ITU Triathlon 2014 World Cup Takvimi Açıklandı

17/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

 

 

 

Dünya Triatlon Birliği tarafından yapılan açıklama ile önümüzdeki sezonda yapılacak olan Dünya Kupası Yarışları açıklandı. Türk triatlon severleri de yakından ilgilendiren bu açıklama ile daha önce Dünya Kupası yarışının gerçekleştirileceği açıklanan Alanya içim sürpriz olmadı ve takvimdeki yerini aldı. 2013 Avrupa Şampiyonası‘ nın yapıldığı Alanya‘ da böylece ilk kez bir World Cup müsabakası yapılmış olacak. 27-28 Eylül’ de gerçekleştirilecek olan Alanya ITU World Cup’ ta dünyanın dört bir yanından triatletin mücadele edeceğini şimdiden söylemek yanlış olmaz.

 

2014 ITU Triathlon World Cup Takvimi’ ndeki yarışların tam listesi ve tarihleri ise şöyle;

March 15-16: Mooloolaba, Australia
March 22-23: New Plymouth, New Zealand
May 10-11: Chengdu, China
June 14-15: Huatulco, Mexico
July 26-27: Jiayuguan, China
August 9-10: Tiszaujvaros, Hungary
September 27-28: Alanya, Turkey
October 4-5: Cozumel, Mexico
November 1-2: Tongyeong, South Korea 

 

Alanya geçtiğimiz yıl oldukça başarılı bir organizasyonla Avrupa Şampiyonası’ nı gerçekleştirdikten sonra bu yıl da hak ettiği yeri alarak Dünya Kupası Takvimi’ nde yer almayı başardı. Türkiye’ de triatlon denilince ilk akla gelen yer olan Alanya yılların vermiş olduğu tecrübe ve triatlon kültürü ile bu organizasyonu da başarıyla gerçekleştirecektir. Ayrıca bu yarışın önümüzdeki sezon ülkemizde gerçekleştirilmesinin bir diğer önemi ise, World Cup takviminde yer alan yalnızca 2 Avrupa yarışından biri olması. Diğer yarış ise yine Alanya kadar triatlonun eski yarışlarından olan Macaristan’ ın Tiszaujvaros kentinde gerçekleştirilecek.

 

 

Takvimdeki diğer yarışlara göz atacak olursak bunlardan Mooloolaba geçen yıl olduğu gibi bu yıl da takvimde yer almayı başardı. Hemen 1 hafta sonrasında triatlet  Yeni Zelanda, Plymouth’ a geçerek kıta değiştirmeden 2 hafta içerisinde 2 Dünya Kupası yarışını gerçekleştirmiş olacaklar.

 

Okyanusya kıt’ asının ardından triatletler Asya kıt’ asına geçecek ve Çin’ in Chengdu şehrinde birbirleriyle kıyasıya mücadele edecekler.

 

 

Takvim’ de Meksika’ dan 2 adet yarış bulunuyor. Bunlardan Cozumel kıyasıya bir mücadelenin ardından takvime girdi ve 2014 sezonunda burada triatletler sprint mesafede mücadele verecekler. Güney Kore’ nin triatlon denilince akla gelen şehri TongYeong ise kapanış yarışının yapılacağı yer olacak.

 

 

Ayrıca ITU’ den yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde 2 Amerikan ve 1 Avrupa şehrinin daha takvime dahil olabileceği bununla ilgili duyurunun da yapılacağı belirtildi.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın