2012 ITU Dünya Kupası Serisi Tarih ve Şehirleri Belli Oldu

15/10/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

Uluslararası Triatlon Birliği (ITU) 2012 yılının Dünya Şampiyonası fikstürünü açıkladıktan sonra bu kez de Dünya Kupası yarışlarını ve yerlerini açıkladı Ülkemiz triatletleri, kendileri açısından daha başarılı yarışlar çıkarabilecekleri organizasyonlar olan Dünya Kupası yarışlarının fikstürünün açıklanması sayesinde, şimdiden antrenman programlarını oluşturabilecekler.

 

 

 

2012 ITU Triatlon Dünya Kupası Serisi

 

24-24 Mart               Mooloolaba, Avustralya

      22 Nisan               Ishigaki, Japonya

06-07 Mayıs              Huatulco, Meksika

     17 Haziran            Banyoles, İspanya

     01 Temmuz          Guatepe, Kolombiya

     08 Temmuz          Edmonton, Kanada

     15 Temmuz          Tiszaujvaros, Macaristan

     22 Eylül                 Tongyeong, Güney Kore

     07 Ekim                 Cancun, Meksika

 

 

 

Öncelikle ITU Dünya Kupası Serileri’ni açıklamak gerekiyor. Daha önce Dünya Şampiyonası Serisi’nin fikstürünü Cyclingtr.com olarak yayınlamıştık. Dünya Kupası serisi Şampiyonalara oranla genel sıralamaya daha az puan vermekte. Genelde Şampiyona yarışlarında iyi yarışamayan ya da o düzeyde yarışamayacak triatletler Dünya Kupası Serisi sayesinde puan açıklarını kapatabiliyorlar. Bir bakıma ülkemiz triatletleri için, Şampiyonalara oranla daha başarılı yarışlar çıkarabilecekleri organizasyonlar olma özelliği taşıyor. 2011 sezonunda da Türkiye Triatlon Federasyonu, Tiszaujvaros’ taki Dünya Kupası’na milli takımımızı götürmüştü.

 

 

 

ITU başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi  Marisol Casado, önümüzdeki yılın ITU tarafından organize edilen 22. Ve en iyi sezon olucağını belirtirken, Dünya Kupası Serisi’nin 1991 yılından beri 30 farklı ülkede yapıldığını ve dünyanın en iyi triatletlerini, olimpiyat madalyası sahiplerini, ve yarının dünya şampiyonlarını çıkartmaya devam edeceğinden bahsetti.

 

 

 

Dünya Kupası Serisi için sezon Avustralya’nın Mooloolaba şehrinde start alacak. Bu sezon 8. Kez Dünya Kupası burada düzenlenecek.

 

 

 

ITU takviminin bir diğer durağı ise 1996’dan beri Dünya Kupası yarışlarının yapıldığı Ishigaki, Japonya olacak.

 

 

 

Sonraki durak 5 defa Dünya Kupası düzenlenmiş olan Huatulco, Meksika olacak. 2011’de ekimde yapılan yarış bu sene mayıs ayında yapılacak. Ayrıca Olimpiyat elemeleri için son puan veren Dünya Kupası yarışı burası olacak.

 

 

 

Bir sonraki yarış daha önce hiç Dünya Kupası yarışının yapılmadığı Banyoles, İspanya olacak. Barselona’nın 120 km. Kuzeydoğusunda yer alan Banyoles’te 2011 yılında oldukça yüksek katılımlı ve başarılı bir Avrupa Kupası yarışı gerçekleştirilmişti.

 

 

 

Temmuz ayında Seri, Kolombiya’nın Guatepe şehrine geri dönüş yapacak.

 

 

 

Kolombiya’dan sonra Seri Kuzey Amerika’ya geçecek ve Kanada’nın Edmonton şehrinde yarış gerçekleştirilecek.

 

 

 

Olimpiyatlardan önceki son yarış, bu yıl Türk Triatletlerin de yarıştığı Macaristan’ın Tiszaujvaros şehrinde gerçekleştirilecek. Tiszaujvaros ITU tarihindeki en eski 2. Dünya Kupası yarışı olma özelliği taşıyor. Önümüzdeki yıl 16.’sı düzenlenecek.

 

 

 

Londra Olimpiyatlarının ardından Seri, 6. Defa  yarışın yapılacağı Tongyeong, Güney Kore’ye geçecek.

 

Cancun, Meksika

 

2012 Dünya Kupası Serisi’nin final yarışı 4 yıl aradan sonra  Meksika, Cancun’da gerçekleştirilecek. 1995’ten beri Cancun’da 9 Dünya Kupası ve 2 Dünya Şampiyonası gerçekleştirildi. Ayrıca 22 Ekim de Auckland, Yeni Zelenda’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası Büyük Final yarışından önceki son yarış olacak.

 

Hazırlayan: Ali Furkan Gür

Kaynak: triathlon.org

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın