Alistair Şeytanın Bacağını Kırdı, Jorgensen Dörtledi

15/07/2014  //     //  Triatlon Haberleri

Haftasonunda triatlon dünyasının en önemli yarış Hamburg Triatlonu koşuldu. Sekiz ayaktan oluşan Dünya Triatlon Serisi WTS’ in altıncı ayağı olan “2014 ITU Dünya Triatlon Hamburg” yarışı serinin her yarışında olduğu gibi oldukça çekişmeli geçti. Triatlon dünyasının devlerinin sprint mesafe yarıştığı yarışın elit erkekler kategorisi şampiyonu İngiliz Alistair Brownlee olurken, elit kadınlar kategorisinde çizgiyi ilk geçen Amerikalı Gwen Jorgensen oldu.

Hamburg Triatlon (2)

Elit Erkekler

65 elit erkek triatletin katıldığı yarışta 63 sporcu finiş gördü. Son dört yarıştır birincilik kürsüsünü domine eden Javier Gomez Noya, Hamburg’ da hayranlarını hayal kırıklığına uğratırken Alistair Brownlee. Hamburg’ da şeytanın bacağını kırdı. Gomez ve Alistair Brownlee sudan ön grupta çıkan atletler arasında yer aldı. Yarışın bisiklet ayağı boyunca, tecrübeli atletlerin oluşturduğu büyük bir paket toplu sürüş yaptı. Değişim alanına çok az kala paketin ortalarından sıyrılan Alistair Brownlee, koşu etabına avantajlı başlamak için atak yaptığı görüldü. Ardından gelen atletler, koşu etabı için ikinci değişim alanına küçük saniye farkları ile girdi. Son değişim sonrasında atletlerin yarıştaki nihayi pozisyonunu her zamanki gibi koşu etabı belirledi. Son ayakta İngiliz Brownlee kardeşler, Fransız Vincent Luis ve Gomez Noya bir süre önde dörtlü grup halinde yarışı götürdü. Yarışın son beş yüz metresinde yine atak yapan Alistair Brownlee, rakiplerini geride bırakarak 51:43’ lük zamanı ile çizgiyi geçti ve bu sezonun ilk birinciliğini almış oldu. Aynı metrelerde Jonathan Brownlee ile Vincet Luis’ in yaşadığı müthiş çekişme Luis’ in lehine sonuçlandı. Luis, 51:45 ile ikinci, Jonathan Brownlee ise 51:48 ile üçüncü olabildi. Koşu etabında zorlandığı görülen Gomez, J. Brownlee’ nin 12 saniye ardında dördüncü olurken, WTS’ de sık sık ilk beşi zorlayan Dimitry Polanskiy ise yarışı beşinci sırada tamamladı.

Elit Erkeklerde Puan Durumu

Gomez, Hamburg’ da dördüncü olmasına rağmen bugüne kadar elde ettiği dört birincilik onu 3833 puanla zirvede tutmaya yetiyor. Chigago’ da start almadığı için bir alt sıraya gerileyen Jonathan Brownlee, Hamburg’ da elde ettiği üçüncülükle tekrardan ikinci sıraya oturdu. J. Brownlee, 3337 puana sahip. Hamburg’ da yarışı dokuzuncu sırada bitiren Mario Mola ise ikinci sıradaki yerini kaybetti ve üçüncü sıraya geriledi. Mola, 3322 puana sahip. Sesiz ve derinden gelen Güney Afrika Cumhuriyeti sporcusu Richard Murray ise 2615 puanla halen dördüncü sıradaki yerini koruyor. Bir diğer yerini koruyan triatlet ise Portekizli Joao Periera. Periera, bu yarışta elde ettiği altıncılık sayesinde kazandığı puanlarla toplamda 2609 puanla WTS sıralamasında beşinci sırada yer alıyor.

Hamburg Triatlon

Elit Kadınlar

65 elit kadın sporcunun start aldığı yarışta 55 atlet yarışı tamamlayabildi. Amerikalı Gwen Jorgensen, son üç yarıştır (Yokohoma, Londra ve Chigago) yakaladığı ivmeyi Hamburg’ ta da sürdürdü. Jorgensen, yarışın bisiklet ayağının sonunda değişim alanı çıkışındaki büyük grubun arkalarında koşuya başlamasına rağmen müthiş bir efor gösterdi ve son etapta tüm rakiplerini arkada bırakarak çizgiyi ilk geçen kadın atlet oldu. Sudan birbirine çok yakın çıkan atletlerin mücadelesi bisiklet etabından da devam etti. Jorgensen yüzmeden altıncı sırada çıkmasına karşın yarışın bisiklet ayağında hayli gerilerde kaldı. Bisiklet etabı sonunda Avustralyalı Kristen Sweetland ve Kanadalı Emma Jackson Jorgensen’ in önünde koşuya başlasa da tecrübeli atlet koşuda amansız bir mücadeleye girdi ve farkı kapatarak öne geçti. Jorgensen son metrelerde arkasından gelen Sweetland ve Jackson’ un baskısına karşın 5km’ yi 15:46’ da koşarak yarışı lider olarak tamamladı. Jorgensen, 56:54 ile birinci oludu. 57:00’ liık zaman ile bitiş çizgisine omuz omuza giren Jackson, Sweetland mücadelesinden karlı çıkan ise Jackson olurken, Sweetland üçüncü oldu.

Kadınlarda Puan Durumu

Jorgensen, Hamburg’ la birlikte toplam dört yarıştır aldığı yüksek puanlarla lider konumda. Jorgensen, 3885 puana sahip. Hatırlayacağınız gibi İngiliz atletler Helen Jenkins ve Jodie Stimpson, Chigago’ da ikincilik ile üçüncülükteki yerlerini değiştirmişti. Hamburg’ da sıralama tekrar değişti ve Stimpson 2982 puanla ikinci, Jenkins, 2666 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Avustralyalı Emma Jackson son yarışta elde ettiği değerli ikincilik puanı ile toplamda 2414 puana ulaşarak genel sırlamada dördüncü sıraya kadar yükselirken, son iki yarıştır rakiplerine puan kaptıran Amerikalı Sarah Groff bir sıra daha geriledi ve toplam 2228 puanla beşinci sıraya oturdu. Kanadalı Kristen Sweetland ise Hmaburg’ da aldığı üçüncülükle toplam 1867 puana sahip oldu ve genel sıralamada altıncılığa kadar yükseldi.

Önümüzde şampiyonluk düğümünün çözülmesi için iki yarış kaldı. İlki 24 Ağustos’ da koşulacak olan Stockholm yarışı, ikincisi de 1 Eylül’ deki final müsabakası olan Edmonton yarışı. Her an her şeyi olabileceği son iki yarışta bakalım ilk beşte yer alan favori isimler pozisyonlarını koruyabilecek mi? Mücadelenin son yarıştan bir önceki yarış olan Stockholm Triatlonu’ nda daha da kritik bir hal alacağı kesin…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın