Ironman Dünya Şampiyonu Macca’dan Yeniden Hızlanmanın Sırları

19/12/2012  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

 

 

Ironman Dünya Şampiyonu Chris ‘Macca’ McCormack, 1997 yılında 23 yaşındayken yarıştığı ITU Dünya Kupası Serisi’ ni kazandığında derecesi, 1:48:29′ du. 10 km’lik koşu parkurundaki tam derecesi ise 29:32′ ydi. 2012 sezonuna girerken, 39 yaşındaki Ironman Dünya Şampiyonu, Avustralya Olimpik Takımı’ nda yer almak için tekrar olimpik mesafe yarışlarına katılacağını açıkladığında triatlon dünyasında büyük sükse yaratmıştı. Herkesin aklında tek bir soru vardı. Yaşlı sporcular hızlarını kaybetmiyorlar mıydı? Belki yalnızca bir miktar.

 

 

Mayıs ayında yapılan ITU Dünya Triatlon Şampiyonası’ nın san Diego ayağında yarışan ‘Macca’, 18:25 yüzmüş, 59:03 bisiklete binmiş, 31:35 koşmuştu. Bu dereceleriyle yaşlı bir uzun mesafe triatletinin de tekrar eski hızını kazanabileceğini de herkese göstermişti. Tecrübeli Avustralyalı, olimpiyat kadrosuna giremese de hiç de küçümsenmeyecek yaşa gelmiş bir triatletin nasıl eski hızını yakalayacağına dair iyi bir ders almış oldu.

 

 

Şimdi sıra,  daha önce hayat hikayesini ve triatlon kariyerini anlattığımız Chris McCormack‘ın Ironman mesafesinden olimpik mesafeye geri dönüşünde kullandığı sırlarını öğrenmeye geldi.

 

Hız Antrenmanlarından Sonra Daha Fazla Dinlenin

 

” En zor kısmı bunu ayarlamak. Gerçekçi olmak gerekirse, gençken yaptığım antrenmanları şu anki halimle yapamıyorum. Özellikle daha yoğun geçen antrenmanlarda tıkanabiliyorum. İşin en zor kısmı mücadele edebilecek hıza ulaşmak.”

 

Daha Hızlı Gitmek İçin Kilonuzu Azaltın

 

Yarışacak hıza ulaşmaya çabalarken aynı zamanda kilo da kaybettim. Yaşlandıkça hızınız düşerken dayanıklılığınız da artar. Eski hızınıza yaklaşmak için daha hafif olmalısınız.”

 

Egonuzun Altında Kalmayın Ancak Yaşınıza Rağmen Elde Ettiğiniz Derecelerle de Kendinizi Motive Edin

 

Yarış sırasında sizden daha iyi dereceler elde eden daha genç yarışmacıları göreceksiniz. Onların zamanında yaptığınız dereceleri düşünüp moralinizi bozmak yerine, onların sizin yaşınızdayken şu anki derecelerinizi yakalayıp yakalayamacakları düşüncesi ile kendizini motive edin.”

 

Cyclingtr.com ekibi olarak özellikle sezon öncesi ve başlangıç döneminde aklınızdaki soruları gidermeye çalışacağımız bu tarz yazılarımızla sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın