Dünya’ da Triatlonun Önemi

15/02/2013  //     //  Triatlon - Ironman

 

 

International Triathlon Union (ITU), geride bıraktığımız sezonun TV ve broadcast izlenme oranlarını açıkladı. Triatlonun dünyadaki popülerliğinin takip edilebildiği bu veriler incelendiğinde, sporun ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da hızla artan bir ilgiyi üzerine çektiği açıkça gözüküyor. 

 

Konuyla açıklamalarda bulunan geçtiğimiz yıl tekrardan başkalığa seçilen ITU Başkanı ve IOC üyesi olan Marsiol Casado, ” Öngörülenden de fazla bir taleple, insanların evinden yarışları izlediğini gördük.” dedi. 

 

Açıklanan verilere göre, Tv yayın sürelerinin %18 arttığı ve toplamda 1000 saatin üzerinde yayın yapıldığı görülüyor. Ayrıca ITU World Triathlon Series’ in broadcast yayını için 5.48 Milyardan fazla bağlantı kurulduğu ve 2008 Pekin Olimpiyatları’ ndan beri ulaşılan en yüksek bağlantı sayısına 2012 yılı içerisinde ulaşıldığı görülüyor. 7 ayaktan oluşan Dünya Triatlon Serisi’ nin en çok bağlantı kurulan broadcast yayını ise Japonya’ da yapılan Yokohama Triatlonu sırasında 1.2 milyar bağlantı kurulduğunu gösteriyor.

 

2012 yılında toplam 40 Tv kuruluşu ile ortak çalışan ITU, 22 tane de broadcast kuruluşu ile ortak yayın yaptı. 160 ülkeye yarışların canlı yayınları ve WTS ile ilgili magazin programlarının yayını yapıldı. 

 

Aslında Londra Olimpiyatları’ ndaki yayın verilerine bakacak olursak da Triatlon’ un dünya sporundaki öneminin ve popülaritesinin arttığını da kolaylıkla görebiliriz. Yalnızca BBC İngiltere’ de yayınlanan Lisa Noren ile Nicola Spirig arasındaki fotofinişi 4.7 milyon kişinin izlediğini görüyoruz. Yine BBC İngiltere’ de yayınlanan Brownlee kardeşlerin altın ve bronz madalyayı kazanmaları 5.6 milyon kişi tarafından izlendiği görülüyor. 

 

5. yılına giren ITU World Triathlon Serises, bu sezonda 160 ülkede canlı yayınlar ve yine canlı broadcast yayınları ile izlenebilecek. 

 

 

6 Nisan’ da Auckland Yeni Zelanda’ da başlayacak olan seri toplamda 8 yarıştan oluşacak. Seri’ de dünyanın en iyi triatletleri birbirleriyle mücadele edecek. Seri Londra’ daki Hyde Park’ taki Olimpiyat pakurundaki yarış ile son bulacak. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın