Nisan Şakası Kupaları Nikolay Yaroshenko ve İpek Onaran’ ın oldu

07/05/2014  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

Nisan Şakası 2014 (1)

 

Geçtiğimiz Nisan ayının son haftasında Nisan Şakası Orta Mesafe Triatlonu dördüncü kez koşuldu. Kuzey Kıbrıs’ ta İlk olarak 2011 yılında gerçekleştirilen Orta Mesafe Triatlon yarışı, Kasım ayında düzenlendiği için 2011 ve 2012 yılında Kasım Şakası Orta Mesafe Triatlon yarışı adı ile kayıtlara geçmişti. 2013 yılından itibaren Nisan ayının son pazarı yapılması kararlaştırılan Nisan Şakası Orta Mesafe Triatlonu’ nun 2014 yarışı geçtiğimiz günlerde koşuldu.

Kaplıca Koyunda başlayan yüzme parkuru, sert yokuşlu bisiklet parkuru, manzaralı ve sıcak havası ile bilinen nam-ı değer zorlu koşu parkuru ile şaka niteliğindeki Nisan Şakası Orta Mesafe Triatlonu parkurunda yarışmak için bu yıl 55 Bay, 6 Bayan ve 13 Takım olmak üzere toplam 61 bireysel ve 39 bayrak takımı sporcusu start aldı.

 

Nisan Şakası 2014 (2)
Bu yıl yüzme etabında deniz çok hafif dalgalı olmasına rağmen sporculara sıkıntı yaşatmadı. Bisiklet parkurunda ise rüzgarın olumsuz bir etki yapmadığı yarışta, sporcular Nisan ayında oldukça yarışa uygun bir havada bisiklet çevirdiler. Günün ilerleyen saatlerinde artan hava sıcaklığı, koşuya geçen sporculara varlığını hissettirse de atletler, yarışı sorunsuz bir şekilde tamamladılar.

 

Yarış sabahı, Türkiye ve İngiltere başta olmak üzere Almanya, Slovakya, Fransa, Romanya ve Danimarka gibi çeşitli ülkelerden gelen sporcular start çizgisinde yerlerini aldılar. Geçtiğimiz üç yarışta derecelerin sürekli geliştiği Nisan Şakası Triatlonu’nun ilk düzenlendiği 2011 yılında Zülfü Karabulut 04:47:19 ile, Kemal Merkit Anısı’na düzenlenen 2012 yılında Marian Constantin 04:44:10 ile ve 2013 yılında yine Marian Constantin 04:36:09 ile yarışma’yı lider tamamlamışlardı. Bu yıl da gelenek bozulmadı ve tüm parkurlarda tüm zamanlar geliştirildi.

Dikkat çeken konulardan biri, yarışmanın bisiklet parkurunu ilk on içerisinde tamamlayan son iki yılın şampiyonu Marian Constantin’in, transition alanına girmeyip, yarışı sağlık nedenleri ile bırakması oldu. Bisiklet parkurunda yaşanan bir diğer olayda ise yarışmayı ilk on içerisinde sürdüren Fırat Dizman drafting kurallarını ihlal etmesi sonucu aldığı uyarı cezasının ardından yarışı bıraktı ve klasman sıralamasına alınmadı. Drafting konusuna ek özen gösteren MHK, Justin Hunt ve bayrak takımı klasmanında üçüncü sırayı alan Aspava B bayrak takımı bisikletçisi Güral Çelik ‘e karşılıklı draft sınırı ihlalinden ötürü dört dakikalık bekletme cezası uyguladı. Her iki sporcu da yarışı memnun ve başarılı bir şekilde tamamladılar.

Kadınlar klasmanının geçtiğimiz iki yılın şampiyonu Carmen Macheriatou, sezon başı yaşadığı sakatlıktan yeni kurtularak, yarışmada Tüfekçispor Kadın Bayrak Takımı’ nda yüzme ve bisiklet parkurlarında yerini aldı. Macheriatou, kendisine ait bayan bisiklet parkuru en iyi derecesini 02:38:51’e çekti ve 03:11:06’da bayrağı takım arkadaşı İmer Güvener’e teslim etti. Kadınlarda Öne çıkan bir isim vardı ki koşu parkurundaki performansı ile tüm sporcuların takdirini topladı. İpek Onaran koşu parkurunu 01:37:06 gibi zorlu bir derece ile geçerken, toplamda ise 05:22:38’lik bitiş çizgisine ulaştı. Onaran, baştan sona önde götürdüğü yarışta, Macheriatou’ ya ait kadınlar parkur rekorunu üç dakika geliştirerek tamamladı. İpek’in ardından, Emine Uluçay, 06:12:00 ile ikinci ve Nireas Triatlon Takımı’ ndan Andri Poyiatzi 06:38:33 ile üçüncü oldu.

 

Nisan Şakası 2014 (3)
Yarışmayı, favori olarak gösterilen, Rusya’nın Champion System takımından, 2012 ve 2013 ITU Uzun Mesafe Dünya Şampiyonu triatlet Nikolay Yaroshenko, şimidye kadarki en iyi parkur zamanını elde ederek 04:10:17 ile lider tamamladı. Nikolay Yaroshenko’yu takiben vatandaşı Ruslan Terekhov, Duygun Yurteri’ ye ait koşu parkur rekorunu 01:25:06’ya çekerek toplamda 04:21:36’lık derecesi ile yarışmayı ikinci sırada tamamladı. Terekhov’un yaklaşık üç dakika ardından gelen Gloria Sports Arena’dan Francky Favre de 04:25:02′ lük zamanı ile genel klasman üçüncülüğüne razı oldu.

Yarışa ODTÜ takımında katılan Çağlar İbrahim Taş 2012 yılında 05:07:35 ile tamamladığı yarışmayı, bu yıl 04:57:24 ile tamamlayarak genel klasman dördüncüsü oldu. Nisan Şakası Triatlonu yarışına her yıl katılan ve ilk sıraları zorlayan Duygun Yurteri 2013 yılında 04:53:16 ile dördüncü bitirdiği yarışmayı, bu yıl 05:05:55′ lik zamanla beşinci sırada tamamladı. Yurterinin ardından sırası ile Ironman’ler Oğuz Omur ve Göksen Çınar altı ve yedinci sırada, onları takiben iyi bir koşu parkuru derecesi elde eden Fatih Buzgan yarışmayı 8. sırada bitirdi. Tüfekçispor’u temsilen Ironman Cem Dağdelen, bu yıl 05:17:31 ile genel klasman’da dokuzuncu sırayı alırken, Kuzey Kıbrıs’tan katılan sporcular arasında en iyi dereceyi elde eden triatlet oldu. Marmara Spor Kulübünü temsil eden Özgür Aksaman geçen yıl 05:44:30 ile onuncu sırada genel klasmanı tamamlamıştı. Bu yıl da başarılı bir yarışma geçireren Aksaman, 05:20:56 ile ilk onda kendisine yer buldu. Geçtiğimiz yılı ilk on içerisinde tamamlayan Ingiliz sporcu Justin Hunt, bu yıl derecesini 05:27:00’a çekmesine rağmen kendine ilk onda yer bulamadı.

 

Nisan Şakası 2014 (4)
Yarışma parkur derecelerinin her yıl geliştirildiği Nisan Şakası Triatlonu’ nda, Kuzey Kıbrıs Göçmenköy Spor Kulubünü temsil eden Derya Deniz de derecesini geliştiren sporcular arasında. Deniz, yarışmayı 07:32:43 ile tamamlamasına rağmen yarışma klasmanına giremedi. Parkur’un bir diğer vazgeçilmez isimlerinden Kıvanç Galip Over yarışmayı tamamlamasına rağmen 07:30:00′ lik cut off süresi içerisinde finiş çizgisini geçemedi.

Bayrak takımı yarışmasında liderliğe ambargo koyan Tüfekçi Spor A takımı yine finiş çizgisini geçen ilk takım oldu, Berkay, Enver ve Kemal’den oluşan takım, 04:34:51 ile takımlar klasmanında şimdiye kadar elde edilen en iyi dereceyi yaptılar. Kuzey Kıbrıs’ın Aspavaspor 1 takımı yarışmayı ikinci tamamlarken, Aspavaspor 3 takımı da Tüfekçi Kadınlar Takımı’ nın 34 saniye önünde finiş çizgisini geçerek üçüncü oldu.

 

2014 sezonu ile birlikte yeni göreve gelen Federasyon Başkanı Fatin Zorlu Ramiz ‘in Nisan Şakası ile ilgili görüşleri şöyle; ”Parkurdan dolayı biz bu yarışa “Nisan Şakası” diyoruz. Gerçekten de Kaplıca parkuru şaka gibi… Bisiklet ve koşu parkuru sürekli inişli yokuşlu. Zor bir parkur diyebilirim. Yıl içerisinde takvimlendirilmiş diğer yarışlarımız devam ederken, “Nisan Şakası” hep içimizde. Bu yarışın hazırlıkları her yönüyle yıl boyunca sürüyor. Bu yılki yarışmamızda hem ülke, hem de triatlet sayısı olarak katılımda patlama oldu diyebiliriz. Türkiye Cumhuriyetinden rekor düzeyde katılım olurken Ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Güney Kıbrıs, Amerika, Slovakya, Danimarka, Almanya, Romanya, Rusya, Fransa triatletleri Nisan Şakası’ nda ter döktüler. Çok güzel bir havada, çok güzel bir yarış oldu. Tüm triatletler yarışmamıza renk katmıştır. Bizleri onurlandırmıştır. 2013 ITU Dünya şampiyonu Nikolay Yaroshenko’ nun da bu yarışta yer alması gökkuşağına ayrı bir renk katmıştır.

 

Nisan Şakası 2014 (5)

 

Tüm triatletlere bizleri onurlandırdıkları için, Merkez Hakem Komitesine, Teknik Komiteye, Nisan Şakası Organizasyon Komitesine, gönüllü görev alan arkadaşlara, katkı koyan Hayat Su (Onan ltd.), Yarim Gelinlik-Yapım inşaat, Ektam Kıbrıs Ltd (Pepsi), Hacıali Ltd. işletmelerine ve Arkadaş Pastanesi’ ne Yönetim Kurulu adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 2015 Nisan Şakası heyecanı başlamıştır…”

 

2015 yılında da Nisan Şakası Nisan ayının son pazarı organize edilmesi bekleniyor. Yarışma ile ilgili detaylı sonuçları için Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’nun Nisan Şakası sayfasını ziyaret edebilirsiniz; http://joke.ncytriathlonfed.org
Fotoğraflar: Can NAZLI

 

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın