Sezonun İlk Triatlon Yarışına Hazırlanmak

27/03/2012  //     //  Triatlon - Ironman

 

Triatlon yarışlarına katılan birçok sporcu, her sonbaharda yarış sezonu kapattıktan bir süre sonra yarışlarda kullandığı bisikletini ve ekipmanlarını da rafa kaldırır.  Bazı sporcular havaların soğuması ile birlikte bisiklet binmeyi bırakıp, bisikletlerini ev ya da bir depo köşesinde unuturken, bazıları da kışı boş geçirmemek adına trainer ya da roller’ ın üstüne yerleştirip antrenmanlarına devam eder.

Diğer taraftan, kaskların üstünde geçtiğimiz yıldan kalma yarışma numaraları dururken, spd ayakkabılar da oldukları yerde kurumuş ve tozlu bir şekilde uykudadır. Yarışta kullanılan boneler bir kenarda kuruyup yapışmış ve deforme olmuş, yüzme gözlüğünün camı çizilmiş, lastiği yıpranmış, triatlon mayosunun dikiş ipleri atmış, mayo üstü yazıları kabarmış, antrenmanda giyilen koşu ayakkabıları da eskimiştir. Üstelik tüm bunların ilave olarak sporcu lisanslarının vizesi eskimiş ve geçersizleşmiştir.

 

 

İşte bu yazımızda, sezonun ilk yarışına 3 hafta kala yapmanız gereken son ve önemli bazı hazırlıklardan bahsedeceğiz. Özellikle tavsiyelerimizin ilk kez bir triatlon yarışına katılmayı düşünenlere ışık tutacağını düşünüyorum.

İlk bakışta yukarıda saydıklarımızın çok zor işler olmadığını ve çok kısa zamanda halledilebileceğini düşünebilirsiniz fakat, yarışa birkaç gün kala kas ve sinir sisteminizi dinlendirerek rahat bir şekilde konsantre olmanız gereken yarış haftasında, bütün bu eksiklerle uğraşmak sizi gereksiz yere yorabilir. Bu yüzden bu yazıyı okuduktan sonra ilk iş olarak aşağıdaki tavsiye edilen hazırlıkları yapmaya başlamalısınız.

Lisans ve Vize

Öncelikle sporcu için önem sırası olarak ilk sırada yer alması gereken konunun lisans ve 2012 yılı vizesi olduğunu söyleyelim. Daha önce lisans çıkartmamış olan sporcular ilk iş olarak bulundukları ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ ne, nüfus, sağlık raporu ve iki fotoğrafla giderek başvurularını yapmalı. Geçtiğimiz yıldan lisansı bulunan sporcular ise 2012 yılı vizelerini yaptırmış olmaları şart. Aksi takdirde yarışlara katılamazlar.

 

 

 

Bisiklet Bakımı

İster kış boyunca kullanmış olun ister bir köşede baharın gelişini beklemiş olsun, bisikletinizin bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her şeyden önce yarıştaki emniyet ve güvenliğiniz ve de ardından başarı için bisiklet bakımınızı yaptırmanız şart. Fren, vites, jant tel ayarlarının yanından yürüyen aksamının yağlanma ve bakımı dışında eskimiş sele, fren pabucu, pedal vb. malzemeleri gözden geçirmelisiniz. Yarış öncesi veya yarış esnasında istenmeyen mekanik sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız bisikletinize bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. Janta sürten fren pabuçları vb. küçük arızaların derecenizi olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın. Ayarları iyi yapılmış bir bisiklete binmek kadar keyifli bir şey yoktur. Tam tersine ayarsız bir bisikletle yarışmak kadar da sıkıntı verici bir şey olamaz.

 

 

 

Triatlon Mayosu ve Bakımı

Öncelikle bir triatlon mayonuz yoksa bir mayo edinin. Triatlon mayosu sizin değişim alanında vakit kaybetmenize engel olacak unsurlardan biri. Mayonuzun üstünde bulunması gereken logo, soyisim ve benzeri baskılar için dijital baskı yapan kırtasiyelere başvurun. Örnek olarak; İzmir- Pasaport’ ta bulunan Can Fotokopi, istediğiniz dijital baskıyı yapmakla kalmıyor portofolyosunda “Türkiye Triatlon Federasyonu” gibi logoları da bulunduruyor. Eğer bir triatlon mayonuz varsa, mayonuzun tüm gövde ve dikişlerini gözden geçirin. Ufak tefek sökükler için dikiş bilen birinden yardım alın. Eğer ciddi bir onarıma ihtiyaç varsa mayo onarımı yapan bir terziye götürün ya da yenisi tedarik edin.

 

İsim ve uyruğunu belirten yazı silinmiş bir sporcu

 

Bone, Yüzme Gözlüğü

Bu yıl da geçtiğimiz yılda olduğu gibi triatletler, yarışlada kendi bonelerini kullanacaklar. Aksi takdirde federasyonun yayınladığı talimatnameye göre yarışa katılmaları mümkün olmayacak. Yıpranmış eski bonenizin yarışa başlamadan az önce giyerken yırtılarak size sürpriz yapma ihtimaline karşın yanınıza yedek bir bone alın. Yüzme gözlüğünüzün de havuz kloru ve deniz tuzu yüzünden lastikleri yıpranmış olabilir. Yıpranmış lastiği olan ve camları çizilmiş gözlüklerle yarışa girmeyin. Yeni bir gözlük alın fakat bu yeni gözlüğü yarıştan önceki günlerdeki antrenmanda kullanarak alıştırma yapın.

 

Suyu azami bir biçimde yarmak için gözlüğünü bonesinin içine abartılı bir şekilde yerleştirmiş sporcu

 

Spd Ayakkabı, Kask, Bisiklet Gözlüğü

Bisiklet ayakkabınızı uzun zamandır kullanmadıysanız içine hafif bir nemli bez koyup bir gece boyunca bekletin. Böylece ilk antrenman ya da yarışta kullanım esansında ayağınızı rahatsız etmeyecektir. Yarış esnasında bisikletinize daha seri bir şekilde binmek ve gurubu kaçırmamak için Spd’ lerinizi pedala takılı vaziyete getirip para lastiğiyle kadroya tutturmanız gerekir. Elbette bu uygulamayı yapabilmek için oldukça tecrübeli olmak şart. Eğer tecrübeli değilseniz bunu denemeyin bile. Diğer yandan bunu yapmayı isteyenler yanında birkaç adet para lastiği bulundurmalı. Kaskınızın bağlantılarının ayarlarını yapın. Eğer kask üstünde geçtiğimiz yıldan eski numaranızın etiketleri halen duruyorsa, suya batırılmış biz bez ya da havlu ile temizleyin. Yarış esnasında gözlerinizi toz, ışık vb olumsuzluklardan korumak için bisiklet gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın.

Bisikletine atlayarak binen tecrübeli bir sporcu

 

Koşu Ayakkabısı

Koşu ayakkabısı kuşonları, markadan markaya değişmek kaydıyla yaklaşık 700km kadar ayak tabanınızı destekleme işlevini yerine getirebilmekte. Eğer ayakkabınızın limitlerinde daha fazla kilometre yaptığını düşünüyorsanız, kendinize yeni koşu ayakkabısı alın ama sakın ola ki yeni ayakkabınızı ilk kez yarış günü giymeyin. Yarıştan önceki günlerde, hem antrenmanda hem de yürüyüşte kullanın ki, ayağınız ayakkabıya uyum sağlasın ve yarış günü sizi üzmesin.

 

Ayakları yara içinde kalmış bir sporcu

 

Yedek İç Lastik, Pompa, Alyan Takımı vb.

Yola çıkmadan çantanızı hazırlarken, gittiğiniz yerde istediğiniz anda bulamayacağınız basit ama hayati tamir takım ve ekipmanlarını koymayı ihmal etmeyin. Örnek olarak; yedek iç lastik, pompa, lastik değiştirmek için iki küçük plastik levye, alyan takımı, küçük bir pense, küçük bir çakı, birkaç plastik kelepçe.

 

 

 

Enerji Jeli ve İçecekleri

Normal şartlarda sprint veya olimpik triatlonlarında gerek duyulmayan bu türden enerji verici ergojeniklere ihtiyaç duyuyorsanız ihtiyaten yanınıza bir iki tane almanızda bir zarar yok. Fakat almış olduğunuz enerji jellerini daha önce antrenmanlarda çok kereler kullanmış olmalısınız. Yoksa yarış günü sindirim sistemi ile ilgili sürprizler yaşamanız işten bile değil. Diğer yandan, her ihtimale karşı daha önceden kullanmış olduğunuz işe yarar bir ağrı kesiciyi de yanınıza almakta fayda var.

 

 

Tüm bu hazırlıklara başlamadan önce yarış için kendinize özel ihtiyaç listenizi oluşturun ve yapmanız gereken işleri bitirdikçe listenin yanına yapıldı işareti “check mark”  koyun. Eğer tüm hazırlıklarınızı bitirdiyseniz, sezonun ilk yarışı olan “Taşucu Triatlonu” na gitmeye hazırsınız. Herkese kazasız belasız bir yarış sezonu diliyoruz.

 

Fotoğraflar: Uluslararası Alanya Triatlonu 2011

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın