Rakamlarla 2012 de Türkiye’ de Triatlon

01/01/2013  //     //  Triatlon - Ironman

 

Aslında bundan bir süre önce 2012 faaliyet takviminde yer alan ve yılın son yarışı olan Cumhuriyet Kupası Yarı Mesafe Demir Adam yarışı sonrası 2012 yılının genel değerlendirmesini sitemizde yapmıştık. 

 

Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan triatlon sporu için bu türden pek fazla istatistiksel çalışma ya da kaynak olmaması ve ileride yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından bazı sayısal değerlendirmelerin yapılmasında yarar olacağını inanıyorum. Bu yüzden 2013′ ün ilk gününde geriye dönüp 2012 yılında gerçekleşen yarışların sayısal olarak ne anlam ifade ettiğine bir bakmakta fayda var.

 

Yaptığımız ilk genel değerlendirmenin ana başlıklarını hatırlayacak olursak; 2012 Triatlon Federasyonu’ nun İlk’ lerin yılı olma özelliğini taşıyordu. Bu yıl ülkemizde, 2 ITU Avrupa Kupası, 1 ITU Premium Avrupa Kupası, 1 Balkan Şampiyonası gerçekleşirilirken, 6’ sı puanlı, 4’ ü puansız yarışın yanında 2 Halk Triatlonu, 1 Bayrak Triatlon yarışı, 1 Üniversiteler Arası Şampiyona ve sezon sonunda da 1 yarı mesafe Demir Adam yarışı koşuldu. 

 

Oldukça yoğun geçen sezonda biri doğal afet biri de yerel yönetimin iptal kararı sebebiyle iki puansız yarış iptal olurken, sezonun tek eksiği bu yıl ki takvimde duatlon yarışlarının yer almamış olması oldu. 

 

Ülkemizde triatlon sporu adına oldukça önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olan 2012 yılında değişen kategorizasyon sebebiyle yaş gruplarında yarışan kadın ve erkek sporcu sayısı elitler kategorisinin hayli üstüne çıktı. Bu yıl ki değişikliğe bağlı olarak yarışlara katılan elit sporcu sayısında azalma görülürken, buna karşın yaş gruplarında yarışan sporcu sayısında artış kaçınılmaz oldu. Elit kategoride yarışan sporcuların, tur yemesi halinden yarıştan elenmesi kuralı, katıldığı yarışı bitirmeyi arzu eden birçok sporcuyu yaş grupları kategorisinde yarışmaya yönlendirmesine sebep olduğu söylenebilir.

 

Bu yıl gerçekleşen ulusal yarışlara kayıt yaptıran sporcu sayısının ortalaması 105’ i buluyor. Kayıt yaptırmasına rağmen çeşitli nedenlerden ötürü ortalama 12 sporcu start almazken, ortalama 94 sporcu start almış. Start alan 94 sporcunu ortalama 7’ si çeşitli teknik sorunlar yüzünden yarışı terk etmek zorunda kalırken, her yarışta ortalama 1 sporcu diskalifiye olmuş. Bu yıl koşulan ulusal yarışlardaki tüm kategorilerde yarışlara katılan ortalama takım puanı toplayan kulüp sayısı ise ortalama 4′ de kalmış.  

 

 En çok sayıda elit sporcu katılımın yaşandığı Eğirdir ve Erdek Triatlon yarışlarındaki elit sporcu sayısının toplamı 21’i geçmezken, yaş gruplarındaki katılımcı sayısı, elitlerin 3 katından fazlaydı. Diğer yandan bu yarışlara katılan elit kadın sporcu sayısı azami 6’ da kalırken, elit erkek sporcu sayısının ise 15 de kaldığı görüldü. Bu çerçeveden bakıldığı zaman 2016 olimpiyatlarına gitmeyi hedefleyen 75 milyonluk bir ülke için elit sporcu sayısının oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Diğer yandan  “Elitler” ve “Yaş Grupları” diye kategorilerin ayrılmış olması, en az üç kişiden oluşarak takım puanı toplayan birçok triatlon kulübü sporcularının farklı kategorilerde yarışması sebebiyle takım puanı için yeter sayıda sporcuyu bir araya getiremedi ve bu yıl takımlar klasmanında çok az sayıda kulüp “Takım” puanı alabildi.

 

En çoktan en aza doğru yaş gruplarındaki ortalama katılımcı sayısı grafiği

 

Gençler kategorisinde ise yarış başına katılımcı erkek sporcu sayısının ortalama 25, genç kız sporcu sayısının ise erkek ortalamasının yarısında kaldığı görülmesine rağmen bu sayıların elit sporcu sayısının oldukça üstünde olmasının ümit verici olduğu söylenebilir.

 

Bu yıl yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi uygulamaya konulan “Yaş Grupları” kategorisi, amatör katılımcılar tarafından hayli rağbet gördü. Ülkemizde triatlon sporunun tanıtımı ve yaygınlaşmasında rol oynamaya aday olan “Yaş Grupları” kategorisinde tıpkı dünyadaki örneklerinde olduğu gibi 30-39 yaş aralığında en çok sayıda erkek sporcu katılımının ardından, 20-29 yaş ile 40-49 yaş grubundaki erkek katılımcılarının sayısının başa baş gittiği görüldü. Bu yılki yarışlarda yaş gruplarında yarışan kadın sporcu sayısı çoğu zaman bir elin parmaklarını geçmezken +50 yaş grubunda hiçbir kadın katılımcı olmaması hayli üzücüydü. Yaş gruplarında yarışan kadın katılımcı sayısının en çok 23 sporcuyu bulduğu tek yarış ise İstanbul Triatlonu yarışı oldu. Ardından 16 katılımcı ile Yalova Triatlonu ikinci sırayı alırken, 15 katılımcı ile Kuşadası Triatlonu üçüncü sırayı aldı.

 

+

 

En Çoktan En aza Katılım Sırasıyla Ulusal Triatlon Yarışlarının Analizi

 

En çok tan en aza doğru katılımcı  sayısına göre sıralanmış ulusal triatlon yarışları

 

Bu yıl en çok katılımın olduğu yarış İstanbul Triatlonu oldu. 234 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışta 60 sporcu çeşitli nedenlerden ötürü start almadı ve sadece 174 sporcu yarıştı. Puansız olarak koşulan İstanbul Triatlonu, puanlı koşulan Yalova Triatlonu’ ndan az farkla daha fazla ilgi görmesinin sebebi, ülkemizde en çok sayıda Demir Adam ve triatletin İstanbul’ da ikamet etmesi ve kendi illerinde gerçekleşen bir yarışı kaçırmamak istemelerinden kaynaklandığı söylenebilir. 

 

İstanbul Triatlonu katılımcı dağılım grafiği

 

İkinci sırada yer alan Yalova Triatlonu’ na ise 199 sporcu kayıt yaptırmasına rağmen 27 sporcu çeşitli nedenlerden ötürü start almadığı için 172 sporcu yarışlara katıldı. İstanbul’ a yakınlığı ve sevilen bir sayfiye yeri olması sebebiyle son üç yıldır oldukça ilgi gören ve sprint mesafe koşulan Yalova Triatlonu’ nun önümüzdeki yıllarda çok daha fazla katılımcıyı ağırlaması mümkün görünüyor.

 

Yalova Triatlonu katılımcı dağılım grafiği 

 

Üçüncü sırada en çok katılımcının yer aldığı yarış ise sezonun son ev en önemli puanlı yarışı olan Türkiye Şampiyonası Kuşadası Triatlonu yarışı oldu. Katılmayan sporcuların Türkiye Şampiyonası sıralamasından puan alamadığı Kuşadası Triatlonu, puan açısından çok değerli ve şampiyona sıralaması için belirleyici bir yarış olmasına rağmen toplam kayıt yaptıran 190 sporcuya rağmen 23’ ü çeşitli nedenlerden ötürü start almadı ve yalnızca 167 sporcu yarışlarda yer aldı. Şampiyonayı belirleyen bir yarış olmasına rağmen katılımcı sayısının arzu edilenin altında kalmasını açıklayan en belirgin düşünce en az 30 kadar tecrübeli Türk Demir Adam’ ın yurt içindeki puanlı yarışlardan ziyade yurtdışındaki Ironman yarışlarına odaklanmış olması söylenebilir.

 

Kuşadası Triatlonu katılımcı dağılım grafiği

 

138 sporcu katılımı ile dördüncü sırayı puanlı ve olimpik bir triatlon yarışı olan Erdek Triatlonu alırken, Beşinci sırayı 133 katılımcının yer aldığı puanlı ve olimpik bir yarış olan Eğirdir Triatlonu aldı. Her iki yarışında zorlu bir parkuru ve olmasına rağmen birçok sprint ve kolay yarıştan daha çok katılımın olması sporcuların puanlı olimpik yarışlara daha fazla ilgi gösterdiği açık bir göstergesi olduğu düşünülebilir. 

 

Eğirdir Triatlonu katılımcı dağılım grafiği

 

101 sporcu ile altıncı sırada yer alan puanlı Taşucu Triatlonu ise sezonun ilk puanlı olimpik yarışıydı. Batıdaki birçok ile hayli uzak olmasına rağmen ilgi gördüğü söylenebilir. Ardında gelen ve puansız koşulan Antalya Triatlonu ise 99 katılımcı ile yedinci sırada yer aldı. Ulaşım ve konaklama kolaylığının yanında oldukça kolay ve temiz bir parkuru olan Antalya Triatlonu puansız olması sebebiyle istenilen ilgiyi görmekten oldukça uzak kaldı.

 

Eğirdir Triatlonu katılımcı dağılım grafiği

 

96 katılımcı ile sekizinci sırada yer alan ulaşım ve konaklama imkanları daha kolay olan puanlı Kütahya Triatlonu ise aynı tarihlerde Bozcaada Yarı Maratonu sebebiyle maalesef istenilen ilgiyi pek fazla göremeyene yarışlardan biri oldu.

 

Taşucu Triatlonu katılımcı dağılım grafiği

 

Listenin dokuzuncu sırasında yer alan yarış ise 69 katılımcı ile Antalya’ da koşulan Cumhuriyet Kupası Yarı Mesafe Demir Adam yarışı oldu. Ülkemizde ilk kez gerçekleşen ve çok daha fazla ilgiyi hak eden Cumhuriyet Kupası, katılımcılarına yol ve konaklama bedellerini ödeyerek cazibeyi arttırmayı amaçlasa da katılımcı sayısının 100’ ün oldukça altında kaldığı görüldü. Bu yıl ikinci kez Kıbrıs’ ta koşulan ve Kasım Şakası Orta Mesafe Triatlon yarışının Cumhuriyet Kupası ile arasında iki hafta gibi kısa bir süre olması önemli bir olumsuz etken olmasının yanında, Kasım Şakası’ nın Eylül ayında elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz çok değerli Kemal Merkit’ in anısına gerçekleştirilmesi, birçok önemli Türk Demir Adam’ ın Kıbrıs’ daki yarışı tercih etmesine yol açtı.

 

 

Listenin onuncu sırasında ise puansız Konya Triatlonu Bayrak Yarışı 68 katılımcı ile yer alırken, 27 Temmuz’ da koşulan Çeşme Triatlonu Ramazana ayının en sıcak günlerine denk gelmesine rağmen halka açık kısmına 51, yaş grupları kısmına da 49 katılımcı katılırken, sıralamada Çeşme Halk Triatlonu 11 inci, puansız Çeşme Triatlonu ise 12 inci sırada yer aldı.

 

Özel bir yarış olan Tatvan Triatlonu, 43 sporcu ile fazla ilgi görmediği için 13 üncü sırada yer alırken, sadece üniversitede okuyan sporculara açık olan Üniversiteler Arası Triatlon Şampiyonası ise hali hazırda eğitimine devam eden 38 triatlet arasında gerçekleşti ve 14 üncü sırada yer alan yarış oldu. Sonucu sırada ise tanıtımı ve duyurusu çok fazla yapılmamış olan Antalya Triatlonu ile aynı gün koşulan Antalya Halk Triatlonu Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’ in katılımına rağmen12 kişinin katıldığı çok zayıf kalan bir yarışma oldu.

 

Grafikleri daha detaylı incelemek için üstüne tıklayın


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın