7. Uluslararası Meis – Kaş Yüzme Yarışları Kayıtları Başladı

03/05/2011  //     //  Triatlon Haberleri


Son yıllarda geleneksel hale gelen ve yurtdışında da katılımların olduğu Meis-Kaş Yüzme Yarışması’nın 7.’si, 26 Haziran 2011 tarihinde Kaş Belediyesi’nin katkı ve çabaları ile Kaş Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde gerçekleşecek.

 

 

Yarışların kayıtları, her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ilk günlerinde başlıyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Kaş Belediyesi’nin resmi sitesinden bilgi almak ve yarışmaya başvuru yapmak mümkün. Bu yıl dikkat çeken iki farklı uygulama olduğuna değinmeden geçmeyelim. İlki, kano yarışlarının etkinlik kapsamından çıkarılmış olması, ikincisi ise geçtiğimiz yıllardaki gibi 25 yaş altındaki sporcuların konaklama giderlerinin karşılanması. Kano yarışlarının etkinlik kapsamından çıkartılmasının sebebi ise “Meis-Kaş arasının resmi olarak  “Deniz Kanosu Parkuru” olmaması. Yarışma ile ilgili bilgilerin Kaş Belediyesi’nin resmi sitesinde ayrıntılı olarak verilmiş olmasına rağmen konuyla ilgili olarak sizler için Serap A. ÇAKIR’dan bizzat bilgi almayı tercih ettik.

 

Fotoğraf: Kaş’tan Meis’in görünümü

 

Serap A. ÇAKIR,  “Bu yıl, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak kano yarışları etkinlik kapsamından çıkarıldı. Başvurularımız 2 Mayıs’ta başlıyor, 13 Mayıs’ta son buluyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi yarışmaya katılım için herhangi bir ücret söz konusu değil. Yarışma kontenjanı 120 sporcu ile sınırlı. 10 kişi kadar yedek sporcu kontenjanı olacak. Yunan resmi makamları, Meis adasına gelen yarışmacıların güvenliği ve kontrolünün sağlanmasının güçlüğü açısından sayısının arttırılmasına müsaade etmiyor. Geçtiğimiz yıl yarışlara kayıt yaptırdıktan sonra mazeretsiz olarak yarışa katılmayan sporcular bu yılki organizasyona katılamayacaklar. Diğer yandan bu yıl yarışa kayıt yaptırmasına rağmen herhangi bir şekilde katılamayacak olanlar ise yarışmanın yapılacağı 26 Haziran’dan en az bir hafta öncesinde bizlere mazeret bildirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde gelecek yıl hak kaybına uğrayacaklar. Kaş Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşen organizasyona, bu yıl Kaş’a marina kazandıran Setur, Redbull ve Bouganville Outdoor Sporları destek verecek. Yarışmada kategorilerinde ilk üçe giren sporculara madalya verilmesinin yanında, katılımcılara katılım belgesi ile tişört hediyesi verilecek” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

Basit Teknik Bilgiler

Bilmeyenler için, kuş uçumu 7,1 km mesafenin yüzüldüğü bu yarışma parkurunda herhangi bir akıntı söz konusu değil. Mevsim itibariyle herhangi bir olumsuz hava ve deniz şartlarının beklenmediği bu bölgede, Meis adası burnunu çıktıktan sonra, yatçılıkta solugan adı verilen çok hafif bir dalgalanma ile karşılaşılabiliyor. Haziran sonunda 22 santigrad derece olarak beklenen deniz suyu sıcaklığı, suya sabah saatlerinde ve Kaş açıklarından girildiği için biraz daha soğuk hissediliyor. Soğukla aranız iyi değilse çift bone, kulak tıpacı, vazelin kullanılmasında fayda var. Yalnız vazelini eldiven kullanarak sürerken, el, ön kol ve yüzme gözlüklerinizden uzak tutmayı unutmayın. Aksi takdirde temizlenmesi çok güç olur. Yarışmada FIA kuralları geçerli. Diz altını geçen yüzücü mayolarına izin verilmiyor. Ortalama 2 saat suda kalınacağı dikkate alınarak sırt ve bacak arkalarına güneşten koruyucu krem sürülebilir. Meis’den suya atlanıldığı zaman Kaş deniz seviyesinden görülmemekte. Bu yüzden Kaş’ın hemen arkasında sırtını yasladığı Toroslar’ın zirvesindeki iki sivri tepenin ortasını kerteriz almak sizi doğru rotada tutmaya yeter. Meis adasının burnu yaklaşık 1 saat civarında geçiliyor. Ada burnuna çok yakın geçmemekte fayda var, aksi takdirde burunda oluşan akıntı yüzünden dakikalarca yerinizde saymanız mümkün. Bir de yarışa çok hızlı başlayıp kendinizi tüketmemenizi tavsiye ederim.

 

Fotoğraf: Kaş’tan ayrılırken gözden kaybolmadan önce görebileceğiniz son Kaş manzarası

 

Fotoğraf: Meis adasına yaklaşırken görebileceğiniz Meis manzarası

Kaş Hakkında 

Kaş’a kara yolu ile ulaşım, batı-doğu istikametindeki D-400 karayolu ile mümkün. Hava yolu ile gelecek olanlar için Dalaman veya Antalya’dan ulaşım imkanı var. Belde, sırtını yasladığı Toroslar’ın önünde dar bir kıyı şeridine çanak şeklinde yerleşmiş. Beldeye baktığınız zaman 5 yıldızlı lüks oteller yok, fakat gayet güzel Meis adası manzaralı 3 yıldızlı otel ve pansiyonlar mevcut. Konaklama için herhangi bir endişe taşımaksızın yarışmadan bir gün önce gittiğinizde veya daha öncesinde internetten yer ayırtmanız imkan dahilinde. 
 

6. Meis-Kaş Yüzme ve Kano Yarışları

Geçtiğimiz yıl 6.’sı koşulan Meis-Kaş Yüzme ve Kano Yarışları, dostluk ve arkadaşlığın damga vurduğu keyifli bir organizasyon olarak gerçekleşmişti. Çok sayıda bireysel ve takım sporcusunun katıldığı organizasyona, televizyonun sevilen belgesel yapımcı ve sunucusu Savaş KARAKAŞ ile Paris-DAKAR Rallisi’ne katılmış olan Kemal MERKİT gibi tanınmış isimlerin yanında kalabalık bir grupla gelen ve renkli simalardan oluşan Endaksi Yüzme Kulübü gibi katılımcılar ayrı bir renk katmıştı. Özellikle Savaş KARAKAŞ’ın Dolfinaryum’ların kapatılması için yaptığı belgesel için yüzmesi, Ekim ayında TV’lerde yayınlanmış ve halkımızın yüzme sporu ve yunuslar üzerindeki farkındalığının artmasını sağlamıştı. Geçtiğimiz yıl genel klasmanda dereceye girenleri hatırlarsak:

 


Fotoğraf: Birkan KORDAN

Genel Klasman Erkekler

1.Birkan KORDAN……..1:33:07 (15 yaş)
2.Dursun SARU………..1:37:47 (32 yaş)
3.Ümit KUNAL………….1:39:22 (34 yaş)

 

Genel Klasman Bayanlar

1.Günal HINCAL….….….1:46.04 (21 yaş)
2.Ayşe HINCAL………….1:46:05 (19 yaş)
3.Ayşe AYDOĞAN………1:57:45 (33 yaş)

Herkese bol şans diliyorum…

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın