Kış Triatlonu Hakkında Her Şey

19/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

 

Sıcak yaz günlerinin ardından gelen sonbaharla birlikte yarış sezonu da kapanmış oldu. Kapanan yarış sezonunun ardından kısa bir süre dinlenen triatletler, yeni sezon için temel hazırlık dönemi antrenmanlarına çoktan başladılar bile.

Diğer yandan “Soğuk kış günlerinde triatlon yapılmaz sadece sezon öncesi hazırlık antrenmanları yapılabilir!” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer kesenin ağzını biraz açarsanız kış aylarında triatlon yapmanız mümkün. Soğuk ve karanlık günlerde bir yandan yaz sezonu için hazırlık antrenmanlarına devam ederken, bir yandan da “Kış Triatlonu” yarışlara katılarak renkli bir kış mevsimi geçirebilirsiniz.

 

 

 

Ülkemizde herhangi bir “Kış Triatlonu” yarışı olmadığı gibi bu yıl henüz kesinleşmemiş olan faaliyet takviminde, “Kış Duatlonu” yarışı organizasyonu da yer almayacak gibi görünüyor. Ülkemizde hali hazırda koşulan çoklu branş yarış kategorileri; “triatlon, aquatlon, duatlon ve kış duatlonu” yarışlarından ibaret fakat diğer yandan yurtdışında, ITU ve USAT (Birleşik Devletler Triatlon) organizasyonları tarafından koşulan “Kış Triatlonu” yarışlarına katılmamanız için hiçbir sebep yok.

 

Kış Triatlonu Nedir

 

Öncelikle oldukça zorlu bir çoklu branş olan “Kış Triatlonu” nu biraz açarak başlayalım. “Kış Triatlonu”; birçoklarımızın sandığı gibi kışın soğuk denizlerde wetsuit ile yüzülerek yapılan çoklu bir branş değil! Eğer, ülkemizde bir kış triatlonu organizasyonu gerçekleşsin diye bir wetsuit aldıysanız ya da var olan wetsuit’ inizi kullanacağınızı düşünüyorsanız hatalı bir harcama veyahut da hatalı bir planlama yapmışsınız demektir. Çünkü ihtiyacınız olan ekipman wetsuit değil, kayak takımları!..

Yüzme etabı olmayan “Kış Triatlonu” yarışları, kros koşu ile başlıyor. Ardından dağ bisikleti etabı geliyor ve son olarak da kayaklı koşu yarışı ile triatlon üçlemesi tamamlanmış oluyor. Bildiğiniz gibi, triatlon gerek antrenman gerekse ekipman çeşitliliği ile gerçekten hem zorlu hem de masraflı bir spor dalı. Nitekim yukarıda söylediğimiz gibi “Kış Triatlonu” yapmak için kesenin ağzını iyice açmanız gerekiyor. Çünkü satın almanız gereken ekipmanları başında mtb bisikleti ve kayak takımları, çivili koşu ayakkabısı ve diğer gerekli olan ekipmanlar geliyor. Tabii ki sadece uygun ekipmanları almanız yeterli gelmiyor. Kayaklı koşu antrenmanları için de ayrıca yer ve zamana ihtiyacınız olacak. Bunun içinde küçük bir bütçe daha yapmanız gerekiyor.

 

K_31015F01_-Triatlonu-_2800_7_2900_

 

Kış Triatlonu Yarış Mesafeleri

 

ITU’ nun “Kış Triatlonu” için belirlemiş olduğu mesafe sprit ve standart olarak ikiye ayrılıyor. Sprint mesafe etapları; “3-4 km kros koşu, 5-6km mtb ve son olarak 5-6km kayaklı koşudan” oluşur. Standart mesafe ise” 7-9km kros koşu, 12-14km mtb ve 10km-12km kayaklı koşudan” oluşur. “Kış Triatlonu” takım yarışları ise sprint mesafeden 1km kadar daha kısa olarak koşulmakta.

 

USAT’ ın (Birleşik Devletler Triatlon) “Kış Triatlonu” için belirlemiş olduğu mesafler; kısa, orta, uzun ve ultra mesafe olarak dörde ayrılmış durumda. Kısa mesafe: “1.6km-6.3km arası kros koşu, 8km-30km arası bisiklet, 5km arası kayaklı koşudan” oluşuyor. Orta mesafe: “6.km-12.8km kros koşu, 30km-50km bisiklet, 10km” ; Uzun mesafe: “10km-30km kros koşu, 50km-100km bisiklet, 20km-30km kayaklı koşu” ; Ultra mesafe ise “+30km koşu, +100km bisiklet ve +50km kayaklı koşudan oluşuyor.

 

 

Kış Triatlonu’ na Kimler Nasıl Katılabilir?

 

ITU’  nun “Kış Triatlonu” kategorileri; yıldız, genç, elit, paratrialet ve yaş grupları sporcularını kapsarken, USAT (Birleşik Devletler Triatlon) organizasyonu, yukarıda saydığımız kategorilerin yanında 7 yaşından büyük minik sporcuların da yarışmasına imkan sağlıyor.

 

Hangi kategoride olursa olsun yurtdışında katılmayı planladığınız herhangi bir “Kış Triatlonu” yarışı varsa bu yarışa Türkiye Triatlon Federasyonu müsaadesi ile katılabiliniyor. ITU, yıldız, genç, elit ve paratriatlet sporcularda katılım kotasını 6 sporcu ile sınırlandırılırken, yaş gruplarında bu sayıyı 20 olarak belirlemiş durumda.

 

 

Kış Triatlonu Yarışma Kuralları

 

Kısaca genel kurallara değinmek gerekirse: ilk iki etap da mümkün olduğu kadar karlı zeminde koşulma şartı var. Koşu etabında çivili koşu ayakkabı giyilmesine müsaade ediliyor. Dağ bisikletinde taban genişliği 40mm altında lastiklere izin verilmiyor. Dağ bisiklet etabı, karla kaplı arazi veya normal yollarda da olabiliyor. Sporcular bisiklet etabında gerektiğinde bisikletlerini itip, taşıyabiliyor. Bisiklet etabında draft (deryar) yapmak serbest. Değişim alanına girerken yarışmacı geçmek yasak. Sporcular yarış tamir ekipmanlarını hem kendileri getirmek hem de kendi başına tamir yapmakla yükümlü. Yaş grupları hariç diğer kategoriler bisiklet ayakkabısı kullanmak zorunda. Yarışlar başladıktan sonra farklı kategorideki hiçbir sporcu ısınmak için pistlere giremez. Ancak, kayak takımlarının testi için görevlilerin izin verdiği bölge kullanılabilir.

 

 

Değişim alanında kayak kullanımına izin verilmez. Değişim alanında teknik görevliler sporculara malzemelerini alma ve yerleştirmede eşit oranda yardım edebilir. Yarış boyunca sporculara, kendi takımlarından hiç kimse eşlik edemez. Sporcular kayak takımlarının her iki yönünü de kullanabilir ve istedikleri stilde kayabilirler.  Kayak etabında bisiklet kaskı kullanımına izin verilmez. Eğer bir sporcu, bir başka sporcuyu geçmek için uyarıda bulunursa, geçilecek olan sporcu en kısa zamanda rakibine yol vermek zorundadır. Finiş çizgisine 50m kala serbest stilde kayak binmek yasaktır. Sporcular çift batonla (double poling) çekiş yaparak finişi çizgisini geçmek zorundadır. Sporcu, her iki kayağın ucunun finiş çizgisini geçmesi ile yarışı bitirmiş sayılır. Sporcular finiş çizgisini geçtikten 10m. sonra kayaklarını çıkarabilir. Kayaklı koşu etabında kayak ayakkabısı yaş grupları haricideki diğer kategorilere zorunludur.

ITU Kış Triatlonu Faaliyet Takvimi

 

Tüm bu faydalı bilgilerden sonra “Kış Triatlonu” yapmak isteyen sporcular için en yakın tarihli yarış, ITU’ nün 2014 faaliyet takviminde yer alan ve sezonun kesinleşmiş ilk yarışı, 26 Ocak 2014 tarihinde Letonya’ da koşulacak olan 2000 Euro para ödüllü “Sigulda ITU Kış Triatlonu Avrupa Kupası” yarışı. Yaş gruplarına 20 Euro, elitlere 30 Euro katılım bedeli olan yarış, gençlerde 2.5km koşu, 4km bisiklet, 2.8km kayaktan oluşurken, yaş grupları için 5km kros koşu, 7km dağ bisikleti, 7km kayaklı koşudan oluşuyor. Elit kategorisinde yarışacaklar için etap uzunlukları; 7.5km kros koşu, 14km dağ bisikleti, 11.2km de kayaklı koşu şeklinde gerçekleştirilecek.

 

 

ITU faaliyet takviminde yer alan diğer yarışlar İtalya Cogne ve Kanada Quebec Kış Triatlon yarışları. 15 Mart 2014tarihinde “Cogne ITU Kış Triatlonu Dünya Şampiyonası”  ve ardından 8 Mart 2014 tarihinde de “Quebec ITU Kış Triatlonu” yarışları koşulacak. Elbette Letonya’ ya da İtalya’ ya gitmek Kanada’ ya gitmekten çok daha kolay ve çok daha ucuz olacağı için programınızı bir an önce kesinleştirip uçuş için erken rezervasyon yaptırmakta fayda var.

 

Hatırlatma

 

Bu arada kış triatlonu yapmak isteyen sporculara küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Eğer bir kış triatlonu yarışına katılmayı düşünüyorsanız kayaklı koşu sporu, dayanıklılık sporları arasında en zorlu olanı olduğunu belirtelim. Bu sporu doğası gereği, insan vücudunun ana kas gruplarının (koşu, yüzme ve kürek’ de olduğu gibi) hepsi aynı anda çalışmakta. Kayaklı koşu dayanıklılık sporları arasında bir saatte en yüksek kaloriyi yaktıran çok yüksek efor gerektiren bir spor dalı olarak tespit edilmiş olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 

 

Her ne kadar bu yazımızı okuyan birçok sporsever için ülkemizde bir “Kış Triatlonu” yarış organizasyonuna katılmak, bir fantazi gibi gelse de, unutmamamız gereken bir konu olan son yıllarda, yaş gruplarındaki artan triatlet sayısı ile orantılı olarak yurtdışındaki ironman yarışlarına katılan sporcu sayısı bir elin parmakları kadarken, 2013 ‘ de 55 kişiye ulaşmış olmasıdır. Son iki yıldır yaş grupları sporcuları yaklaşık 20-30 kişilik kafilelerle yurtdışına çıkıp ironman yarışlarına katılıyorlar. Üstelik Triatlon Federasyonu geçtiğimiz yıl ITU Dünya Şampiyonası yarışını ülkemize getirmekle kalmayıp 2014 yılında da ITU’ nün Dünya Kupası yarışlarını ülkemizde gerçekleştirecek.  Önümüzdeki yıllarda uluslararası bir “Kış Triatlonu” yarış organizasyonunun ülkemizde gerçekleştirilmemesi için hiçbir sebep yok…

 

Kış Duatlonu*

 

Kış mevsiminde daha küçük harcamalar ile gerçekleşmesi mümkün olan bir başka çoklu branş. Yukarıda belirttiğimiz gibi geçtiğimiz yıllarda zaman zaman ülkemizde de federasyon ya da özel organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen “Kış Duatlonu” henüz sistematik olarak faaliyet takvimlerinde yer alan bir spor dalı değil. “Kış Triatlonu” na göre daha az masraf ve ekipmanla gerçekleşen yarış, geleneksel duatlon yarışı gibi çoklu spor branşlarından. koşu-bisiklet- koşu etaplarından oluşmakta.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın