İlk Triatlon Yarışım

19/07/2013  //     //  Triatlon - Ironman

 

Ne zamandır katılmayı istediğiniz yarış geldi çattı. Uzun zamandır bir triatlon yarışına katılmak istiyordunuz ama zihniniz soru işaretleri ile doluydu. Akla ilk gelen sorular genellikle “Bir Triatlon Yarışına Nasıl Katılabilirim, Lisans Şart mı? Triatlon Yarışı Çok mu Zor, Öncelikle Yüzme Etabını Ardından Yarışı Bitirebilir miyim? Nasıl Start Alınır? Açık Denizde Yüzmek Tehlikeli mi? Yol Bisikleti Dışında Bir Bisikletle Yarışmak Serbest mi, Kask Şart mı? Triatlon Yarışlarında Yarışma Mesafesi ne Kadar? Yarış Sabahı Ne Yemeliyim, Ne Yememeliyim? Yarışta Yeni Koşu Ayakkabımı Giyersem Daha Hızlı Koşar mıyım? Yarış Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?  Gibi sorulardır. Şimdi bu sorulara basit cevaplarla açıklık getirmeye çalışalım.

 

 

Her şeyden önce bu ve benzeri bir sürü soru sizin zihninizi meşgul ederken, yarış öncesi heyecanınızı da arttırabilir. Öncelikle heyecan insanın önünü keser. Başlamadan önce heyecanınızı kontrol etmenizi ve sizin yarış performansınızı olumsuz yönde etkilemesine izin vermemenizi tavsiye ederek başlamak istiyorum. Elbette bir parça heyecan sizi diri tutacaktır ama fazlası hata yapmanıza sebep olur. Bu yüzden öncelikle sakin olun…

 

Bir Triatlon Yarışına Nasıl Katılabilirim, Lisans Şart mı?

 

Bir triatlon yarışına katılmak istiyorsanız, her şeyden önce lisans çıkarmanız şart. Gençlik İl Spor Müdürlüğü’ ne iki fotoğraf, nüfus fotokopisi ve sağlık raporu ile triatlon lisansı çıkarabilirsiniz. Lisans çıkarma süresi, ilden ile değişmek kaydı ile birkaç saat ile birkaç gün civarında sürebiliyor? Eğer Çeşme Halk Triatlonu’ na katılmayı düşünüyorsanız, lisansa gerek kalmaksızın, aile hekiminizden alacağınız sağlık rapor ve kimliğiniz ile yarıştan bir gün önceki teknik toplantı öncesinde kayıt yaptırarak yarışabilirsiniz.

 

 

Triatlon Yarışı Çok mu Zor, Öncelikle Yüzme Etabını Ardından  Yarışı Bitirebilir miyim?

 

Elbette ilk kez katılacağınız yarışın çocuk oyuncağı olduğunu söylemek yanlış olur. Her şeyden önce yarış, sizin antrenman durumunuza göre size zor ya da kolay gelecektir. Diğer yandan eğer yeterince antrene değilseniz, sprint bir yarışa bile katılmamalısınız. Bu haftsonu Çeşme’ de koşulacak olan Halk Triatlonu yarışı ise tam size göre olacaktır. Çünkü bu yarışta mesafeler ilk kez katılanlara göre düzenlendiği için çok daha kısa tutulmakta. Aşağıda yazılı olan mesafeler bir sedanter (sağlıklı yaşa için spor yapan) birey için oldukça makul mesafelerdir. Yavaş yüzen bir sedanter, 50m yi bir dakikada, 100m yi iki dakikada, 200m yi ise 4 dakika civarında ya da biraz daha yavaş yüzebilir. Başlangıç olarak, ilk kez katılanların, Halk Triatlonu’ ndaki süper sprint mesafede yarıştıktan sonra önümüzdeki zamanlarda katılacağınız bir sprint triatlon yarışına daha iyi hazırlanmaları faydalı olacaktır. Böylelikle yarışı bitirememe gibi bir durumunuz olmayacağı gibi zihninizdeki bariyeri de kırmış olursunuz.

 

Çeşme Halk Triatlonu Yarışma Mesafeleri

 

10-12 yaş arası: 50 m. Yüzme  –  1   km bisiklet  –  200 m. Koşu

 

13-15 yaş arası: 100 m. Yüzme  –  2.5 km bisiklet  –  400 m. Koşu

 

16 yaş ve üstü: 200 m. Yüzme  –  5   km bisiklet  –  800 m. Koşu

 

Nasıl Start Alınır?

 

Genellikle yaş grupları yarış start’ı kumsal ya da suyun içinden kitle startı şeklinde yapılmakta. Kısacası, suyu atlayarak başlanılmaz. Bu yüzden yüzme gözlüğünün gözünüzden çıkması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Başhakemin; “On Your Marks” uyarısının hemen ardından çalan düdük ile yarışa başlanılır. Yalnız start’ ın ilk saniyelerinde adrenalin oldukça yüksek olduğu için hayli sert çıkışlar yaşanır. Bu çıkışlar esnasında sporcular zaman zaman kasti olmayan bir biçimde çarpışabilirler. Bu tür kol, dirsek ve bacak temaslarından uzak durmak istiyorsanız, grubun ortalarından değil de, en sağ ya da en sol kanadından çıkış yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle ilk dubaya en yakın açıya değil en uzak açıya sahip dış kanadı tercih ederseniz, çok daha sakin ve rahat bir start alabilirsiniz.

 

 

Açık Denizde Yüzmek Tehlikeli mi?  

 

Elbette kontrolsüz bir şekilde açık denizde yüzmek her zaman risk taşır. Diğer yandan bir triatlon yarışında sporcular kıyıdan en fazla 300m uzaklaştıktan sonra geriye dönüş yaparak parkuru tamamlarlar. Yüzme parkurunda en az bir sahil güvenlik (deniz polisi) ve hakem botları bulunur. Hakem botları, sporcuların kural dışı hareketleri olup olmadığını kontrol ederken bir yandan da güvenliğini sağlar. En arkada kalan sporcunun arkasında da bir artçı tekne bulunur. Sporcuların en güvenlikli şartlarda yarışması sağlanır.

 

 

Yol Bisikleti Dışında Bir Bisikletle Yarışmak Serbest mi, Kask Şart mı?

 

Yol bisikleti dışında şehir ve dağ bisikleti ile de yarışabilirsiniz. Yeter ki frenleri çalışır durumda ve gidon tapaları takılı olsun. Yol bisikleti dışındaki bisikletlerin tek sakıncası ağır bir bisikletin sizin performansınızı olumsuz yönde etkilemesi olacaktır. Diğer yandan kask giymek kurallar ve emniyet gereği bir zorunluluktur.

 

 

Triatlon Yarışlarında Yarışma Mesafesi Ne Kadar?

 

Sprint triatlon yarışında 750m yüzme, 20km bisiklet 5km koşu yapılırken, olimpik triatlon yarışında 1500m yüzme, 40km bisiklet, 10km koşu yapılır. Halk triatlonu mesafelerini ise yukarıda belirtmiştik. Artık seçim size kalmış.

 

 

Yarış Sabahı Ne Yemeliyim, Ne Yememeliyim?

 

Kesinlikle gaz yapacak şeyler yemeyin. Eğer sindirim sisteminiz hassas ise süt, domates, salatalık, zeytin gibi kabuklu ve çekirdekli hazmı zor şeyler yemeyin. Sindirimi zor susamlı simit ya da mayalı boğaça gibi fırın ürünlerinden de uzak durun.Sindirim süresi uzun süren yumurta ve peynir gibi ürünlerde sıkıntı yaratabilir.  Sindirimi zor gıdalar yarış esnasında ya gaz yaparak diyaframınıza baskı yapar, ya da yavaş sindirildiği ve midede uzun süre kaldığı için ağzınızdan burnunuzdan gelir. Unutmayın, hafif bir sabah kahvaltısı her zaman daha rahat yarışmanıza yardımcı olur. Biraz bal ya da reçelli ekmek ve çay iyi gelecektir. Benim favorim, krem çikolatalı ekmek ve çay. Diğer yandan sindirim sistemi sağlam olup da yarıştan önce üç-dört yumurta ve akla gelebilecek her türlü kahvaltı malzemesini yiyen sporcular da gördüğümü söyleyebilirim. Unutmadan yarış sabahı vitamin,  protein tozu vb. kimyasallar kullanmayın. Kullandığınıza pişman olabilirsiniz…

 

 

 

Yarışta Yeni Koşu Ayakkabımı Giyersem Daha Hızlı Koşar mıyım?

 

Bir yarıştan önce asla malzeme değişikliği yapmayın. Hatta saç tarama biçiminizi bile değiştirmeyin. Çünkü yapacağınız en küçük bir değişiklik yarışta sizi hayal kırıklığına uğratmaya yeterli olacaktır. Öncelikle yeni ve pahalı bir koşu ayakkabısı asla sizi hızlı koşturmaz. Sadece daha konforlu koşmanızı sağlar. Eğer yeni aldığınız ayakkabıyı daha önce antrenmanda giymediyseniz, yarış günü ayağınızı vurması veya ayak tabanınızda yanma hissetmemeniz işten bile değil. Aynı şekilde yüzme gözlüğü ve mayo benzeri yarış aksesuarlarınız için de geçerlidir.

 

 

Yarış Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

 

Eğer ilk yarışınıza katılıyorsanız; kendinize bir “Kontrol listesi” oluşturun. Hazırlık listesinin uzunluğu, kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, temel ihtiyaçları şu şekilde sıralayabilirsiniz. Yarış malzemeleri: lisans ya da sağlık raporu kimlik, yüzme gözlüğü, bone, vazelin, tek kullanımlık plastik eldiven, güneş kremi, bisiklet, pompa, yedek lastik, alyan takımı, küçük levye, kask bisiklet gözlüğü, suluk, triatlon ya da yüzme mayosu, plaj terliği (otelde verilen kağıt terlik de olur), koşu ayakkabısı, çorap, tayt, tişört, şapka, yarış malzemelerini değişim alanına taşımak için küçük bir bez çanta.

 

 

İyi yarışlar…

 

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın