Sporda Isınma (Warm up) Meselesi

19/01/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

 

 

Her sporcunun derdidir spor yaparken belli bir konfor aralığı içinde vücudunu sıcak hissetmek. Bu yazımızda kış sporculuğunda önemli bir konu olan konforlu biçimde sıcak kalabilmenin yollarını paylaşıyoruz. Yazımız genel sporu kapsamakla beraber daha ziyade koşu sporu için düşünülmelidir.

 

1) Doğru Giyinin

 


 

Ancak bunda aşırıya kaçmayın. Birazdan dışarıda antrenman yaparken vücut ısınız yükseceleğinden termometrenin gösterdiğinden 5 derece daha sıcakmış gibi giyinerek çıkın. Her halükarda az ya da çok terleyeceğiniz için polipropilen gibi nemi aktarıp teri atan kumaşları tercih ederek vücudunuzu mümkün olduğunca kuru tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

 

2) Kendinizi Fırtınadan Koruyun

 

35 km hızla esen bir rüzgar, 0 derecede tahammül edebileceğiniz sıcaklığı -8 derecedeki üşüme testine çevirebilir. Rüzgarlı ve soğuk günlerde rüzgar geçirmeyen bir dış katman giyin, antrenmanın başında rüzgara karşı koşup son bölümünde rüzgarı arkanıza alacağınız yönde koşun.3) Kaslarınızı Hazırlayın

 

10 dakikalık çok yavaş koşu, dinamik esnetme veya hatta birkaç tekrarlı sıçrama nabzınızı ve vücut ısınızı artıracak, bacaklarınıza oksijen pompalayarak vücudunuzu koşuya hazırlayacaktır.

 

Daha Uzun Isınma Daha Faydalıdır…

GERÇEK Mİ, SÖYLENTİ Mİ?

 

Eğer kısa ve tadında yaparsanız Isınma değerlidir. Araştırmalar, 15 dakikadan uzun süre yaptığınız ısınmaların koşunuzu daha yorucu kıldığını ve koşularınıza gölge düşürdüğünü göstermiştir.

 

Koşucu Analizi – Dondurucu soğuklarda ne yapıyorsunuz? (4190 kişiye sorulmuş ankettir)

 

Normal programına aynen devam edenlerin oranı % 48

Koşu bandına geçenlerin oranı % 18

Gün ortasında koşanların oranı % 17

Yaşadığı yerde o kadar soğuk olmayanların oranı % 14

Başka bir antrenman (cross training) yapanların oranı % 2

O günü dinlenme günü olarak atayanların oranı % 2

 

Ek Bilgi : İdeal bir şekilde ısınma gerçekleştirirken dinlemeniz gereken müziğin ritmi dakikada 135 bpm olmalıdır.

 

BESLENME

 

Soğuk havalarda yapacağınız koşuların ardından yiyeceğiniz yemekler, dumanı üzerinde tüten sıcaklıkta olmalıdır. Böylece kan akışınız hızlanır ve toparlanma süreciniz erken başlar. Baharatlı yemekler de kan dolaşımınızı hızlandırıp sizi sıcak tutacaktır. Ayrıca duşunuzun normalden biraz daha sıcak olması da dışarıda aldığınız soğuğun üzerine hoş bir his katacaktır.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın