Ironman Dünya Şampiyonu Normann Stadler

06/05/2011  //     //  Triatlon - Ironman

 


 


 

        Triatlon sporunu birçoğunuz Cyclingtr.com aracılığıyla artık daha iyi tanıyor. Bu yazımda değineceğim konu ise, triatlonun en üst seviyesi ve aynı zamanda dünyanın en zor sporu olan Ironman (Demir Adam) disiplini ile ilgili.

        Bilmeyenler için tekrar edelim, 3.8 km yüzmenin ardından hiç durmadan 180 km bisiklete binerek, yine ara vermeden 42.2 km koşulan bu yarışları binlerce insan için bitirebilmek bile yeterliyken, bazıları var ki onlar da birincilik için insanüstü dereceler kaydedebiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen Ironman yarışları için her ülkeden binlerce sporcu, haftalık 15-20-30 saat gibi uzun antrenmanlar yaparak bu yarışlara hazırlanıyor. Ironman yarışlarında iyi dereceler yapabilenler için ise her yıl Kona Hawai’de Ironman Dünya Şampiyonası düzenleniyor. 40 derece sıcaklıkta, nemli Hawai ikliminde, karşıdan esen rüzgara karşı 16 saate kadar süren bu yarışı bitirmekten daha fazlasını yapanlar bulunuyor. İşte Alman Ironman Triatlet Normann Stadler da insanüstü özelliklere sahip bu sporculardan biri.

_____Ironman Dünya Şampiyonası’nda iki defa birincilik alarak bu sporun tarihine adını kazımış olan Normann Stadler, 1973 yılında Almanya/Wertheim’ın yakınındaki küçük bir kasabada doğdu. Henüz 11 yaşındayken büyük bir karar vererek maraton mesafesini hedef edindi. Bu kararının ertesi günü 42 km’lik bir parkurda bir gün koştu, bir başka gün tırmanış yaptı, ancak hepsinde de keyfi yerindeydi. Dayanıklılığa dair yeteneği babası tarafından keşfedilen sporcuyu yine babası, doğru tarafa yönlendirdi ve ona destek oldu. 12 yaşına geldiğinde ise doğduğu yer olan Wertheim’da düzenlenen Triatlon yarışına katılarak bu yarışta B-Gençler kategorisinde şampiyon oldu. Artık kafasında yeni bir hedef belirlemişti; Dünya’nın zirvesindeki triatlet olmayı istiyordu!

_____İlerleyen yıllarda çeşitli triatlon ve duatlon yarışlarında birçok derece alan Stadler, 1994 yılında daha 21 yaşındayken Avustralya’ya giderek Duatlon Dünya Şampiyonası’na katıldı ve kazandı. 90’lı yılların sonunda tutkusunu uzun mesafe olarak belirledi. ilk Ironman başarısını 1998 Zürih Ironman yarışını 5.’likle bitirerek gösterdi. Ertesi yıl aynı yarışta 4. gelen Stadler, her katıldığı yarışın ertesi yılında gelişme kaydederek daha üst sıralarda yerini aldı. 2000 ve 2001 yıllarında da Avustralya Ironman’ini kazandı.

_____Bütün bu başarılarıyla motivasyon kazanan Stadler, 1999’da ilk defa Hawai Ironman yarışına katıldı. Bu acemilik yılında bile 15. gelen Normann, ertesi sene bu sefer 3.’lük alarak podyuma çıktı ve sonunda 2004 yılında, onun için büyük gün gelip çatmıştı. İmkansız görüneni başaran Normann, 2004 Ironman Dünya Şampiyonu‘ydu!

İşte o yılki zaferinden bir kare :

_____Sadece 2 yıl sonra, ihtiyaç olan her şeye sahip olduğunu göstererek 2006 yılında 2. defa Kona Hawai Ironman Dünya Şampiyonu olmuştu. 2007 yılında Normann Stadler, bu spora kendini adamayı daha da fazla istiyordu. Dresdner Kleinwort Yatırım Bankası’yla beraber bugünün Commerzbank Triatlon Takımı’nı kurdu.

_____2006 yılında sadece Ironman Dünya Şampiyonu olmakla kalmadı, aynı zamanda bu yarışın bisiklet etabında 4:18:23’lük derecesi hala geçilemedi. 3.8 km yüzdükten sonra 180 km mesafeyi 40 derece sıcakta 26 mil/42 km ortalama hızla geçtiğinizi hayal edin, üzerine de 42.2 km’lik koşu etabını da başarıyla bitirdiğinizi. Hayal etmesi bile zor, değil mi?

_____İşte hala kırılamayan rekorunu gerçekleştirirken çekilmiş iki görüntü:

_____Sporcunun ana sponsorları Commerzbank ve Scott iken, donanım sponsorları Zipp (jant üreticisi), SRM (güç ölçer üreticisi), Sram (vites ve fren sistemleri üreticisi), Profile Design (İleri seviye donanım üreticisi), Qionic (Dinlenme ekipmanları üreticisi), Radsport Wagner (spor ekipmanları satış firması), Magic Sport Food (beslenme sponsoru).

_____Kendisiyle yaptığımız röportajda Ironman Dünya Şampiyonası’na katıldıktan sonra ne yaptığını sorduk. 8 hafta boyunca dinlendiğini, golf, tenis ve squash oynadığını, yürüyüş yaptığını fakat hiç bisiklete binmediğini ve keyif amaçlı kolay seviyede yüzdüğünü söyledi. Bu toparlanma sürecinde ruhsal olarak da dinlenmesi gerektiğini ve bu 8 hafta boyunca ailesiyle bir arada olmaktan, kendisine keyif veren şeylerden başka bir faaliyete girmemesi gerektiğini belirtti.

_____Klasik antrenman döneminde, haftada 15-20 km yüzüyor (bu arada yüzmeyi sevmiyor, özellikle havuzda yüzmekten hoşlanmıyor), haftada 500-600 km bisiklete biniyor (fakat hızlı, kaliteli sürüşler olduğunu söylüyor), 80-120 km arası koşu antrenmanı yapıyor. “Tabi sezon dışında haftada 160 km koşuyorum” diye ekliyor.

_____Haftanın 7 günü antrenman yapıyor Stadler, fakat 1 gününü, diğer günlere göre daha hafif antrenmanla geçiriyor. Cross country ve maraton atletleriyle haftada 2 gün pist koşusu yaparken, 4-5 defa yüzme antrenmanı yapıyor ve kalan zamanında da bisiklete biniyor. Son 8-9 yıldır kendi kendinin antrenörlüğünü yapan Normann, elbette birçok tecrübeli sporcudan gelen bilgileri de değerlendiriyor.

_____Sanılanın aksine SRM güç ölçeri pek kullanmıyor, özellikle yarışırken tercih etmiyor çünkü bütün verilerinin internette paylaşılması hoşuna gitmiyor. Zaten 23 yıldır triatlon sporu yaptığından kendi vücudunu iyi tanıyor. Yarışırken kendisini motive eden bir şey olup olmadığını sorduğumuzda, yarışın en önünde giden aracın kendisini motive ettiğini söylüyor.

_____İlk defa yarışacaklara tavsiyesi, “antrenman süresince ne kullanıyorsanız yarış günü de aynı ekipmanı kullanın” oldu. “Triatlon sevmeden yapılmaz, sevmiyorsanız yapmayın, çünkü antrenmanlara çok fazla zaman harcıyorsunuz” diye ekliyor. “Grupla antrenman yaparsanız daha fazla keyif alırsınız ve sizden daha tecrübeli atlet ve triatletlere sorarak onların nasıl hazırlandıklarını öğrenebilirsiniz” diye öneride de bulunuyor.

_____Gidon boğazına oğlunun fotoğrafını koyan Normann, iyi bir triatlet olduğu kadar iyi de bir aile babası.

_____Elbette Ironman dünya şampiyonu olarak kendisi de her gün bir sürü soru içeren onlarca e-posta alıyor ve telefonla aranıyor. Vücut ölçülerinden, nasıl beslendiğine, lastiğinin hava basıncından, ne kadar uyuduğuna kadar birçok soruyla karşılaşan Stadler bundan memnun. Çünkü ilerlemenin araştırarak mümkün olduğunu kabul ediyor. 13 yıldır Ironman, 23 yıldır triatlon, 26 yıldır dayanıklılık sporu yapan Normann, bütün en iyi sporcuların şüphesiz yetenekli olduğunu, fakat yeteneğin tek başına yeterli olmayıp mutlaka çok sıkı çalışma gerektiğini vurguladı.

_____Ironman esnasında her bir saatte 3 enerji jeli tüketiyor. Bu da toplam süre boyunca 16-17 enerji jeli demek oluyor!

_____Bazen yarım muz ve elbette bol bol su tüketiyor. Merak edilen bir konu ise Stadler’ın bacaklarını ağda ile mi aldığı yoksa tıraş bıçağı mı kullandığıydı, evet Stadler da birçoğu gibi bacaklarını tıraş ediyor.

_____Bisiklette nasıl Lance Armstrong 50 yılda bir gelecek sporculardan biriyse, Normann Stadler da Ironman’de 50 yılda bir gelecek özel sporculardan biri. İnsanoğlunun sınırlarını keşfetmemizde bize en iyi rehber olan Normann’a Cyclingtr olarak röportajımızı kabul ettiği için teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 


 

Hazırlayan: Fatih Buzgan


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın