu, Mayıs ayının ilk haftasında Antalya ETU Kupasında oldukça iyi bir derece elde etti ama Ukrayna’ya giden kafile içerisinde yer almadı. Neden yer almadı?

A.G: Evet haklısın ama bildiğin gibi Ali ve İpek geçtiğimiz aylarda ETU Gelişim Programına seçilmişti. Her ikisinin masraflarını ETU karşılıyor. Ece ise bu yarışa, sponsorunun sağladığı maddi destekle katıldı. Bildiğin gibi federasyonun çok büyük bir bütçesi yok.

 

Andrea Gabba (4)

 

A.A: peki sırada Jonas Schomburg var. Onu hakkında da bize değerlendimeler yapar mısın?

A.G: Jonas Türkiye’ ye geldiğinde dünya sıralamasında 200’ üncü sıradaydı, şimdi ise 150 inci sırada. Bu çok iyi. Bildiğiniz gibi Jonas 20 yaşında ve altı ay önce gençler kategorisindeydi. Olimpik kualifikasyon bir hafta önce başladı ve Jonas start listesine giremedi. Ben ve Jonas, Cumartesi günü ikinci kez olimpik kualifikasyon için Londra’ da olacağız. Bildiğiniz gibi Londra Dünya Triatlon Serisi yarışı Dünya’ nın en iyi atletlerinin yarıştığı zorlu bir yarış (Bronwnlee kardeşler, Gomez, Mola, Murray ve Ruslar vb.) Bu yarışta bizim hedefimiz ilk ellide yer almak. Olimpik kualifikasyonlar, 2 yıl içinde 20’ den fazla yarışı kapsıyor ve Mayıs 2016’ da bitiyor. Jonas’ ın şansının ne kadar olduğunu tahmin etmek kolay değil ama biz kualifay olmayı istiyoruz ve bunu başarabiliriz. Unutmayın, Jonas, Londra’ da 20 yaşındaki en genç triatlet olacak. Londra 2013’ deki en genç triatlet 23 yaşındaydı. Jonas, 2016’ da da 22 yaşında olacak. Bana göre Jonas, asıl 2020 ve 2024’ deki olimpiyat oyunlarında kedini gösterecek. Diğer yandan ben, Jonas Rio 2016 Olimpiyatları’ na gidebileceğine inanıyorum.
A.A:Peki, Türk milli takımı hakkındaki genel görüş ve gözlemleriniz neler? Milli takımın siz Türkiye’ ye geldiği zamanki durumu ile şimdiki durumunu karşılaştırabilir misiniz?

A.G: Son bir yılda Türkiye’ de triatlon çok gelişti fakat bu sadece benim sayemde olmadı. Biz hepimiz iyi bir takım olduk. Öncelikle ben atletlere, onların antrenörlerine ve takımlara teşekkür etmek istiyorum. Çünkü hepsi çok sıkı çalıştı. Ardından da Hamdi Güneş ve federasyona teşekkür ederim. Üçüncü olarak da takım antrenörlerime ( Mert Onaran, Zekeriya Yücetürk, Alper Köksoy, Zülfü Karabulut ve Okan Ulaş) teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Mert ve Alper’ e Türkiye’ de yeni yetenekler arayışı ve triatlonun gelişimi için gösterdikleri yoğun çalışmadan ötürü teşekkür ederim. Son bir yılda ulusal yarışlardaki yıldız ve genç atletlerin yarışlara katılımında %150’ lik bir artış sağlandı. Bu müthiş bir şey. Diğer yandan yaş grupları takımların da oldukça iyi çalıştığını düşünüyorum. Buradan bana her gün mail atan ve benim Türk Triatlonu için daha çok çalışabilmem için bana enerji veren yaş gruplarına teşekkür ederim.

Türk milli takımı için bir şeyler söylemek benim için büyük mutluluk. Milli takımımız oldukça genç ve önümüzdeki 3-4 yıl içinde çok daha iyi sonuçlar alabiliriz. Genç erkekler çok güçlü bir takım ve ben bu gençlere inanıyorum. Elitlerimiz ise bir yıl öncesine göre çok daha iyi antrenman yapıyorlar ve önümüzdeki birkaç ay içinde daha iyi sonuçlar alabilecekler. Ece ve Berrak bir yıl öncesine göre koşuda çok daha hızlılar. İpek ise henüz çok genç ve gelecekte çok iyi yarışlar çıkaracak. Melih, çok iyi bir atlet ve kendine inanabilmesi için iyi bir derece yapması gerekiyor. Her iki Ali’ de (Ali Mutlu ve Ali Atlan) çok iyiler ve çok daha iyi elit atletler olacaklar. Bildiğiniz gibi Kutluhan, muhteşem bir atlet olabilir. Kutluhan şimdilik çok genç fakat onun gençler takımında yer almasını istiyorum. Çünkü çok güçlü ve Kitzbuhell Gençler Şampiyonası’ nda kendini gösterecektir. Gültekin, Arda ve Emirhan çok iyi yüzücüler. Caner ise çok iyi bir koşucu.

 

Andrea Gabba (3)

 

A.A: Verdiğiniz değerli bilgi ve yorumlar için çok teşekkür ederiz. Tüm bunların dışında bizim sorularımızın haricide sizin eklemek istediğiniz şeyler var mı?

A.G: Evet var. Türkiye’ de geçirdiğim son bir yılda birçok yeni arkadaş ve iyi insanlarla tanıştım. Bu süreç içinde birçok atlet bana mail gönderdi. Tüm bunlardan dolayı çok mutluyum. Türkiye’ yi çok sevdim ve açıkcası İtalya’ ya geri dönmek ve başka bir milli takımla çalışmak istemiyorum. Eğer Sayın Başkan Hamdi Güneş bana imkan verirse uzun yıllar Türkiye’ de çalışmak isterim. Para önemli değil, ben buradaki Türk insanı ile triatletlerin ruhunu sevdim. Elbette bazı zamanlar bazı sporcular zor kararlar almak zorunda kaldım. Fakat bunlar sporun katı kurallarının sonucudur. Fakat aldığım tüm bu kararları Türk Triatlon Milli Takımı’ nın iyiliği için aldım. Bizim projemiz uzun vadeli bir proje. Eminim 6 yıl sonra(2020 Olimpiyatları) çok iyi bir elit ve genç takımımız olacak. Yanı sıra Dünya’ nın dört bir yanında ironman ve olimpik mesafe yarışan yaş grupları sporcumuz olacak. Ben özellikle Antalya, İstanbul, Alanya Belediyelerine ve de bu şehirler Dünya’ daki müthiş yarış organizasyonlarına benzer kalitede yarış organizasyonu gerçekleştiren yarış komitesine (Alp İşkin, Mehmet Zafer Peker ve Kutluer Yaşar) çok teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederiz Sayın Gabba. Şahsınızda milli takım, idareci, antrenör ve sporculara başarılar dileriz.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

1 Comment to “Andrea Gabba İle Milli Takım Üzerine Röportaj”

Bir Yorum Yazın