Taşucu Triatlonu’ nda Altın Madalya Ece Bakıcı ve Ali Atlan’ ın Oldu

15/04/2014  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

 

Taşucu-Triatlonu-2014

Üçüncü kez olimpik mesafede koşulan Taşucu Triatlonu’ nunda elit erkekler şampiyonu Ali Atlan, elit kadınlar şampiyonu ise Ece Bakıcı oldu. Milli takım seçmelerini de etki edecek olan III. Taşucu Triatlonu adeta triatlon festivali gibi gerçekleşti. Ulaşım zorluğuna rağmen Taşucu’ na gelen ve özellikle dereceye giren sporcular 2014 Türkiye Şampiyonası için çok değerli puanlar elde ettiler. Geçtiğimiz yıla göre özellikle elit ve genç sporcuların katılım sayılarında artış olduğu görüldü.

Yarıştan Önceki Gün

 

Taşucu-Triatlonu-2014-35

 

Teknik Toplantı

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in yıldız sporcularımızla birlikte Romanya Brasov’ daki Balkan Duatlon Şampiyonası’ nda gidişi sebebiyle Taşucu Triatlonu teknik toplantısına Başkan Yardımcısı Ali Önal katıldı.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-34

 

Ali Önal yaptığı kısa konuşmada ; “TTF’ nin resmi web sitesinin yenilendi ve daha iyiye ulaşmaya çalışıyoruz. Kayıt ücretlerinin ödenmesi konusunda ise yakında sanal pos üzerinden çalışmaya başlayacak. Bildiğiniz gibi yarışlara kayıt olup ta mazeret bildirmeden yarışa gelmeyenler bir sonraki yarışa katılamayacak. Diğer yandan çip sistemi tüm yarışlarda yer alacak. 30 Mart yerel seçimlerinde belediyelerde bazı değişiklikler oldu. Taşucu, Silifke’ ye bağlandı. Bu yarışta belediye bizlere sınırlı bir şekilde katkıda bulundu. Biz bunu öngörmüştük ve tedbirimizi almıştık.” dedi. Ali Önal’ ın ardından konuşan Mert Onaran, Taşucu’ ndan sonra geçmişte olduğu gibi yarışlara gelirken yarışmacı listesi getirilmesi gerekliğinin GSİM tarafından kendilerine bildirildiğini söyledi. Parkur tanıtımı ve teknik bilgilendirmenin ardından tişört dağıtımı yapıldı. Sonrasında ise makarna partisi gerçekleştirildi.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-41

 

Yarış Günü

2014 yılının ilk triatlon yarışı geçtiğimiz haftasonunda Mersin’ e bağlı Silifke-Taşucu’ nda koşuldu. Taşucu’ na ulaşım, gerek karayolu ile gerekse havayolu ile olsun çeşitli zorluklar içermesine rağmen sezonun ilk puanlı yarışından puan toplamak isteyen sporcular yarışa ilgi gösterdi. Taşucu Triatlonu, elit, genç ve yıldız sporcular için milli takım seçmeleri için de ayrı bir önem taşımaktaydı.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-43

 

Bu yıl online kayıtları 192’ ye ulaşan yarışın startı 189 sporcu ile oldu. Hatırlayacağınız gibi ilk kez koşulduğu sene olan 2012’ de 112 sporcunun start aldığı yarışta 2013 yılında 149 sporcu start almıştı. Taşucu’ nda en yüksek katılım sayısı genç erkeklerde oldu. Genç erkeklerde 37 sporcu start alırken, yıldız erkeklerde 27 sporcu +40 yaşta 18 sporcu oldu. Bisiklet ve koşu etapları mesafelerinde farklılık olmazken, yüzme etabı gps ölçümlerinde yaklaşık 200m kadar fazla olduğu görüldü.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-36

 

Taşucu Triatlonu’ nda, Ali Rıza Bilal, Göksen Çınar, Selçuk Bertan, Emre Tacir, Aytuğ Akar, Bahar Saygılı, Göksu Tugay, Nazlı Tolganaş, Dilek Baytan, Pınar Çalışkan, Tarcan Kiper, Selçuk Yavuz gibi ülkemizi yurtdışında Ironman ve Ironman 70.3 yarışlarında temsil etmiş olan tecrübeli triatletlerin katılımının yanı sıra Mikail Berlizev adlı Rus triatlet de Taşucu Triatlonu’ nda start aldı.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-44

 

Yarıştan bir gün önce esen sert lodos denizi dalgalandırmış olsa da yarış sabahı daha durgun bir hava vardı. Öğlene doğru başlayan lodos günün ilerleyen saatlerinde hızını gittikçe arttırdı. Diğer yandan gökyüzü zaman zaman hafif bulutlansa da ve 26 derece civarındaki hava sıcaklığı sporcular için ideal bir yarış atmosferi yarattı. Sabah erken start alan yıldız ve yaş grupları sporcuları rüzgardan az da olsa etkilenirken, genç ve elit sporcular rüzgardan çok daha fazla oranda etkilendiler.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-12

 

Yarış parkuru oldukça iyi izole edildiği için yarışlarda, araç ve yaya açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Koşu etabında parkurun yarısında sporcular sağdan koşarken değişim alanından sonraki kısmında akışının sola geçmesi sebebiyle geçiş bölgesinde bazı sporcular, hafif çarpışmalar yaşadılar. Birkaç sporcu da bisiklet etabında bisikletten düşerek hafif şekilde yaralandıkları görüldü.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-141

 

Taşucu’ nda yarışan yaş grupları ve elit sporcular olimpik mesafede mücadele ederken, gençler kategorisi sprint, yıldızlar ise süper sprint mesafede yarıştı.Yarışların zaman ölçümü departiming tarafında çipli sistemle yapılırken diğer yandan da hakemler tarafından manuel olarak da tutuldu.

Taşucu-Triatlonu-2014-10

Geçtiğimiz yıllarda yarış organizasyonlarının çıtasını yükselten Melih Işıkçı ardından, Alp İşkin’ nin de 2014 yılında gerçekleşecek organizasyonların çıtasını biraz daha ileriye taşıma çabası gözlerden kaçmadı. Organizasyon tarafından sporcular için yaptırılan pamuklu tişörtlerin yanı sıra finiş alanında bu yıl yapılan değişiklik ile rahatlama sağlanmış oldu. Ayrıca finiş bölgesinde ayrılan dinlenme bölgesi ve ikram edilen su, meyve ve enerji içeceği sporcular için oldukça memnuniyet verici oldu.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-37

 

İlk Üçler

16 sporcunun start aldığı 12 sporcunun finiş görebildiği elit erkekler kategorisinde Ali Atlan ve Ali Mutlu’ nun çekişmesi tüm yarış boyunca sürdü. Atlan, koşu etabındaki müthiş temposu ile yarışın sonucunu belirlemiş oldu. Yarışın favorileri arasında gösterilen Ali Atlan çizgiyi ilk geçen sporcu olurken onun iki dakika ardından gelen Ali Mutlu ikinci sırada, tecrübeli triatlet Nuri Acar ise yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-31

 

Altı triatletin start aldığı beşinin finiş gördüğü elit kadınlar kategorisinde de benzer şekilde çok çekişmeli geçti. Yarışın yüzme ve bisiklet etabı boyunca Ece Bakıcı, Ceren Orhanlı, İpek Öztosun, birbirinden hiç ayrılmadı. Koşu etabında Bakıcı rakipleri ile arasını az da olsa açarak birinciliği garantiledi. Bakıcı’ nın yaklaşık bir dakika arkasından Ceren Orhanlı gelirken onun da yaklaşık 20 saniye arkasından İpek Öztosun geldi.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-32

 

37 start ile en kalabalık kategoriyi oluşturan genç erkeklerde 36 sporcu bitiş çizgisini geçti. Yarış, başından sonuna kadar Kutluhan Konuk ve Caner Algün’ ünün kıyasıya çekişmesi ile geçti. Finişe sprint atarak giren iki sporcudan Kutluhan Konuk göğüs farkı ile birinci olurken rakibi ile aynı zamanı paylaşan Caner Algün ikinci, onların yaklaşık bir dakika ardında gelen Erol Can Yaraş ise üçüncü oldu.

Taşucu-Triatlonu-2014-17

Yedi triatletin start aldığı genç kızlar kategorisinde altı triatlet finişe ulaştı. Yağmur Aydoğan, uzun süren sakatlık döneminden sonra katıldığı ilk yarışta birinci oldu. Aydoğan en yakın rakibi Sinem Özdil’ in yaklaşık bir buçuk dakika önünde finişe geldi. İkinci sırada yarışı tamamlayan Özdil’ in bir dakika ardından da Yelbesu Büyükzöngür geldi.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-19

 

27 sporcunun start aldığı yıldız erkekler kategorisinde 26 sporcu finiş gördü. En kalabalık ikinci kategori olan yıldız erkeklerde Hüseyin Hallaç çizgiyi ilk geçen sporcu olurken 30’ ar saniye arayla Berkay Ercan ve Emre Erdik kürsüyü paylaştılar. Bu kategoride ilk kez yarışan ve yarışan Organizasyon Kurulu Başkanı Alp İşkin’ in çocukları olan Andrew Mert İşkin ev Stephen Berk İşkin ise yedinci ve dokuzuncu sırada yarışı tamamladılar.

 

Taşucu-Triatlonu-2014-40

 

12 sporcunun start aldığı birinin diskalifiye olduğu yıldız kızlarda Ezgi Sevcan Ustabaş birinci olurken, yarışı ikinci sırada tamamlayan Görkem Sıla Korkmaz’ ın iki saniye ardından gelen, İlayda Çağın Çınar ise üçüncü oldu.

Taşucu-Triatlonu-2014-2

Taşucu-Triatlonu-2014-3

Taşucu-Triatlonu-2014-8

Taşucu-Triatlonu-2014-9

Taşucu-Triatlonu-2014-22 

Taşucu-Triatlonu-2014-38

Taşucu-Triatlonu-2014-39

Taşucu-Triatlonu-2014-23

Taşucu-Triatlonu-2014-27

Taşucu-Triatlonu-2014-30

 

Yarışma sonuçları için buraya tıklayınız.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın