ETU Premium Avrupa Kupası Klamer ve Polyanskiy ‘nin

11/07/2014  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonunda Avrupa’ nın en önemli triatlon olaylarından biri olan “2014 ETU Triatlon Premium Avrupa Kupası” yarışları Holten, Hollanda’ da koşuldu. Elit kadınlar kategorisinde yarışan evsahibi ülkenin gelecek vaat eden atleti Rachael Klamer, en yakın rakibinin bir buçuk dakika önünden rahat bir finiş görürken, Tecrübeli Rus triatlet Dimitry Polyanskiy de elit erkekler de altın madalyaya uzanan sporcu oldu.

ETU-Holten-Premium-KUpası-1

Elit Kadınlar

Rachael Klamer, haftasonunda elde ettiği birincilikle son üç yıldır Holten’ de koşulan Premium Avrupa Kupası’ nın değişmez şampiyonu olduğunu gösterdi. Yüzme etabından ilk sırada çıkan Klamer bisiklet etabı boyunca ön grupta yer aldı. Bisiklet etabında pek de iyi zaman yapamayan Fransız atlet Audrey Merle, koşu etabında parkurun en iyi koşu zamanını yapmış olsa da Klamer’ i yakalayamadı. Diğer yandan Güney Afrika Cumhuriyeti’ nden Kate Robert ise Merle’ nin aksine bisiklet etabında Klamer ile bisiklet çevirmesine rağmen, koşu etabında rakibi tutmadı. Yarış sonunda Klamer, 02:04:48’ lik zamanı ile ipi göğüslerken, Merle, 02:06:11 ile ikinci, Roberts da, 02:04:44’lük zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.

Rachael Klamer

1990 Zimbabwe doğumlu olan Hollandalı sporcu, 2008 yılından bu yana triatlon yapıyor. Rachael Klamer, haftasonunda Holten’ deki birinciliğinin yanı sıra iki hafta önce Kitzbühel’ deki Avrupa Şampiyonası yarışını da altıncı sırada tamamlamıştı. 2014 yılında çok çekişmeli geçen ITU Dünya Kupası ile WTS yarışlarını da takip eden Klamer’ in Dünya Kupası’ ndaki en iyi derecesi Mooloolaba’ da elde ettiği 14 üncülük ile WST Auckland yarışındaki 10 unculuk. Son birkaç yıldır dünyanın çeşitli ülkelerindeki yarışlarda kürsü gören Klamer, aslında Türk triatlonsevelerin yakından tanıdığı bir isim. Klamer, ülkemizde katıldığı 2009, 2010, 2011 ve 2013 Uluslararası Alanya Triatlonu yarışlarının elit kadınlar kategorisinde daima finişi geçen ilk sporcu ünvanına sahip. Eğitim Yönetimi dipomasına sahip olan sporcuya VolkerWessels, AA Drink, Koga bikes, TYR, Schwalbe, Edco, Brooks, Oakley gibi sekiz ayrı uluslararası marka sponsorluk yapıyor. Klamer, WTS sıralamasında 715, ITU puan listesinde 2709,61 puana sahip.

ETU-Holten-Premium-KUpası

Elit Erkekler

Elit erkekler kategorisinde Holten’ de sevinen isim Rus triatlet Dimitry Polyanskiy oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan Polyanskiy yarışın bisiklet etabını ön grupta sürdürdü. Yarışın başından sonun kadar ön grupta yer alan Polyanskiy, koşu etabında parkurun en iyi zamanını yaparak bitiş çizgisini ilk geçen atlet oldu. Yüzmede arka sıralarda çıkan Fransız atlet Simon Viain ve Alman sporcu Christopher Hettich, yüzmede kaybettikleri zamanları, bisiklet etabında kapattılar. Özellikle Hettich koşudaki elde ettiği en iyi ikinci parkur zamanı ile Polyanskiy’ i sıkıştırırken, Viain de her iki sporcunun hemen arkasından bitiş çizgisini geçen sporcu oldu.

Dimitry Polyanskiy

1986 Sibirya Doğumlu olan Rus atlet, 2002 yılında bu yana triatlon yapıyor. Dimitry Polyanskiy geçtiğimiz haftasonudaki Holten’ deki birinciliğinin yanı sıra önceki hafta Chigago’ da koşulan WTS yarışını dördüncü, iki hafta önce Kitzbühel’ de koşulan Avrupa Şampiyonası’ nu da ikinci sırada bitiren sporcu, WTS Cape Town’ da da yarışı üçüncü sırada tamamlamıştı. Sezon başında Afrika Triatlon Birliği ATU’ nün Sharm El Sheikh Afrika Kupası yarışını birincilikle açan Dimitry Polyanskiy de Türk triatlonseverlere pek yabancı olmayan bir sporcu. Polyanskiy, 2008 yılında bu yana Alanya’ da çeşitli derecelere sahip. İşletme mezunu olan Polyanskiy, son yıllarda çeşitli yarışlarda sık sık kürsü gören tecrübeli bir triatlet. Sporcu, Champion System, Chinelli, СМК, Tufo gibi dünya çapında dört ayrı marka tarafından sponsorluk desteği alıyor. Polyanskiy, WTS sırlamasında 1500, ITU puan listesinde de 4799,43 puan sahip.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın