2013 ITU Dünya Triatlon Şampiyonası Serisi Fikstürü Açıklandı

24/10/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Geçtiğimiz haftasonu Auckland’da yapılan Dünya Şampiyonası Grand Final yarışının ardından Uluslararası Triatlon Birliği ( ITU ), 2013 sezonundaki Dünya Şampiyonası Serisi’nin hangi şehirlerde ve ne zaman yapılacağını açıkladı.

 

Geçtiğimiz sezon oldukça başarılı geçen Olimpiyatlara göre düzenlenen fikstür bu yıl eski görünümüne kavuşmuş gözüküyor. Olimpiyatlar göz önüne alınarak normalde olimpik mesafede yapılacak yarışlar sprint mesafede koşulmuştu. Bu sezon ise Dünya Şampiyonası Serisi’nde yalnızca tek yarış spirnt mesafede koşulacak.

 

Fikstürdeki bir başka değişiklik de Grand Final yani şampiyonanın en çok puan veren ve son yarışının önümüzdeki yıl Auckland yerine Londra’daki Olimpiyat parkurunda yapılacak olması. Auckland yarışı ise şampiyonanın açılış yarışı konumuna getirilmiş.

 

Dünya Şampiyonası’nın seri yarışlar olarak koşulmasının 5. yılındaki fikstür ise şu şekilde;

 

2013 ITU World Triathlon Series

6-7 Nisan: Auckland, Yeni Zelanda

20-21 Nisan: San Diego, ABD

11-12 Mayıs: Yokohoma, Japonya

1-2 Haziran: Madrid, İspanya

6-7 Temmuz: Kitsbuhel, Avusturya

20-21 Temmuz: Hamburg, Almanya ( Sprint Mesafe ve Takım Triatlonu Dünya Şampiyonası )

24-25 Ağustos: Stockholm, İsveç

11-16 Eylül: Londra, İngiltere ( Grand Final )

 

Serideki tüm yarışlarda age group müsabakaları da yapılacak ve geçtiğimiz yıl 160’dan fazla ülkede canlı izlenilen müsabakalar bu yıl da internet ve televizyon aracılığıyla canlı olarak yayınlanacak.

 

Geçtiğimi günler de tekrar ITU Başkanlığı’na seçilen İspanyol Marisol Casado, ITU Triathlon Dünya Şampiyonası Serisi’nin şaşırtıcı bir şekilde büyüdüğünü ve Dünya’nın en önemli şehirlerinde yapılacağını belirtirken, 2013 yılının triatlon tarihinde yer alacak başarılı bir sezon olacağını beklediğini sözlerine ekledi.

 

Fikstüre bir göz attığımızda, Auckland yılı 2012 yılının Grand Final yarışı olmasınına ardından sezonun açılış yarışı konumuna geldi. Geçtiğimiz yıl ilk defa triatlonun doğduğu yer olan San Diego’da bu yıl da yarış yapılması ileride buradaki yarışın klasikleşebileceğinin sinyallerini verdi.

 

Japonya , Yokohama ile birlikte 3. kez seride yer almayı başarırken, 2020 Olimpiyatları için İstanbul’un rakiplerinden olan Madrid, olimpiyatları alması durumunda parkuru hazır olmuş olacak. 2020 Olimpiyatları’nı almak istiyorsak İstanbul’da düzenlenecek bir Dünya Şampiyonası ayağı bize ekstra puanlar getirecektir.

 

Müthiş görselliği ile Kitzbuhel 5. kez seriye ev sahipliği yapacak. Bu yarışın ardından Hamburg’da yapılacak olan serinin diğer ayağı sprint mesafede koşulacak ve aynı zamanda Takım Triatlonu Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacak. Daha önce Lozan ve Stockholm’de Takım Triatlonu Dünya Şampiyonası yapılmıştı.

 

Sondan bir önceki yarışa Stockholm ev sahipliği yapacak ve buradaki yarış ilk defa olimpik mesafede olacak. Son yarış ise Hyde Park’taki 2012 Londra Olimpiyatları parkurunda gerçekleştirilecek ve önümüzdeki yıl Dünya Şampiyonası Serisi geçtiğimiz yıllara oranla daha erken son bulmuş olacak.

 

Fikstürde dikkat çeken bir başka özellik de haziran ayında yalnızca bir yarışın olması. Bu yarışın hem Avrupa’da olması hem de haziranın başında olması 14-16 Haziran‘da ülkemizde yapılacak olan en büyük triatlon organizasyonu olan Alanya Avrupa Triatlon Şampiyonası açısından da avantaj sağlamakta. Bu sayede triatlonun süperstarları dediğimiz triatletler daha rahat bir şekilde bu yarışı fikstürlerine ekleyeceklerdir.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın