Bu Triatlon Harika Bir Spor Dostum

15/10/2014  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

İlk yazım duygusal olacak buna ne şüphe…

Şehirlerarası yol yapacak kadar bisiklete biniyorsun, vay anasını..(bir arkadaş) Niye koşuyorsun yaa hahah (bir taksi şöforü)  Şimdi sen tam olarak ne yapıyorsun? (yakın bir arkadaş) Yüzmeyi bence en sona koymalılarmış, o terin üstüne iyi giderdi, nee ıslak ıslak bisiklete mi biniyorsun..?! (yine yakın bir arkadaş) gibi bir takım sorulara mağruz kaldığım doğrudur.

nil-yangınoğlu (5)

Açıkçası ben de hangi ara triatlona giriş yaptım farkında değilim, ama iyi ki bu kararı vermişim. Bir insanın gelebileceği son nokta, vücuduna en çok söz geçirebileceği, vücuduyla belki de savaşabileceği nokta triatlon.

Bu yazıda biraz kendimden bahsedeceğim. 4 yaşımdan beri birçok spor dalıyla uğraştım, ve 14 yıl bale yaptım. Balenin bana verdiği esneklik ve denge yaptığım bütün sporlara büyük katkı sağladı, bir de disiplin tabii.  Extreme sporlarla yeterince kaş göz patlattıktan sonra, biraz sakinleşmeyi ve vücuduma başka türlü yüklenmeyi seçtim. Baleden midir bilmem merdiven çıkmak ve koşmak hep gözümde büyümüştür, kasları da ters çalıştırır, ekstra yorar. Nitekim koşmaya ilk başladığım 1 ay sakatlıkla geçti. Velhasıl koşmak başlarda  (fazla kilolardan da  dolayı) külfet oldu. Koştukça ee sonra dedim..

nil-yangınoğlu (3)

nil-yangınoğlu (1)

 

Biraz çocukluğuma inelim. Kuşadası’nda, yazlığımızda, ben bir veletken 3 tekerden 2 tekere geçtim, ve senelerce, bütün yaz boyunca bisiklet tepesinden inmedim. Ufakken birkaç arkadaş, bisikletlere binip hadi kaybolalım diyerek yola çıkardık. Bisikletin üstündeyken, onun benim aracım olduğunu, onunla her yere gidebileceğimi düşünürdüm. Bazen içimden ‘off neden arabadaki gibi vitesi yok bunun’ dediğim bile olurdu. İnsan gerçekten çocuklardaki garip özgürlük duygusu ve hayal gücüne hayret ediyor bazen.. Büyüdüm biraz, ergenlik, vücuttaki değişimler derken, bisiklet üstünde farkında olmadan tempo yapmaya başladığımı fark ettim. Vakti zamanında gazetelerin verdiği kuponları biriktirip aldığımız bordo renk Peugot bisikletimle sabahları sevgi yolunda 2 saat bisiklete binerdim. Rüzgara karşı, kumlu yollar, tepede güneş, farkında olmadan güzel antrenman yapıyormuşum. Üstüne de gidip kurbağa, serbest stil yüzüyordum yarım saat.

 

 

nil-yangınoğlu (4)

 

Bir buçuk ay önce iş ciddileşti, Marathonist grubunun Erdek’de üçüncü kez düzenlediği Ironcamp’e katılmak için başvurdum. Erdek yollarına düştük.  Marathonist ekibine ne kadar teşekkür etsem azdır. Gerçek sporcu ahlakına sahip, bilgilerini ve deneyimlerini hiçbir karşılık beklemeden paylaşan, öğretmek için can atan ve motivasyon depolayan bu ekip sayesinde ‘triatlon’ sporu ve seviyem hakkında fikir sahibi oldum. Onlardan bu işin disiplin, istek ve düzenli antrenman olduğu sürece herkesin yapabileceğini, benim de yapabileceğimi anladım. Dürüst olmak gerekirse, 3 ay öncesine kadar, ölüm tehlikesi olan sporlardan asla korkmadım ve çoğunu yapıyordum ama triatlon kavramı başlarda gözümü ÇOK korkutuyordu.  Her branşı ayrı ayrı bir şekilde yaparsın. Ama yüzme ve bisikletin üstüne koşmak nedir Nil??? diyordum. Vücuduna doğru mesajları iletip doğru egzersizleri yaptıktan sonra imkansız olmadığını anladım.  Kampta öğrendiklerimi ufak ufak hayata geçirmeye çalıştım. Ve çok az antrenman, fazla kilo, ve cahil cesaretimle Alanya Triatlonu’na katılmaya karar verdim. Yarıştan önceki gün denize girip yüzme antrenmanı yapmaya ‘çalışırken’ ben bu işi yapamayacağım dedim. Sabırsız karakterim bu sporda da kendini gösterdi. Suya girip hızlı yüzmeye başlamak, koşuya ısınmadan başlayıp hızlı tempoyla koşmak gibi.. Her neyse, suda gözlerim doldu, yapamayacağım dedim. Bu sefer, aralarına dahil olacağım takım arkadaşlarım beni teselli edip ” yapabilirsin Nil !! ” dediler. Yarışta 180 ortalama nabızla deli gibi keyif alarak, koşunun sonlarına doğru sürünerek yarışı bitirdim. Ama vücudumun bu kadar zorlanması benim çok hoşuma gitti.

Peki ne oldu şimdi? 3 mayıs’da takımın büyük bir kısmının da yarışacağı IRONMAN 70.3 Pays d’Aix Provence’ı hedef koydum. Kolay olmayacak biliyorum ama inanılmaz keyif alacağıma eminim. Bu spor bir harika dostum…

 

nil-yangınoğlu (2)

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın