2016 Rio Olimpiyat Vizesi için ilk Puanlar Ece Bakıcı’ dan

24/06/2014  //     //  Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz hafta Cumartesi  günü Kazakistan’ ın Burabay şehrinde İtu’  nün bir ayağı aynı zamanda 2016 Rio olimpiyatları için puan verme niteliği taşıyan Burabay Asya triatlon kupası koşuldu. Sprint mesafede gerçekteşen yarışmada 25 Sporcu start aldı. Türkiye, Kazakistan, Azarbaycan, Özbekistan, Rusya gibi  Toplam 7 ülkenin katılımı ile gerçekleşen organizasyona  yarışmanın  Kazakistan’ da yapılmasından dolayı  Kazak ve Rus atletlerin ilgisi oldukça yoğundu.

 

Ece bakıcı (1)

 

Güneşli ve sert rüzgarlı gerçekleşen yarışmalarda Elit erkeklerde Türkiye’ de oldukça iyi performans gösteren, geçtiğimiz senelerde de Antalya Triatlonu’ nun da şampiyonu olan Vladimir Turbayevskiy 56:53 dk’ lık derecesi ile Burabay triatlonununda şampiyonu oldu. Bayanlarda ise Kseniia Levkovska 1:06:01 lik derecesi ile ipi ilk göğüsleyen atlet oldu.

 

Türkiye’ yi temsilen sponsorları ve destekçileri sayesinde, gittikçe performansını ve performansına bağlı olarak derecelerini yükselten  Ece Bakıcı; elit bayanlar kategorisinde 01:09:18 Dk lık derecesi ile 5. olarak 2016 Rio olimpiyatları için  Türkiye adına bir Türk olarak ilk puanları almış oldu.

 

Ece bakıcı (5)

 

Yarışma öncesinde Türkiye’ den uçağa binene kadar kadar resmi işlerin gecikmesinden dolayı stres ve sıkıntılı bir süreç geçiren Bakıcı uçağına 5 saat kala pasaportunu eline alabildi.

Hedeflerini olimpiyatlar için yönlendiren  Bakıcı bu yarışı antrenörleri Andera Gabba ve Okan Ulaş ile  puan alabilmek adına  özellikle seçtiğini belirtti.

Yarışmadan bir gün önce Kazakistan’ ın başkenti Astana’ ya varan Astana’ dan yarışma alanına ulaşım sırasında çoğumuzun yakından tanıdığı geçen senenin Avrupa Şampiyonu Rus sporcu Ivan Vasiliev ile sohbet edip, tecrübelerini paylaşma imkanı  bulan ve Bakıcı biraz da olsa yarışma öncesi stresini gidererek yarışa daha da motive olmuş oldu.

 

Ece bakıcı (2)

 

Otele vardığında onu bekleyen yağmurlu hava ve sert rüzgar ile kısa ve küçük antrenmanlar yapan Ece Bakıcı kan dolaşımını hızlandırarak yolda geçirdiği uyuşukluğu üzerinden atmış oldu.

Yarışma günü Türkiye’ den yanında götürdüğü yiyecekleri ile kahvaltı yaparak midesinin alışkın olmadığı yiyeceklere karşı bozulmasını engelleyen Bakıcı alışkın olduğu yiyecekleri yiyerek starta hazır hale geldi.

Havanın sert rüzgarlı olmasından dolayı yüzme etabının yapılacağı göl dalgalı ve bulanık bir suya dönüştü. İlk kez bir gölün bu kadar dalgalı olduğunu gören Bakıcı bu dalgaları kendine avantaja çevirmeye çalışan 2 sporcunun kestirme yaptığını fakat bu durumun hakemlerin gözünden kaçmadığını belirtti.  Bisiklet etabında kondisyon olarak kendisinden daha düşük bir grup ile pedal çevirmek zorunda kalmanın dezavantajını yaşadı.

 

Ece bakıcı (3)

 

 

Koşu etabında da peşini bırakmayan rüzgardan dolayı toplam derecesi yarışma galibinin 3 dk gerisinde olsa da 1:09:18 dk lık derecesi ile     5. olarak sıralama olarak Ukrayna’ da 3 sn ile kaçırdığı puanı burada alarak iyi bir yerde yarışı tamamladı.

Yarışmalardan sonra doping kontrolüne giren Ece almış olduğu puanın mutluluğu ve yalnız olmanın verdiği heyacan ile Türkiye’ ye dönerek Sakarya’ da kampta olan diğer milli takım arkadaşlarının yanına döndü.

 

Ece Bakıcı ;

 

Bu yola baş koyarak gururlanmamı sağlayan , beni bu yolda bir an olsun yalnız bırakmayan, geçirdiğim bütün sakatlıklara performans düşüşlerine rağmen her an beni motive eden 10 yıllık antrenörüm, abim, antrenman ve yol arkadaşım Okan Ulaş’ a en büyük teşekkürü bir borç bilirim. Her sabah bıkmadan usanmadan ordan oraya peşimde koşturan belki de en çok kahrımı çeken aileme, Yoğun antrenman dönemlerinde, sakatlık gibi sporcuyu psikolojik olarak zorlayan dönemlerde bana herşeye rağmen katlanan ve bu spora başlamamda en büyük teşvikçim ve destekçim olan erkek arkadaşıma, her koşulda bana desteğini esirgemeyen antrenman arkadaşım, Abim İlker ikier’ e, maddi ve manevi yardımlarıyla beni bu yolda yalnız bırakmayan kulübüm Çelmak Spor’ a, kulüp başkanımız İsa Tamer Çelik  ve eşi Nuray Çelik’ e,  bu uğurda bana inanarak maddi desteklerini her koşulda sürdüren  Yaşar Üniversitesi ve  Yaşar Holding’ e, milli takım antrenörlerimiz Andrea Gabba, Alper Köksoy, Mert Onaran’a teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Daha sayamadığım bir çok isim var belki bu uğurda bana inanan ve destekleyen herkese çok teşekkürler. Bu bir başlangıç önümüzde çok uzun ve bir o kadar da zorlu bir yol var. Ve son olarak beni her an ailenizin bir parçası olarak gördüğünüz ve bu spora adım attığım andan beri desteklediğiniz için Cyclingtr ailesine  teşekkürü borç bilirim.

diyerek mutluluğunu ifade ediyor.

 

Ece bakıcı (4)

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın