11.Eğirdir Triatlonu Yaklaşırken

15/08/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Bu yıl 11 incisi koşulacak olan “Eğirdir Triatlonu”, geçmişte olduğu gibi Eğridir Su Şenlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek. Eğirdir Belediyesi’ nin su şenlikleri bünyesinde gerçekleştirileceği triatlon yarışları, 17-18 Ağustos günlerindeki en önemli spor etkinliklerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

 

2009 yılına kadar uluslararası düzeyde koşulan “Eğirdir Triatlonu” nu,  son üç yıldır ulusal yarış takvimde yer alıyor. 2010 yılından bu yana olimpik ve puanlı yarış olarak koşulan “Eğirdir Triatlonu” 2013 yılının dördüncü puanlı yarışı.  Eğirdir Triatlonu, “Türkiye Şampiyonası” nı takip eden sporcular için puan açısından oldukça önemli ve stratejik bir yarış. Çünkü Eğirdir’ den sonra koşulacak olan “Kuşadası Triatlonu” Türkiye Şampiyonası’ nın son ve şampiyonadaki nihai sıralamayı belirleyen yarışı olacak. Final yarışı öncesi alınacak olan yüksek puanların önemi büyük.

 

Geçtiğimiz yıl 145 sporcunun kayıt yaptırdığı “Eğirdir Triatlonu” na bu yıl şu ana kadar 210 sporcu kayıt yaptırmış durumda. Yarış gününe kadar olan süreçte bu sayının daha da artması söz konusu. En yüksek katılım sayısına sahip kategoriler arasında; 33 sporcu ile yaş grupları +30 erkekler, ardından 32’ şer sporcu ile yıldız erkekler, genç erkekler geliyor. 31 sporcu ile yaş grupları +40 erkekler de bir diğer yoğun katılımın olduğu kategori olarak dikkat çekiyor.

 

 

Kayıt yaptıran sporcular arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nden aralarında deneyimli Ironman Cem Dağdelen’ in de bulunduğu Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ nun dört başarılı sporcusunun yanında, Rusya Federasyonu’ nundan 1993 doğumlu Olga Nazarova da yarışa katılıyor.

 

İstanbul Triatlonu yaş grupları yarışlarının iptal olmasının ardından federasyonun sitesinde online kayıtları açılmıştı. “Eğirdir Triatlonu”’ na dair konaklama bilgileri ise yarış talimatnamesinden iki gün öncesinde yayınlamıştı. Konaklama bilgilerinin ardından Temmuz ayının son günlerinde de talimatname yayınlandı. Talimatnamede dikkate çeken maddelerden birisi; “yarışmacıların bisiklet takometrelerine bakmaktan ziyade turlarını sayması” konusundaki uyarı oldu. Hatırlayacağınız gibi Çeşme Triatlonu’ ndaki bisiklet etabı 23 km’ lik parkurda 8 tur üstünden koşulmuş ve bisiklet takometerelerinde 20km’ yi gören bazı sporcular 7 inci turda değişim alanına girdiği için diskalifiye olmuştu.

 

 

Standart talimatnamede yarış hakkında bilinmesi gereken kural ve uygulamalar bulunmasına rağmen hali hazırda yarış parkuruna dair bilgi ve harita hali yayımlanmış değil. Dolayısıyla parkur uzunluğu ve etapların kaç tur üstünden koşulacağı bilgisi de henüz yok. Konuyla ilgili olarak Isparta Triatlon İl Temsilcisi ile yapmış olduğumuz görüşme üzerine yarışın, geçtiğimiz yılki parkurda koşulacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

 

950 metre rakımlı Eğirdir gölündeki tatlı suda 1500m yüzecek olan triatler, ardından göle paralel ve yer yer çok ince bir eğime sahip orta kalitedeki asfalt yoldaki bisiklet parkurunda 40km bisiklet çevirdikten sonra gölün içine doğru uzanan yarım adadaki asfalt yolda 10km koşacaklar. Koşu parkurundaki asfalt yoldaki köprü üstünde çok hafif bir eğim dışında yol eğimsiz.

 

 

bu yazı hazırlandığı esnada Meteorloji Genel Müdürlüğü’ nün resmi sitesindeki yayımlanmış olan verilere göre Eğirdir’ i, haftasonunda yer yer yaış ihtimali sözkonusu. Nem oranı %60-70 civarında ve 31 santigrad derecelik hava sıcaklığının beklendiği Eğirdir’ de rüzgarın da batıdan saatte 19km/s hızında esmesi bekleniyor. Eğer tahminler gerçekleşirse sporcular sadece birbirleri ile mücadele etmekle kalmayıp iklimsel şartlarla da mücadele edecekler.

 

Fotoğraflar: 2012 Eğirdir Triatlonu

 

Hazırlayan. Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın