Tüm Türk Ironmanlerin İstatistikleri

10/02/2012  //     //  Triatlon - Ironman

Aslında “Tüm Türk Ironman’lerin İstatistikleri” yazımız bundan önceki yazı dizimizin devamı ve tamamlaycısı olacak. Hatırlayacağınız gibi “Türk Ironman’ lerin İlkleri, En Çokları ve En iyi Zamanları” yazı dizimizin ilk bölümünde bugüne kadar “Ironman” yarışlarına katılmış Türk sporcularımızın “İlk yarışlarını ve ilk derecelerini”, dizinin ikinci bölümünde ise ironman yarışlarında elde edilen “En iyi zamanlar”, “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” da elde edilen “En iyi zamanlar” ile “En çok sayıda ironman’ a katılmış olan sporcularımızı” konu almıştık.

Bu bölümde ise eldeki verilerden yola çıkarak; “Ironman ve Ironman 70.3′ e katılan sporcularımızın dağılımı”, “Ironman yarışlarına katılan sporcuların kadın – erkek dağılım oranı”, “ Türk sporcular yurtdışında en çok hangi ülkede ironman yarışına katılmış?”, “Türk sporcuların yaşadıkları ülkelere göre dağılımı nedir?”, “Türk sporcuların yaşadıkları şehirlere göre dağılımı nedir?”, “Sporcuların yaş gurubu dağılımı nedir?” gibi sorularına grafiklerle görsel olarak cevap vermeye çalışacağız.

 

 

Ironman ve Ironman 70.3 Katılan Sporcularımızın DağılımıHatırlayacağınız gibi daha önceki yazı serimizde toplam 64 Türk Ironman‘ den bahsetmiştik. Yalnız önemli bir ayrımı gözden kaçırmamakta fayda var. Bugüne kadar tam mesafe koşan Türk sporcu sayısı 18, yarı mesafe koşan Türk sporcu sayısı ise 46. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi Türk sporcularının dörtte üçlük kısmı “Ironman 70.3″ diye bilinen yarı mesafeyi koşarken ancak dörtte birlik kısmı tam mesafe olan “Ironman” i koşmuş.  Bilindiği gibi tam anlamıyla bir DEMİRADAM olabilmek için bir tam ironman koşmak gerekiyor ve nitekim tam mesafe koşan ve yarışı tamamlayan her sporcu için finişi geçtiği anda “Sen bir demiradam’ sın.” anonsu yapılyor. Önümüzdeki zamanlarda tam mesafe koşan sporcularımızın da hızla artacağına inanıyoruz.

 

 

Ironman’ katılan Türk Sporcuların Kadın-Erkek Dağılımı

İlk yazımızda belirttiğimiz gibi bugüne kadar ironman yarışlarına katılan toplam sporcu sayımız 63 olduğunu ve bu 63 sporcudan 5’nin kadın, 58 inin erkek olduğuna değinmiştik. Erkek sporcu sayısının nicelik yönünden oldukça yüksek olmasına rağmen kadın sporcuların erkek sporculara oranla daha düşük bir rakamda kaldığını görüyoruz. 29 Ekim 2012’ de Antalya’ da koşulacak olan Cumhuriyet Kupası yarı mesafe yarışı ile Demirkadın’ larımızın sayısında belirgin bir artış olacağına inanıyoruz. Umarız Kadın-Erkek sporcu dağılımındaki makas Demirkadın’ lar lehinde gelişme sağlar.

 

 

 

Ironman’ e Katılmış Olan Türk Sporcuların Yaş Gruplarına Göre Dağılımı

Tüm Türk Ironman’ ler arasında 18-24 yaş gurubunda ironman’ e katılarak “En Genç Türk Ironman” sıfatına sahip olduğunu görüyoruz. Bu isimler, Uğur Genç ve Cihad Özyurt. Uğur Genç 2002 ve 2003 yıllarında Almanya’ da tam mesafe koşmuş bir sporcumuz. Diğer yandan ikinci yazımızda belirttiğimiz gibi Cihad Özyurt arkadaşımız, 2008 yılında İsviçre’ nin Lozan kentinde gerçekleştirilen ve yeni başlayanlara özel bir organizasyon olarak bilinen “Ironleman” adlı tam mesafe koşulan özel bir katılmış. Özyurt’ un katılmış olduğu bu özel yarışı yaklaşık 13 saatte bitirmiş olan en genç iki sporcudan biri.

En Yaşlı Türk Ironman’ler ise geçtiğimiz yıl 50-54 yaş gurubunda “Kasım Şakası 2011” yarı mesafe yarışın katılan Caner Aspava, Hasan İşbilen, Menduh Lütfija ve Murat İlter.

Aşağıdaki grafik tabloda göreceğiniz üzere , ironman’ e katılan Türk sporcuların yaş gruplarına göre dağılımında, en çok yığılma 35-39 ile 40-44 yaş arasında 15’er sporcu ile olmuş. Ardından 11 sporcu ile 30-34 yaş grubu geliyor. Üçüncü sırada 10 sporcu ile 25-29 yaş grubu bulunuyor. 45-49 yaş gurubunda ise 6 sporcu var.

 

Ironman’ e katılmış olan Sporcuların Yaşadıkları Şehirlere Göre Dağılımı

Ironman’ e katılan sporcuların yarısına yakının İstanbul’ da yaşadığını görüyoruz. 63 sporcumuzun 25’ i İstanbul’ da yaşıyor. İkinci sırada altı sporcu ile İzmir var. İki sporcu ile Ankara üçüncü sırada yer alıyor. Onları birer sporcu ile Bodrum, Karabük ve Trabzon izliyor.

Kıbrıs’ tan katılan sporcu sayısı ise 14, yurtdışında yaşan sporcu sayısı 12.  Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi yurtdışında yaşayan sporcularımızın sayısı birçok ilimizdeki sporcu sayısından fazla. Buradan çıkan sonucun ise, ironman sporunun sosyo-ekonomik refahın gelişmişliği ile alakalı olduğudur. Bildiğiniz gibi yurtdışında Triatlon sporuna “Kral sporu” ya da halk arasındaki değişle “Sosyete Sporu” adları verilmekte. Benzetmelere hak vermemek elde değil. Normal şartlarda tek bir branşı dahi zorlukla götüren diğer branş sporcularına inat, triatletler üç ayrı branşı da gayet başarılı bir şekilde sürdürebilmekte.  Hele hele arkanızda size herhangi bir şekilde destek veren özel ya da tüzel bir kuruluş olmaksızın ironman arenasında yer almaya çalışmak  mangal gibi yürek ve bilek gerektiriyor. Dolayısıyla ironman olmak için ihtiyacınız olan zaman ve para için kral ya da akrabası olmakta fayda var. :)

 

 


Ironman’ e katılmış olan Sporcuların Yaşadıkları Ülkelere Göre Dağılımı

Tabloda görüldüğü üzere pastadaki en büyük pay, 37 sporcu ile Türkiye’ de yaşayan sporculara ait. Elbette yurtdışında yaşayan Türk sporcularımızı takdirle karşılıyoruz ama “Spor” kelimesinin “Futbol” ile özdeşleştiği ülkemizde böylesine meşakkatli bir branşı gerçekleştirmenin ne kadar güç olduğunu hatırlatmak gerekiyor. 2011 yılında yapılan son nüfus sayımına göre populasyonu 75 milyona ulaşmış olan bir ülkede sadece 37 sporseverin ironman’ e katılmış olması ülkemizde bu işe gönül vermenin ne kadar zor olduğunun da en iyi göstergesi.

İkinci sırayı 14 sporcusu ile Kıbrıs alırken, üçüncü sırada Amerika’ da yaşan yedi Türk sporcu yer alıyor. Almanya’ da yaşayan dört Türk, İsviçre’ de ise bir Türk var.


 

 

Türk Sporcuların Katılmayı En çok Tercih Ettikleri Ironman YarışlarıEn çok sayıda Türk sporcunun aynı anda katılıdığı ironman yarışı, “Kasım Şakası 2011” yarı mesafe yarışı.  Bu yarışa toplam 32 Türk triatlet katılmış. Farklı zamanlarda en çok sayıda Türk sporcunun katıldığı İkinci sıradaki yarış ise “Florida Ironman” yarışı  1999 yılından bugüne kadar sporcularımız toplam 17 kez “Florida Ironman ve Florida Ironman 70.3” e katılmış. Aslında Florida her ne kadar ülkemize uzak olsa da parkurun düz olması tüm ironman katılımcısı sporcular için avantaj yaratması sebebiyle tercih sebebi. Florida’ daki parkurun sporcular için averaj yaratması atletlerin finiş zamanını olumlu yönde etkilemekte. Üçüncü sırayı 13 yarışla Kona Hawaii Dünya Şampiyonası alıyor. Kona’ ya gitmeye hak kazanan 6 sporcumuzun toplam 13 kez bu parkurda yarıştığını görüyoruz. Aslında Kona Hawaii Dünya Şampiyonası sporcuların katılmayı tercih ettiği bir yarış değil. Hepinizin bildiği gibi ya eleme üsulü ile ya da lotarya kazanılarak gidilen çok özel bir  yarış.

 

Bu çalışmayı yapmaktaki amacım günümüze kadar olan süreçte ironman yarışlarına katılan Türk sporcuların istatistiksel verilerini toplayarak bir araya getirmek ve ortaya çıkan bu verileri hem nicelik yönünden hem de görsel olarak anlamlandırmaktır. Tamamen hüsnüniyetle yapılan bu çalışmaların, ülkemizde triatlon ile ilgilenen tüm sporculara ilham vermesi ve kaynak oluşturması amaçlandırılımıştır. Çalışmalarımı sizlere paylaşmamanda en büyük rolü olan Hakan KOÇ ve CTR ekibine çok teşekkür ederim. Ayrıca yaptığım çalışmalar süresince sabırla beni izleyen eşim Arzu AKHUN’ a da teşkkür borçlu olduğumu belirtmek istiyorum.

 

Bu çalışma 1999 yılından 2012 Şubat ayına kadar olan süreyi kapsar 2012 yılında yarışa katılan sporcu sayısı değişen yaş grupları vb. şartlara göre güncelenebilir. Yapılan bu grafiksel istatistik çalışması eldeki verilerden yola çıkılarak yapılmıştır ve her hakkı mahfuzdur.

 

NOT: İncelemek istediğiniz grafiğin üstüne tıklayarak 1024 pixel büyüklüğünde inceleyebilirsiniz.


Hazırlayan: Alpay AKHUNCyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın