Cumhuriyet Kupası Jeremy Morel ve Estelle Marie Kieffer in Oldu

14/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Yarışları

Bu yıl Antalya’ da ikinci kez gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Orta Mesafe Triatlon Yarışı birincilik kupaları, Fransız sporcuların oldu. Jeremy Morel, elde ettiği 4:04:14’ lük zamanla hem yarışın, hem de +20 Erkekler kategorisinin birincisi olurken, kadın sporcular arasında en iyi parkur zamanını yapan Estelle Marie Kieffer, elde ettiği 4:48:37’lik süre ile aynı zamanda +30 Kadınlar kategori birincisi oldu.

Triatlon Federasyonu’ nun Konyaaltı Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Cumhuriyet Kupası’ yarışı, Cumhuriyet Bayramı’ nın 90. yıl etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu yıl çok daha fazla katılımın beklendiği Cumhuriyet Kupası yarışına ilgi, beklenin biraz altında kaldı. Çip sisteminin kullanılmadığı yarışta zamanlar, manuel olarak tutuldu. Cumartesi günü teknik toplantısı yapılan yarışın start’ ı Pazar sabahı gerçekleşti. 08’ de başlaması planlanan yarış, dört numaralı dubanın akıntıya kapıldığını fark edilmesi ve yerine çekilmesinin ardından 08:20’ de başladı.  

Sporcular, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yarışta olduğu gibi 16 numaralı plajdan start aldılar. Liman yönüne doğru dikdörtgen şeklinde yerleştirilmiş dubaların etrafından bir tur yüzerek 1900m’ lik yüzme etabını tamamlayan atletler, Kent Meydanı’ nın önündeki değişim alanından bisikletlerini alıp Konyaaltı Akdeniz Bulvarının deniz tarafındaki bölümünden Kemer İstikametine doğru yol aldı. Büyük Çatlıcak sapağından dönüş yaptıktan sonra aynı yolu kullanarak Migros Kavşağına kadar ulaşan triatletler dönüşten sonra değişim alanından geçerek 30km’ lik turu tamamladılar. Bu şekilde toplam 3 tur, 90km ile bisiklet etabını tamamlayan sporcular daha sonra koşuya başladı. Kent Meydanından koşuya geçen sporcular, Akdeniz Bulvarının kara tarafından Minicity kavşağına kadar olan gidiş geliş 5250 m’ lik bölümde dört tur üstünden koşu etabını tamamlayarak finişe giriş yaptılar.  

Bu yıl, 118 sporcunun online kayıt yaptırdığı yarışta, 86 triatlet start alırken, 78 sporcu bitiş çizgisini geçti. Beş sporcu yarışı terk ederken üç sporcu da diskalifiye edildi. Bu yılki yarışa Fransa’ dan yedi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nden bir ve ülkemizden de yurtdışındaki çeşitli ironman yarışlarına katılmış sekiz tecrübeli Demir Adam katıldı. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl kez koşulan ilk yarışa 69 sporcun kayıt yaptırmış, 56 sporcu start almış, beş sporcu da yarışı terk etmişti. Rakamlara bakıldığında bu yılki artışın beklenin altında kaldığın görüldü.  

Bu Cumhuriyet Kupası yarışında yaşanan diskalifiye olan isimler oldukça dikkat çekti. Oğuz Omur, Martin Bernhart ve Halil Kılıç kural hatası yüzünden diskalifiye edildi. Konuyla ilgili olan sporcu ve de Başhakem Aydoğan Ulaş’ ın görüşlerine başvurduk. Haberin detayını yazının “Yarış Günü” bölümünden sonraki “Özel Bölüm” “Diskalifiyeler” de okuyabilirsiniz.

Yarıştan Önceki Gün

Yarıştan birkaç gün önce Antalya’ ya gelen sporcular yazdan kalma günlerle karşılaştılar. Hava sıcaklığı, öğlen saatlerinde 30 santigrat dereceye yaklaşırken, deniz suyu sıcaklığının 24-25 santigrat derecelerde olduğunu görüldü. Yarış startının Konyaaltı Belediyesi yanındaki Kent Meydanı olması sebebiyle sporcuların büyük bir kısmı yakın çevredeki otellerde konaklamayı tercih etti. Yarıştan önceki gün, farklı saatlerde Konyaaltı sahilinde antrenman yapan sporculara rastlamak mümkün oldu.

Sporcular için yarıştan bir gün önce öğleden sonra yapılan parkur tanıtımına katılım düşük oldu. Sporcular, yapılan parkur tanıtımından sonra saat 17’ de Konyaaltı Belediyesi toplantı salonu önünde toplanmaya başladılar. Yarışma kaydı ve teknik toplantı sunumu için Konyaaltı Belediyesi’ nin altında bulunan büyük toplantı salonuna gelen sporcular kayıtlarını tamamladıktan sonra toplantı öncesinde bone, göğüs numaraları, tişört ve yarış kitapçığından içeren çantalarını teslim aldı. Ardından da saat 18’ de teknik toplantı gerçekleştirildi. Sporcu ve organizasyon yetkilileri, teknik toplantıdan sonra Konyaaltı Belediyesi’ nin bünyesinden verilen makarna partine geçti. Makarna partisi alışıla gelmiş makarna partilerinden daha renkli ve kokteyl havasında gerçekleşti. Belediyenin önünde bulunan yarı açık kokteyl salonunda sporculara ikram edilen sınırsız makarna ve köftenin yanında içecek olarak alkolsüz içecekler de verildi.

Teknik Toplantı 

Teknik toplantı sunumu için kürsüye gelen organizasyon sorumlusu Oğuz Aydın’ nın ardından kürsüye çıkan Triatlon Federasyonu Antalya İl Temsilcisi Alp İskin Türkçe ve İngilizce olarak yaptığı kısa konuşmada; “Sizlere güzel bir yarış düzenledik. Bugün aramızda yabancı sporcular da var. Birazdan hem onların hem sizlerin yarış ile ilgili sorularınızı cevaplayacağız.” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Konyaaltı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güven Ulutekin; “ Konyaaltı Belediyesi olarak Türkiye Triatlon Federasyonu bize böyle bir fırsat verdiği için teşekkür ederiz. Bu organizasyon Konyaaltı’ nın dünyaya tanıtımı için güzel bir fırsat. Önümüzdeki sene tekrar buluşmak üzere.” Şeklinde konuştu. Kürsüye gelen Triatlon Federasyonu Başkan Vekili Ali Önal ise “ Sizleri burada görmekten çok mutluyuz.”Diyerek çok kısa bir konuşma ile teşekkür ettikten sonra kürsüyü Hamdi Güneş’ e bıraktı.  

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş ise “ Geçen yıl yarış olumsuz hava şartları yüzünden yarım koşulmuştu. Bu yıl inşallah tamamlanacak. Antalya Konyaaltı Belediyesi’ ne çok teşekkür ediyorum. Böyle organizasyonlar işbirliği ile oluyor. Gelecek yıllarda bu işbirliğini sürdürmek ve de bu organizasyonu uluslararası düzeye taşımak istiyoruz. Zaten bugün aramızda 13 yabancı sporcu var. Geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptık. Sizlerin önümüzdeki haftasonunda 2-3 Kasım tarihlerinde Antalya’ da gerçekleştirilecek olan çalıştayda yer almanızı istiyoruz. Çeşitli arkadaşlara davet gönderdik, katılmayı arzu edenler varsa onlar da katılabilirler. Ayrıca 9 Kasım’ da İstanbul’ da Triatlon Milli Takımı Teknik Direktörü Andrea Gabba ‘ nın sunacağı bir seminer gerçekleştireceğiz. Andrea çok detaylı bir seminer hazırladı. Ben bile bundan istifade ettim. Katılmanızı tavsiye ederim. Bu organizasyonun sponsoru Emre Tacir olmuştur. Kendisine çok teşekkür ederim ve bunun artmasını diliyorum. Umarım yarın hepinizi aynı sağlıklı yüzlerle yarışı bitirirsiniz.” şeklinde konuştu.

Başkan Hamdi Güneş’ den sonra kürsüye çıkan aynı zamanda yarışmacı da olan Kardiyolog Dr. Mustafa Yıldırım, “Hatırlatmalar” başlığı altında orta mesafe triatlon yarışında dikkat edilmesi gereken ve karşılaşılabilecek fizyolojik konulara değinen bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Yıldırım’ ın ardından konuşan Baş Hakem Aydoğan Ulaş, yarışma kuralları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Ulaş’ özellikle saatlerin cumartesi gecesi bir saat geri alınacağı hatırlatmasında bulundu. Toplantı organizasyon sorumlusu Oğuz Aydın’ ın parkur tanıtımı ve de sporcuların sorularının cevaplanmasının ardından teknik toplantı sona erdi.

Yarış Günü

Yüzme Etabı   Antalya yarış sabahı geçen yılın aksine oldukça güneşli ve rüzgarsız bir güne uyandı. Yarış sabahı Kent Meydanı’  nda toplanan sporcular 07-07:45 arası değişim alanına girişlerini gerçekleştirdiler. Göğüs numaraları ile iki adet jel ve bir adet enerji barını teslim alan sporcular bisikletlerini değişim alanına bıraktı. Akdeniz Bulvarı’ nın deniz tarafına tek sıra halinde sıralanan bisiklet askılıklarına bisiklet ve yarış ekipmanlarını bırakan sporcular yüzme etabı startı için topluca sahile indi. Start öncesi alınan yoklama esnasında deniz yüzeyi oldukça sakin bir görünüme sahipti fakat starttan birkaç dakika önce dört numaralı dubanın akıntıya kapıldığı görüldü ve bunun üzerine kaçan dubaya müdahale edildi. Dubanın kurtarılmasının ardından 20 dakika gecikmeyle yarışın startı verildi. Sporcuların startından önce kıyıya oldukça yaklaşan güvenlik botlarının çevreye bıraktığı egzoz gazları, ilk start anında sporcuların rahatsızlık duyacakları kadar yoğunlaştı.

 

Startla birlikte çıkış yapan sporcular kıyıya 50m mesafedeki ilk iki dubayı topluca geçtiler. Ardından 250m’ deki ilk 90 derecelik dönüş dubasına gelindiğinde gruplarda dağılmalar başladı. Yüzme etabı krokisinde tam bir dikdörtgen olarak belirtilen parkuru baz alarak yüzmeye çalışan sporcuların bir çoğu yüzdükleri istikamette 650m ileride olması gereken yerde dördüncü dubanın olmadığını fark edince duba arayışı içerisine girdi. Start öncesi kayan dördüncü dubanın tekrar akıntıya kapılmasına engel olmak için dört ve beşinci dubaların kıyıya doğru yanaştırıldığını gören sporcular geniş bir yay çizerek pozisyonlarını düzeltti. Bu yarışta da Eğridir ve Kuşadası yarışlarında olduğu gibi birkaç sporcunun duba kestirmesi yaptığı görülmesine rağmen bone numaraları belli olmayan bu yüzücülerin yaptıkları kestirmeye denizdeki hakemler tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmadığı görüldü. Sudan ilk çıkan sporcu Fransız atlet 23:58 dakika ile Florian Phan oldu. 2 saniye arkasından çıkan Milli Triatlet Fatih Azrak’ı bir diğer Milli Bahadır Tama izledi. İlk üçlünün bir dakika ardından, Pro Ironman Luke Dragstra, Nuri Acar, Jeremy Morel, Estelle Marie Kieffer ve Duygun Yurteri geldi. Kieffer’ in yaklaşık iki dakika ardından çıkan ilk kadın sporcu ise Berrak Irmak oldu. Irmak’ ın iki dakika ardından da İpek Onaran geldi.

Bisiklet Etabı   Sabah saatlerinde 20 derece olan hava sıcaklığı günün ilerleyen saatlerinde 30 santigrat dereceye kadar yükseldi. Günün ilk saatlerinde rüzgarsız ve durgun olan Konyaaltı mevkii, öğlene doğru Güneybatıdan hafif rüzgar almaya başlasa da bisiklet etabında sporcuları pek fazla yavaşlatmadı. Bisiklet etabının ilk turunun her iki dönüşünde beslenme masalarına yaklaşan sporcular sıvı ve beslenme takviyelerinin henüz masalara gelmediğini gördüler. Bu eksiklik ikinci turda giderilmiş olmasına rağmen bu sefer de üçüncü turda sıvı ve beslenme ürünlerinin tükendiği görüldü. Yaya ve araç trafiği oldukça iyi izole edilmiş olan parkurda hızlı bir yarış çıkaran sporcular güvenlik açısından istenmeyen bir durumla karşılaşmadılar. Sudan ilk grup içerisinde çıkan Jeremy Morel, 90km’ lik etabı yaklaşık 39 km/s’ lik ortalama ile en hızlı tamamlayan sporcu olurken, ikinci en hızlı çeviren sporcu yaklaşık 38.5 km/s ortalama ile Luke Dragstra oldu. Bisiklet etabının en hızlı üçüncü sporcusu olan Nuri Acar ise yaklaşık 38 km/s ortalama ile çevirdi. Bisikletten ilk inen sporcu Jeremy Morel oldu. Ardından Dragstra ve Nuri Acar onu takip etti. Kadınlarda ise en bisiklette en iyi zamanı yapan tecrübeli sprocu Estelle Marie Kieffer oldu. Kieffer, 90km’ lik parkuru yaklaşık 33 km/s ortalama ile açık ara önde tamamlarken, ardından gelen Milli Triatlet Berrak Irmak 30 km/s ortalama ile parkuru tamamladı. Bu yıl triatlon hızlı bir geri dönüş yapan İpek Onaran ise 26.5 km/s ortalama ile bisiklet çevirdi.

Koşu Etabı   Bisiklet etabını bitiren sporcular yarışın son ve en zorlu etabı olan koşuya başladılar. Öğlen saatlerine gelindiğinde artan hava sıcaklığı atletleri yormaya başladı. Uzun süredir efor harcayan sporculardan bazılarının koşarken zorlandıkları görüldü. Sıcak, yorgunluk ve sıvı kaybından etkilenen bazı sporcuların zaman zaman yürümek zorunda kalırken, susuzluklarını gidermek için sıvı istasyonlarına yöneldikleri zaman elleri boş dönmek zorunda kaldıkları görüldü. Diğer yandan sıvı istasyonlarında görev alan bazı gönüllülerin de ellerinde bulunan suları birbirlerine attıkları ve şakalaştıkları da gözlerden kaçmadı. Bisiklet etabında liderliği eline geçiren Jeremy Morel, koşu etabında da pozisyonunu koruyarak bitiş çizgisine ilk gelen sporcu oldu. Morel’ in yaklaşık yedi buçuk dakika arkasından bitiş çizgisine gelen şampiyon sporcu Luke Dragstra, en iyi ikinci zamanı elde eden sporcu olurken, Nuri Acar, 4:15:47’ lik zamanı ile en iyi üçüncü zamanı yapan atlet oldu. Kadınlarda ise yarışın başında oluşan ilk üç sıra yarışın sonuna kadar değişmedi. Kieffer, yarışı 4:48:37′ lik zamanla birinci olarak bitirirken, Berrak Irmak, 5:04:53′ lük zamanı ile ikinci, İpek Onaran, 5:11:25′ lik zamanı ile üçüncü sırada bitiş çizgisine geldi.

Yarış bitiminde finiş bölgesine gelen sporcular, kendileri için hazırlanmış olan yiyecek ve içecek ikramının yanında dinlenmeleri için oluşturulmuş şezlonglarda ilk yorgunluklarını atma imkanı buldular. Enerji içeceği, kolalı içecek, su, çay ve peynirli sandviç ikram edilen sporcular, bir yandan yarış yorgunluğunu atarken, bir yandan da keyifli bir şekilde yarış maceralarını paylaşarak hoşça vakit geçirdiler. Aynı bölgede sporcular için hazırlanmış bulunan bir diğer organizasyon jesti ise Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Masaj ve Fizik Tedavi uzmanlarının, sporculara masaj hizmeti vermesi oldu. Yarışın “Cut off” süresi olan yedi buçuk saatlik süreyi hiçbir sporcu aşmadı. Finişe gelen üç sporcu dışındaki tüm sporcuların zaman ve dereceleri geçerli oldu. Ödül töreni ile birlikte kesinleşen sonuçlarda, yukarıda da belirttiğimiz gibi Oğuz Omur ve Halil Kılıç’ ın “Penalty Box” cezası çekmediği için Martin Bernhart’ ın da hakeme hakaretten diskalifiye edildiği öğrenildi.

Özel Bölüm 

Diskalifiyeler   Konuyla ilgili olarak diskalifiye edilmiş olan sporcular ve yetkililerin görüş ve düşüncülerini başvurduk.   Oğuz Omur; “Yarıştan bir gün önce yapılan teknik toplantıda kural hatası yapan sporcuya hakemler tarafından sarı kart gösterileceği söylendi. Yarışta bana yaptığım kural hatasının ne olduğu bildirilmedi ve sarı kart gösterilmedi.”şeklinde açıklamada bulundu.  

Martin Bernhart: “Bisiklet etabında Kemer dönüşünde bir görevli bana su şişesi attı tutmadım bisikletle üstünden geçtim. Ardından koşu etabının ikinci turunda bir görevli sporcuya su fırlattı sporcu tutamadı, şişe yere düştü ve sporcu yerden alırken az kaldı düşecekti. Ardından ikinci sporcuya da su atıldı fakat o da tutamadı. Tam üçüncüye su atmaya hazırlanırken ben müdahale ettim. Çünkü sıradaki koşucu bendim ve bana da su atmasını istemiyordum. O anda çok yorgun olduğum için doğru kelimeyi bulamadım ve yüksek sesle ona bağırmış oldum. Ben bu şekilde bağırınca yandaki masadaki hakemlerin müdahale edeceklerini düşündüm. Fakat şişeleri fırlatan kişi bağırarak bana hakem olduğunu söyledi. Şişe fırlatmasının sebebinin bize yardımcı olmak olduğunu ifade etti. Benden doğru dürüst davranmamı istedi. Bunun üzerine ben derhal ve anlaşılır biçimde özür diledim ve bunu iyice belli etmek için bisiklet ve araba sürerken yapıldığı gibi elimi de kaldırdım. Hakem bey duymamış ise benden daha uzak duran kamera kayıt görevlisi oldukça iyi duyup anlamıştır. Ben o beyefendinin ben hakem olduğunu bilemezdim. Çünkü organizasyonda görevli olan herkes buna su veren gönüllü çocuklar da dahil turuncu giyiyorlardı. Ayrıca o beyefendi hakem masasında da değildi. Ayrıca benim bildiğim kadarı ile su dağıtmak veya sporculara bu anlamda yardımcı olmak hakemlerin görevi değildir. Bundan başka herkes, özellikle her triatlon hakemleri bilir ki, maraton gibi uzun mesafeleri koşan sporcular kendisine yakın mesafeden fırlatılan bir cismi, örneğin bir şişeyi yakalayamazlar. Ayrıca bu durum tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Sporcunun böyle bir durumda sakatlanma olasılığı yüksektir. Benden önde koşan Mustafa Şirin ve ardımdaki sporcu Ümit Levent Çelik söylediklerimi teyit etmektedir. Mustafa benim antrenörümdür, belki tanık olarak geçerli sayılmayabilir ama Ümit Levent Çelik benim diskalifiye olduğumu öğrendiğinde çok şaşırdı. Ben kendimi tehlikeli bir durumdan kurtarmaya çalıştım. Diğer yandan diskalifiye olsam da en azından benden sonraki sporcuları kurtarmış oldum…” şeklinde geniş bir açıklamada bulundu.

Halil Kılıç: Halil Kılıç’ a doğrudan ulaşamadığımız için Antrenörü Fuğgan Arık’ a ulaştık. Arık, Halil Kılıç’ la görüştüğünü ve kedisinin neden diskalifiye edildiğini bilmediğini söyledi. Sonrasında yaptığımız araştırmada konuyla ilgili olarak net bir bilgiye ulaşamadık.   Aydoğan Ulaş: “Hakemler sporculara sarı kart göstermek zorunda değildir. Sesli uyarı ya da düdük çalmak da sarı kart yerine geçer!” şeklinde kısa bir açıklamada bulundu.

Hamdi Güneş: “Sosyal medyada yer alan “Triatlon Türkiye” sayfası federasyonun resmi sitesi değildir. Sporcularımız itirazlarını federasyonumuza yapmalıdır. İtiraz yapıldığı takdirde incelemeye alıp gereği yerine getirilecektir.” şeklinde beyanda bulundu.

Yorumlu-Yorum

Aslında her yarışta benzer diskalifiyeler yaşanır. Sporcular kural hatası yaptıkları takdirde derecelerinin geçersiz olması doğaldır. Sonuç olarak itiraz yolu açıktır ve sporcunun itirazı incelenerek konunun bir karara bağlanması söz konusu olur. Bu süreçte yaşananları hemen hemen herkes bilir. Fakat bu sefer konu, ülkemizde ikinci kez koşulan ve gelecek yıl uluslararası koşulması planlanan Cumhuriyet Kupası yarışı olunca oldukça önemli bir haber değeri taşımaya başladı. Üstelik diskalifiye olan sporcularda biri Oğuz Omur olunca konu ayrı bir önem kazandı. Oğuz Omur, on yıldan fazla sürede 35 ironman ve Ironman Dünya Şampiyonası’ na katılmış olan bir sporcu. Ülkemizi yurtdışındaki yarışlarda temsil etmekle kalmayan Omur, ülkemize uluslararası yarışları getirmek için kişisel çaba gösteren özel bir spor adamı.

  Bir diğer konu ise Cumhuriyet Kupası bir sprint ya da olimpik mesafe triatlon yarışı olmayıp dünya çapında koşulan yarı mesafe Ironman yarışı ile eşdeğer bir yarış. Ironman yarışlarının kural ve uygulama şekilleri, ITU yarışlarından bazı farklılıklar göstermekte. Cumhuriyet Kupası yarışları için bize has tek tip bir uygulamadan ziyade evrensel uygulamanın tercih edilmesi ve hakemlerin de konuya hakim olmaları tartışmaları ortadan kaldıracaktır. Gelecek yıl Cumhuriyet Kupası’ ını uluslararası bir yarış olarak koşulmasının gündemde olduğu şu günlerde yaşanan diskalifiye olayları ile bu konun önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu.               Yarış sonuçları için tıklayınız   Fotoğraflar: Antalya Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ den Nazan EKİCİ ve Alpay AKHUN   Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Bu haber yoruma kapalı.