2011 Türkiye Triatlon Şampiyonası na Genel Bakış

24/08/2011  //     //  Triatlon Haberleri

Bildiğiniz gibi, “TürkiyeTriatlon Federasyonu” bu sene Şubat ayında “2011 YılıFaaliyet Takvimi”ni resmi sitesinde açıklamıştı. Sonrasında ise takvimdebazı küçük düzenlemeler yapılarak, planlanmış olan yarışlar, bugüne kadarsorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

 

Bu yıl açıklanan ilk takvimde 9 ulusal ve 2 uluslararası yarışmanınbulunduğu 11 yarış mevcuttu. Bu yılki takvimde yer alan uluslararasıyarışlar, Antalya ve Alanya, ulusal yarışlar ise sırası ile, KütahyaDuatlonu, Sivas Duatlonu, Yalova Triatlonu, Tatvan Triatlonu, KarasuTriatlonu, Hazar Şenlikleri Triatlonu, Eğirdir Triatlonu, Kuşadası Triatlonuile tarihi belli olmayan Türkiye Üniversiteler Arası Triatlon Şampiyonasıidi. İlk takvim açıklandıktan bir süre sonra 4 Haziran tarihine ”KonyaTriatlon Bayrak Yarışı”, 23 Temmuz’a da “İstanbul Triatlonu” yarışı ilaveedilerek güncellendi.

2. Antalya ITU Avrupa Kupası 2011 Elit Erkekler yüzme etabı çıkışı

Hatırlayacağınız gibi, sezon açılışı, “2.Antalya ITU Avrupa Kupası” ileyapıldıktan sonra Nisan ayında gerçekleşen “6.Kütahya Duatlonu” nu,Mayıs ayı ortasında koşulan “Sivas Duatlonu” takip etti. Bu yarışlarınardından sezonun ilk triatlon yarışı ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen“Konya Triatlon Bayrak Yarışı” ile yapıldı.

Kütahya Duatlonu 2011 koşu etabı 

“Türkiye Kupası Şampiyonası”na puan veren ilk triatlon yarışı olan “2.Yalova Triatlonu” ise18 Haziran’da koşuldu. Ardından gelen Temmuz ayı ise bir hayli hareketligeçti. Temmuz ayının ilk yarışı 3 Temmuz’da gerçekleşen “Tatvan Triatlonu”,özel yarış statüsündeydi.

2. Yalova Traitlonu 2011 Büyük Erkekler bisiklet etabı

Hemen arkasından takvimde puanlı olarak görünen “2.Karasu Triatlonu” 10Temmuz’da gerçekleştirildi. Fakat aynı günlerde “Triatlon Genç MilliTakımı”nın Hollanda’da koşulan “Holten Triatlonu”na katılması sebebiyle,“Karasu Triatlonu”na katılamaması, bu yarışın puanlı yarış olma özelliğinikaybetmesini gündeme getirdi. Karasu’nun bir hafta ardından 17 Temmuz’dayine bir özel yarış olan “Hazar Şenlikleri Triatlonu” koşuldu.

2. Karasu Triatlonu 2011 Master Erkekler ve Genç Bayanlar yüzme etabıstartı

Takvimler 24 Temmuz’u gösterdiğinde ise bu yıl İstanbul’da ilk kez koşulan “1.İstanbul Triatlonu” gerçekleştirildi.İstanbul’daki yarışta toplu çıkış yapılması ve kategoriler arasında“drafting”in serbest bırakılması üzerine “İstanbul Triatlonu” da puansızolarak koşuldu.

1. istanbul Triatlonu 2011 toplu start öncesi

Bildiğiniz gibi bu yıl ilk kez ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen “1.İstanbul Triatlonu”na ITUGözlemcisi Alper Nagi deiştirak etmiş ve bu organizasyonun gelecek yıl “AvrupaTriatlon Şampiyonası”na ev sahipliği yapıp yapamayacağına dair raporsunma ile görevlendirilmişti.

ITU Gözlemcisi Alper Nagi

Yoğun geçen Temmuz ayının sonunda yer alan ve Ramazan ayının başlangıcınadenk gelen “Eğirdir Triatlonu”nun erteleme duyurusu “1. İstanbulTriatlonu”nun teknik toplantısında yapıldı. Bu toplantıda “EğirdirTriatlonu”nun tarihinin değiştiği ve sonraki günlerde açıklanacağı duyurusuyapılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde federasyon, “EğirdirTriatlonu”nun tarihini 18Eylül 2011 olarakresmi sitesinde açıkladı. TürkiyeTriatlon Şampiyonası’na puan verecek olan bu yarışın millilerimizinaynı tarihlerde “BalkanŞampiyonası”na katılacak olması sebebiyle puansız olarak koşulmasıgündemde.

Bu durumda geriye kalan tek puanlı yarış ise Ekim ayında gerçekleşecek olan “TürkiyeTriatlon Şampiyonası” finalininkoşulacağı “KuşadasıTriatlon” yarışı oluyor.Diğer yandan şu ana kadar takvimde yer alamayan, fakat kulislerde konuşulanve Eylül ayında gerçekleşmesi yönünde çaba gösterilen “Urla Triatlonu”yarışı söz konusu. Bu yarışla ilgili henüz kesin ve resmi bir bilgiolmadığını da hatırlatmakta fayda var. Fakat uygun şartların oluşturulmasıiçin bir çalışma yapıldığı kulağımıza gelen diğer duyumlar arasında.Gerçekleştiği takdirde geleneksel “Çeşme Triatlonu”nu kaybeden her yanıdenizle çevrili güzel İzmir’imiz için olumlu bir gelişme olacağıkanısındayım.

”Faaliyet Takvimi”nde “Ulusal Yarışlar” statüsünde yer alan ve sezonun sonyarışı “Türkiye Triatlon Şampiyonası”ndan yaklaşık bir ay sonra 2Kasım’da Alanya’da 21.’si koşulacak olan “Avrupa Şampiyonası Kupa Finali”nide içeren, “UluslararasıAlanya Triatlonu” olacak.Halihazırda ülkemizde koşulan iki önemli uluslararası yarıştan biri olan“Uluslararası Alanya Triatlonu” oldukça fazla yerli ve yabancı atletiAlanya’ya çeken önemli bir organizasyon olma özelliği taşıyor.

Şöyle bir toparlamak gerekirse, yukarıda da söylediğimiz nedenlerden dolayışu ana kadar yapılan yarışlardan sadece “Yalova Triatlonu”, “KuşadasıTriatlonu”nda alınan puanların “Türkiye Şampiyonası” için geçerli olması sözkonusu. Hal böyle olunca geriye kalan tek puanlı yarış olan “KuşadasıTriatlonu” büyük bir öneme sahip olacak. Doğal olarak da bunun bilincindeolan ve ilk beşte, hatta ilk onda yer alan atletler için “KuşadasıTriatlonu”nun hayli çekişmeli geçeceğine kesin gözüyle bakılabilir.Atletlerin, Kuşadası’ndan önce Eğridir’de rakiplerinin güçlerini testedecekleri önemli bir olimpik yarış koşacaklarını tahmin etmek ise hiç zorolmasa gerek.

“Yalova Triatlonu”ndaki puan durumuna bakacak olursak,

“Büyük Erkekler”de Zülfü Karabulut 20 puanla lider, hemen arkasından MertOnaran 18 puanla ikinci, Bahadır Tama 17 puanla üçüncü, Samet Büyükzöngür 16puanla dördüncü, Kemal Çobanyıldızı 15 puanla beşinci sırada.

Zülfü Karabulut

“Büyük Bayanlar”da ise Çiğdem Gülgeç 20 puanla lider, Berrak Mutlu 18 puanlaikinci, Fadime Kaçar 17 puanla üçüncü, Burcu Aslanağı 16 puanla dördüncü,Emel Yıldırım 15 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Çiğdem Gülgeç

“Genç Erkekler”de ise Ali Atlan 20 puanla lider, onun arkasından Sabri Öğe18 puanla ikinci, Sarp Öncü 17 puanla üçüncü, Metin Akbaba 16 puanladördüncü, Ali Mutlu 15 puanla beşinci sırada.

Ali Atlan

“Genç Bayanlar”da ise 20 puanla Ece Bakıcı lider, arkasından 18 puanlaYağmur Aydoğan ikinci sırada, 17 puanla İlkay Polat üçüncü sırada, 16 puanlaİpek Öztosun ve 15 puanla Emine Altıntaş yer alıyor.

Ece Bakıcı

“Yıldız Erkekler”de Haşmet Can Aktan 20 puanla birinci, Caner Algün 18puanla ikinci, Erol Can Yaraş, 17 puanla üçüncü, Kubilay Bal 16 puanladördüncü, Emirhan Altıntaş ise 15 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Yelbesu Büyükzöngür

“Yıldız Bayanlar”da Yelbesu Büyükzöngür 20 puanla lider, Sinem Özdil 18puanla ikinci, Mesude Şenol 17 puanla üçüncü, Tuğçe Karakaya 16 puanladördüncü, Arzu Yaraş 15 puanla beşinci.

Özgür Eriş

Bu yıl ilk defa getirilen uygulama ile master sporcular 40-50 yaş ve +50 yaşüstü olarak ayrıldı.

“Master” (40-50 yaş arası) Özgür Eriş 20 puanla lider, Kerem Ömer Erten 18puanla ikinci, Cem Dağdelen 17 puanla üçüncü, Niyazi Uğur 16 puanladördüncü, Osman İnhan 15 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Melih Işıkçı

Master (+50) de ise Melih Işıkçı 20 puanla lider konumda, arkasından 18puanla Yılmaz Kahraman ikinci sırada, 17 puanla Hasan İşbilen üçüncü sırada,16 puanla Kemal Merkit dördüncü, 15 puanla Selami Aksoy beşinci sırada yeralıyor.

Puanlı yarışların ikiye inmiş olması atletler için hem iyi hem kötü sonuçlardoğurabilir. Üst üste yalnızca iki yarışta iyi derece yapan atletler,şampiyonda avantaj sağlarlarken diğer yandan da ilk yarışta alınan değerlive iyi puanların, ikinci yarışta yapılacak bir hata veya teknik aksaklıkyüzünden aşağıya düşmesi sonucu şampiyona sıralamasında aşağılara doğru inmeriskinin ortaya çıkacağı çok açık.

Dolayısıyla Kuşadası’nda koşulacak olan “Türkiye Şampiyonası Finali”ni iyibir fırsat olarak değerlendirecek atletler bundan karlı çıkacaklardır. Buarada Kuşadası bisiklet parkurunun yokuşlu olması birçok sporcuya “drafting”avantajını kaybettirmekte ve sporcuların kendi gerçek performanslarınınortaya çıkarmasına yol açmakta. Bu açıdan da hayli zorlu bir yarış olduğunuhatırlamakta fayda var. Tüm sporcularımızın Türkiye Şampiyonası’ndacentilmence mücadele etmelerini ve sezonu sorunsuz bir şekildetamamlamalarını temenni ediyoruz.

NOT: Puanlama sistemine girecek veya çıkacak olan yarışlar, “TriatlonFederasyonu Teknik Kurulu”nca alınan kararlara bağlı olarak değişebilir.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın