2011 Ford Ironman Dünya Şampiyonası Piyangosuna Katılım için Son Hafta

20/02/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

   Ironman tarihinin en eski ve en önemli yarışı olanı “Kona Hawaii Ford Ironman Dünya Şampiyonası” bu yıl 8 Ekim 2011 tarihinde koşulacak. Gün boyu süren dünya çapındaki en zorlu ve en büyük organizasyonunda yer almak ve de yarışmak istiyorsanız, Ironman Piyangosu’na başvurmak için bir haftanız kaldı.

 

  Eğer bir triatlon sporcusu iseniz mutlaka aklınızın ve gönlünüzün bir köşesinden zamanın birinde dünya çapındaki bu en önemli ve zorlu şampiyona organizasyonuna katılmak geçmiştir.  Aslında Kona Hawaai’ de yarışmak hiç de kolay bir şey değil. Fakat böyle bir rüyayı yaşama fırsatını size  “Ironman Piyango Programı”  yaratıyor. 

   Bilindiği gibi Dünya Triatlon Şirketi (WTC) her yıl Ironman ve Ironman 70.3 yarışlarını organize eden resmi bir kuruluştur. Her yıl, başta Birleşik Devletler olmak üzere Çin’den Yeni Zelanda’ya kadar çok farklı çoğrafyalarda Ironman yarış organizasyonları gerçekleştirmekte. Bu yıl da, aralarında Ford Ironman ve Ironman 70.3 Dünya Şampiyonasının bulunduğu toplam 27 yarış organizasyonunun tarih ve katılım şartları, http://ironman.com/  ‘ da events sekmesi altında yayınlamış bulunuyor.

   Normal şartlarda, “Ford Ironman Dünya Şampiyonası “ haricindeki yarışlardan birine katılmayı planlıyorsanız, gerekli başvuruyu yaptıktan sonra kayıt ücretini ödeyerek yarışmaya iştirak etmeniz mümkün. Eğer gözünüz Kona Hawaii Dünya Şampiyonasında ise öncelikle dünya çapında düzenlenen Ironman yarışmalarında eleme gurubunu geçmeniz gerekir. Örneğin yaş guruplarında 40-44 kategorisi için 1 Mayıs 2011 tarihinde Ironman Avusturya’ da 40 yaş gurubu elemelerinden başarı ile geçerseniz dünya şampiyonasına gitmeye hak kazanırsınız.  Geçtiğimiz yıl Oğuz Omur,  Ford Arizona Ironman ‘de 40-44 yaş gurubunda 5. olarak Kona Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanmıştı.


 

 Diğer yandan bu elemelerde şansınızın olmadığını düşünüyorsanız ve dünyanın en önemli organizasyonuna katılma hayalinizi gerçekleştirme fırsatını, Ironman Piyangosu ile yakalayabilirsiniz. Ironman Piyangosu, dünya çapındaki başvurular arasından yapacağı çekilişte kazanan 200 atlet ve 5 bedensel engelli yarışmacıyı Ford Ironman Dünya Şampiyonası’na katılmasını sağlıyor.  Yalnız bu piyangoyu kazanmanız dışında öncelikle 2011 yılı içerisindeki herhangi bir Ironman yarışına katılmış ve bitirmiş olmanız şartı aranmaktadır.

   Ironman Piyangosu için başvurular, 1 Ekim 2010 tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2011 Pazartesi günü sona erecek.  Başvuru kayıtları Ironman’in resmi sitesinden yapılabiliyor. http://ironmanworldchampionship.com/2010/09/register-now-for-the-2011-ironman-lottery/  Piyangoya katılım ücreti  $ 40 ( 63 TL). Ayrıca sitenin piyangoda için ikinci bir şans yaratmak adına uyguladığı “Pasaport Klüp” üyeliği adlı ek üyelik bedeli olan $ 50’ı ( 79 TL) öderseniz fazladan bir katılım şansı etmiş oluyorsunuz.  Katılım ücretini ödedikten sonra paranızın geri iadesi, iptali veya ertelemesi söz konusu değil.  Çekilişi kazananlar 15 Nisan 2011 Cuma günü ironman.com’ da ilan edilecek. Yalnız unutulmaması gereken en önemli konu katılımcının, 31 Ağustos 2011 tarihiden önce dünya çapındaki Ironman ya da Ironman 70.3 yarışlarından birini tamamlanmış olması ve yarışmacıya ait gerekli bilgilerin Lottery@ironman.com’ a gönderilmiş olmasıdır. Bilinmesi gereken diğer bir konu da Ironman Piyangosu’nu kazananların, bu yıl Ford Ironman Dünya Şampiyonası, na katılmak için ödemesi gereken giriş ücretinin $ 650, (1.020 TL) olduğudur.  Yalnız bu yılki piyangoyu kazanların yıl içinde bir başka Ironman yarışına katılması ile birlikte gidiş-geliş, konaklama vb. masraflar hariç 2100 TL’yi gözden çıkarması gerektiğini bilmesinde fayda var. 

   Hal böyle olunca da ülkemizde triatlon sporcularının herhangi bir sponsoru olmadığını, ekipman ve yarış masrafları gibi harcamalarının çoğunun kendileri tarafından karşıladığını düşünürsek böylesine bir piyangoya katılmanın maddi zorluklarını önceden dikkate almakta ya da sağlam bir sponsor bulmak ayrı bir önem teşkil ediyor.
Bir diğer önemli konu ise, yüzme etabı-3.8 km’yi en fazla 2 saatte bitirmek, bisiklet etabı -180 km’ yi ise 10 buçuk saatte tamamlamak  ve son olarak da tam maraton koşusu olan-42.195m de dahil olmak üzere tüm yarışmayı toplamda 17 saatte bitirme zorunluluğu olan yarışmaya hazırlanmak için haftalık ortalama antrenman mesafenizin yüzmede-11.5 km, bisiklette 375km, koşuda ise 75 km’yi bulması şart. Herkese bol şanslar.

Alpay AKHUN


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın